30 obserwujących
111 notek
141k odsłon
  1476   0

Projekt Europy Regionów po Brexicie

Europe of Regions 2016 Brexit update
Europe of Regions 2016 Brexit update

Projekt Europy Regionów z likwidacją państw narodowych i oparciem się na regionie jako podstawową jednostką federacyjną wymagał po Brexicie przeformułowania.

Wizyta Donalda Tuska w Polsce jest "dobrą okazją" do zaprezentowania zasadniczych rozważanych kierunków tego projektu, skupiając się jednej z jego wersji zaczerpniętej z niemieckich portali - wersji bardzo dobrze opracowanej, przedstawionej na mapie wraz ze szczegółowym ukazaniem struktury politycznej, religijnej, językowej i rasowej nowej Federacji Europejskiej i wskazaniem jej relacji z USA oraz Unią Euroazjatycką. Porównanie z poprzednią wersją mapy (sprzed Brexitu) pozwoli na lepsze zrozumienie projektowanych kierunków integracji oraz zagrożeń, jakie widzą autorzy projektu (rozważanego w kategoriach historii alternatywnej).

Z pewnym prawdopodobieństwem można przyjąć, że podobne kierunki i zagrożenia rozważane są w europejskich elitach politycznych po Brexicie i ostatnich zmianach politycznych w Europie i na świecie.

Warto więc się temu myśleniu przyjrzeć.

Wskazywane kierunki zmiany dla projektu Europy Regionów po Brexicie :

1. Wzrost siły ruchów identytarystycznych (autorzy zakładają, że mogą one się stać największą siłą w parlamencie nowej Federacji);

2. Wzrost udziału katolików - do 49% populacji;

3.Przyjęto założenie, że Gruzja i Armenia nie będą w Bundesrepublik Europa (przyłączone zostaną do Unii Euroazjatyckiej), zaś wejdą do niej Szwajcaria, Bośnia i Hercegowina, Albania i Mołdawia. Donbas, Krym oraz Stare Prusy (obwód kaliningradzki - sic!) zaznaczono jako terytoria okupowane przez Rosję, zaś część Turcji ze Stambułem jako terytorium okupowane przez Turcję (sic!);

4. Turcję i Wielką Brytanię zaznaczono jako część strefy północnoatlantyckiej wraz z USA i Kanadą;

5. Założono możliwość powstawania odrębnych stref muzułmańskich (w Albanii i Bośni) - zaznaczono je na mapie kolorem czarnym. W ogólnej liczbie ludności w Federacji Europełskiej muzułmanie mają stanowić 5% (oznacza to, że zakłada się zahamowanie dynamiki aktualnego trendu);

6. Założono, że mogą rosnąć w Europie i pojawić się w istotnej skali w Parlamencie - ruchy chrześcijańskiego przebudzenia;

7. Likwidacji państw narodowych i oparciu struktury o regiony towarzyszyć mają w tym projekcie istotne zmiany granic regionów oraz ich struktury etnicznej - w Polsce zakłada się utworzenie regionów Śląsk-Lubuskie i Pomorze-Mazury z językiem mniejszości - niemieckim. Analogicznie język niemiecki zaznaczono w regionie Stare Prusy. Należy tutaj pamiętać, że autorzy tej koncepcji są szczególnie przychylni językowi niemieckiemu - zakładając, że będzie językiem mniejszości w wielu regionach (choć na mapie sprzed Brexitu tej tendencji jeszcze tak wyraźnie nie widać).

8. Interesujące w tej koncepcji jest wydzielenie tzw. miast międzynarodowych (w tym Warszawy) oraz tzw. City State (Berlin, Paryż, Rzym, Madryt i ... Kijów).

 

Oczywiście projekty Federacji Europejskiej mogą być różne (przytoczony wariant może nie być dokładnie tym, o czym dzisiaj myślą elity europejskie), jednak podstawowe założenie oparcia struktury europejskiej o regiony w obecnej dynamice sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej jest mrzonką. Bunt angielskiej prowincji (Londyn był przeciw Brexitowi) ostatecznie pogrzebał ten projekt.

Jakikolwiek wariant Europy Regionów nie zostałby przedstawiony narodom Europy zostanie on w podobny sposób odrzucony.

Jedyną szansą była szybka integracja i zgoda elit państwowych na likwidację państw a następnie przeciwdziałanie ruchom odśrodkowym już w układzie regionów (przypominają się tu słowa Georga Sorosa  o "nielojalności" PiS).

Pogrzebanie "dużej federacji" skłania elity europejskie do powołania nowej okrojonej Federacji. Ta decyzja już jest podjęta (pozostaje jedynie pytanie o reakcję Włochów z południa, choć przy wsparciu Papieża Franciszka może być ona pozytywna). Pozostanie Polski (i równocześnie krajów Trójmorza) poza rdzeniem  federacji zwiększa w sposób oczywisty siłę polityczną i gospodarczą Polski w okresie pokoju (a osłabia w stanie wojny - biorą to pod uwagę inżynierowie nowego porządku świata).

Jakie korzyści może odnieść nowa Bundesrepublik Europa już bez Trójmorza? Zależy to w dużej mierze od wpływów politycznych w krajach pozostających poza rdzeniem. Walka o te wpływy trwa. Stąd antywęgierskie i antypolskie działania urzedników europejskich, którzy "powinni rozwiązywać bardziej pilne i ważne problemy". Dla nich nie ma ważniejszego problemu niż zachowanie wpływów w państwach spoza rdzenia federalizacji.

Zaprezentowane mapy były jedynie wizualizacją problemów forsowanego konstruktu federacyjnego - pokazują one, że napięcia wewnętrzne i problemy zewnętrzne - jakkolwiek przeprowadzony byłby proces federalizacji - rozsadzają ten konstrukt. Od początku miał on powodzenie jedynie w przypadku "zmowy elit", stąd obserwowana w ostatnich latach "dedemokratyzacja" standardów kultury zachodniej.

Dziś jednak sfederalizowana w oparciu o regiony Europa to projekt martwy.

Nie ma niestety w Polsce badań, które pozwoliłyby wskazać jaka część elektoratu obecnej opozycji zaakceptowałaby dziś projekt Federacji Europejskiej tzw. Europy Regionów, dlatego serdecznie proszę o opinie pod tą notką.

Być może w Polsce panuje jedność opinii w tym zakresie. Być może Europa Regionów to projekt, który już nie posiada w Polsce otwartych orędowników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Future EU Regions
Future EU Regions
Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka