52 obserwujących
230 notek
318k odsłon
  148   0

REDakcja: System 09

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz ostatniego odcinka dokumentu „System 09” pt. „Mniejszości”.

Dyskusja z udziałem współautora Wojciecha Klaty, Nikodema Bończy-Tomaszewskiego (44) i Adama Ostolskiego (KP).
Prowadzenie: Michał Sutowski (KP).

25 marca, środa, godz. 18.00, REDakcja KP, Chmielna 26 lok. 19, domofon 319, Warszawa

--

Cykl filmów publicystyczno-dokumentalnych poświęcony analizie nowego systemu społeczno-polityczno-kulturowego, jaki wykształcił się w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat.

Z okazji rocznicy obrad Okrągłego Stołu autorzy cyklu przyglądają się współczesnej Polsce, próbując odpowiedzieć na pytania: co wyłoniło się z procesu transformacji? Czy tak musiał ten proces przebiegać? Czy model, w jakim funkcjonujemy, jest trwały? Gdzie są jego słabe punkty?

W pięciu 50-minutowych odcinkach twórcy zajmują się kolejno: pamięcią społeczną i próbą rekonstrukcji wielkiej przemiany („Bez święta”), kształtowaniem się liberalizmu w Polsce i wielką rolą pieniądza w komunikacji społecznej („Bogaćcie się”), Kościołem i życiem duchowym nowej Polski („Duch”), kosztami zmian i możliwością obalenia systemu („Poza systemem”), wreszcie dyskursem mniejszości jako nowym sposobem ekspresji i komunikacji społecznej („Mniejszości”).

Narratorem cyklu jest Wojciech Klata, absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, który swoją pracę magisterską poświęcił kształtowaniu się systemu partyjnego w Polsce po roku 1989. Klata znany znany jest też z roli młodocianego uciekiniera w filmie „300 mil do nieba” Macieja Dejczera.

Cykl był realizowany w miejscach omawianych zdarzeń: w Berlinie, Budapeszcie, Brukseli, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Rzymie, Londynie, Dublinie i Warszawie.

Twórcy odwiedzili z kamerą – w mieszkaniach i pracowniach, na próbach teatralnych i w galeriach, w ciasnych gabinetach i przestronnych redakcjach – świadków, uczestników i komentatorów najnowszej historii Polski. Spotkali się również z ekspertami, politykami i artystami z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, by dokonać stosownych porównań.

Warstwa dokumentalna została wzbogacona nie tylko archiwaliami, lecz także fragmentami spektakli, manifestacji plastycznych, utworów muzycznych. Wszystkie te zabiegi mają służyć przedstawieniu pełnego obrazu zmian, jakie zaszły w Polsce w ostatnich dwudziestu latach.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Horubała, Wojciech Klata
Prowadzący:
Wojciech Klata
Współpraca: Aleksander Zioło, (Warsztaty Analiz Socjologicznych), Michał Łuczewski („Czterdzieści i Cztery”), Maciej Gdula („Krytyka Polityczna”), Bartłomiej Kachniarz („Fronda”), Marek A. Cichocki („Teologia Polityczna”), Michał Kotnarowski (Instytut Studiów Politycznych PAN, Polski Generalny Sondaż Wyborczy), Krzysztof Wołodźko („Obywatel”).
Obróbka komputerowa: Andrzej Bobek
 

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale