Blog
Księga Honoru
Momotoro
Momotoro Różnomyślni, ale jednogłośni.
17 obserwujących 458 notek 192593 odsłony
Momotoro, 8 lutego 2015 r.

Janina Woynarowska - Służebnica Boża

160 2 0 A A A
http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/swieci/janina_woynarowska/zycie.htm
http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/swieci/janina_woynarowska/zycie.htm

Dzień rozpoczynała pełnym uczestnictwem we Mszy Świętej. Głęboko religijna. W modlitwie przed Najświętszym Sakramentem podejmowała sprawy, które na nią czekały w ciągu dnia. Zaniedbanych moralnie otaczała żarliwą modlitwą i wypraszała dla nich łaskę nawrócenia. Ludzie ci zostali przez nią gruntownie przygotowani do spotkania z Bogiem w sakramentach świętych. Wracali do praktyk religijnych nieraz po latach zaniedbań. Należała do Żywego Różańca przy kościele św. Mikołaja. Była organizatorką artystycznych wieczorów religijno patriotycznych. Pewnym przemyśleniom nadała kształt poetycki. Wiersze te odzwierciedlają piękno jej duszy i sposób rozmowy z Bogiem. Niektóre z nich wydała drukiem.

24 listopada 1979 r. uległa wypadkowi samochodowemu, zmarła tego samego dnia w Krakowie, w pięć dni później pochowano ją na cmentarzu w Chrzanowie. Jej pogrzeb był manifestacją ludności, która pragnęła oddać jej hołd za dobro, które czyniła przez cale życie.

Na grobie, który jest stale nawiedzany, widać kwiaty i świece. Pamięć o niej jest żywa. Z wdzięcznością wspominana jest jej cicha praca i bezinteresowna dobroć a także ufna i żarliwa pobożność.

Dla Janiny Woynarowskiej liczył się każdy człowiek i każdemu pragnęła pomóc. Pomimo własnej choroby i cierpienia nigdy się nie uskarżała. Siłę czerpała za źródeł wiary - z Ewangelii. Głęboką wiarę wyniosła z domu rodzinnego. Słowa Ewangelii - Jam jest Prawdą i Życiem - sprawiły, że we wszystkich okolicznościach trudnego życia starała się nieść uśmiech, życzliwość i miłosierdzie Boga. Swoim życiem nie tylko naśladowała piękne przykłady ofiarności dla bliźnich, ale sama była dla swego otoczenia wzorem właściwego pojmowania życia. Każdego dnia przed pracą uczestniczyła we Mszy św. przyjmując z wielkim skupieniem Komunię św. Jej ulubionym było nabożeństwo różańcowe. W wierszach, które pisała przedstawiała swój stan duchowy. Swoją postawą przybliżała spotykanym ludziom Boga.

Ogół ludzi był przekonany o nadzwyczajnych cechach charakteru Janiny Woynarowskiej. Nie dziwi zatem fakt, że do proboszcza parafii św. Mikołaja w Chrzanowie, w której najwięcej się udzielała, kierowano wielokrotnie prośby o pomoc w otwarciu procesu kanonizacyjnego. W związku z przygotowaniem do otwarcia procesu kompletowano jej pisma, zbierano pamiątki i wspomnienia o niej. W dniu 18 czerwca 1999 r. w Kurii Metropolitalnej w Krakowie Jego Eminencja Ks. Franciszek kard. Macharski w swej kaplicy otworzył proces kanonizacyjny Służebnicy Bożej Janiny Woynarowskiej. Fakt otwarcia procesu był pośrednim uznaniem przez Kościół jej nadzwyczajnych cnót i w pewien sposób dał sprawiedliwą ocenę jej pracy i poświęcenia w duchu ewangelicznym dla drugich. Proces diecezjalny został zakończony 24 kwietnia 2002 r.
Janina Woynarowska

STYGMATY

Kochać sercem wolnym

jak ptak - wszystko stworzenie,

aby przywrócić mu znamię Stwórcy

nie znające nienawiści,

zazdrości,

szaleństwa posiadania,

aby bratem mógł stać się każdy -

trzeba pozwolić, aby znowu zostały przebite dłonie i stopy -

jak na Kalwarii.

za: http://www.mikolajchrzanow.diecezja.pl/?pl_sluzebnica-boza,83

 

Opublikowano: 08.02.2015 18:27.
Autor: Momotoro
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Najcześciej mówią mi Wodek. Nie jest to błąd, że nie napisałem "ł". Trudno inaczej zdrobnić imię Wodzisław:). Urodziłem się kilka dni przed zakończeniem stanu wojennego. Z lat 80' nic szczególnego nie pamiętam, a z 90' szkołę podstawową i kawałek technikum. Dojrzewanie i studia to już poprzednia dekada. Po 10 kwietnia 2010 roku zmieniło się bardzo wiele nie tylko do okoła mnie, ale także i we mnie.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Chodzi o to, żeby ten tekst mógł pójść w świat:)
  • @cisza Co właśnie czynię, pisząc takie notatki:)
  • A czy dzisiaj w świecie uprzejmość jest w cenie?

Tematy w dziale Społeczeństwo