Adobe Stock
Adobe Stock
Krzysztof Przybyl Krzysztof Przybyl
585
BLOG

Odszedł profesor Zbigniew Pawłowicz – człowiek wielkiego serca

Krzysztof Przybyl Krzysztof Przybyl Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Sukcesy polskiej medycyny wiążą się ściśle z nazwiskami osób, które angażują w nie całe swoje życie i swój talent. Niestety, w ostatnich dniach zmarł jeden z tych wybitnych – profesor Zbigniew Pawłowicz, wieloletni szef Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Pomagając chorym na nowotwory, sam w wieku 80 lat zmarł po walce z rakiem. Sława polskiej medycyny, polityk, społecznik, także wielki Przyjaciel Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

W trosce o pacjentów i ich bliskich


Bydgoskie Centrum Onkologii jako pierwszy polski szpital w 2003 roku zostało uhonorowane Godłem „Teraz Polska”, a w rankingu „Bezpieczny Szpital” przez wiele lat zajmowało pierwszą lokatę. Przejmując kierowanie szpitalem w 1996 roku, śp. profesor Pawłowicz uczynił z niego jedną z najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Najnowocześniejszych i – co nie mniej ważne – najbardziej przyjaznych pacjentom. Profesor doskonale wiedział, że choroba nowotworowa nie dotyczy tylko pacjenta, ale również jego bliskich, którzy powinni mieć zapewnioną możliwość stałego kontaktu z chorym.


Profesor Pawłowicz w 2003 roku doprowadził do otwarcia w bydgoskiej placówce pierwszej w Polsce Pracowni Pozytonowej Emisyjnej Tomografii Komputerowej, a także do otwarcia w kompleksie Centrum Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu, gdzie m.in. trenują niepełnosprawni sportowcy.


Przez dwanaście lat, jako senator i poseł, zasiadał w parlamencie, zajmując się kwestiami, na których znał się doskonale – ochroną zdrowia i prawami pacjentów. Dziś, w ogniu kampanii wyborczej, trudno nie mieć refleksji, że takich postaci w polskiej polityce powinno być jak najwięcej. W 2013 roku śp. Zbigniew Pawłowicz został wybrany Bydgoszczaninem Roku. Ja dodam od siebie: jest jednym z najwybitniejszych bydgoszczan w historii.


Uczmy się od największych


Gdy wielcy i zasłużeni odchodzą, nie wystarczy tylko ciepło ich wspominać. To uczynić najłatwiej. Trzeba wyciągać lekcję z ich działań i sukcesów. Zwłaszcza w tak newralgicznym sektorze, jakim jest opieka zdrowotna. Wzorem był śp. profesor Pawłowicz. Wzorem byli: śp. profesor Zbigniew Religa i śp. prof. Marian Zembala.


Ale mamy na szczęście wielu lekarzy aktywnych i w znakomitej formie, na czele z profesorem Henrykiem Skarżyńskim, twórcą Światowego Centrum Słuchu w podwarszawskich Kajetanach, który jest od lat bliskim przyjacielem naszej Fundacji.


Na koniec taka refleksja: polska medycyna nie cierpi na brak wybitnych, zaangażowanych całym sercem postaci, wyróżnianych także przez Fundację „Teraz Polska”. Nie brakuje młodych i pomysłowych innowatorów. Problemem jest to, że decydenci niechętnie słuchają ich pomysłów uważając, że zza ministerialnych biurek wszystko widać najlepiej. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie.


Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad trzydziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo