3 obserwujących
162 notki
47k odsłon
  90   0

"Ballady i romanse" w opracowaniu dla każdego

W związku z tegorocznym narodowym czytaniem przypomniałem sobie o wydawnictwie, które czyni tytułową pozycję przystępną dla wszystkich; mam ją w domu - kupiłem z myślą o Córkach - i faktycznie spędziliśmy kilka wieczorów na wspólnym czytaniu i omawianiu lektury.

Ze wstępu Emilii Kiereś, sprawczyni całego "zamieszania":

To osobisty przewodnik po Balladach i romansach, które powstały w czasach dla nas już bardzo odległych. Niezrozumiałe okazują się dziś nie tylko poszczególne słowa, lecz także zwyczaje, okoliczności i sytuacje. W miarę możliwości spróbowałam je Wam objaśnić w przypisach i komentarzach, choć na pewno nie udało mi się przewidzieć wszystkich pytań, jakie mogą się pojawić przy czytaniu.

Myślę, że kiedy te trudne fragmenty staną się dla Was jasne, docenicie wspaniałą, bujną wyobraźnię Mickiewicza i spodoba się Wam niesamowity nastrój ballad oraz opisywany w nich świat pełen niezwykłości.

Mam nadzieję, że przeczytacie tę książkę z taką samą przyjemnością, z jaką mnie się ją dla Was pisało, i że w trakcie tej czytelniczej przygody zaprzyjaźnicie się z Adamem Mickiewiczem – tym chłopakiem, który pisząc Ballady i romanse wcale jeszcze nie wiedział, że złożą się one na jedną z najbardziej przełomowych książek w historii polskiej literatury.

A oto okładka:

image

Pójdę zaraz poszukać u nich na półkach, lektura na wieczór jak znalazł.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura