Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
9 obserwujących
440 notek
138k odsłon
213 odsłon

On, Ona i Sowa

Tadeusz Makowski - * Maskarada*
Tadeusz Makowski - * Maskarada*
Wykop Skomentuj

Lech Galicki


 Narysuj las. Jaki ptak w nim mieszka? Jego nazwa ma na początku literkę ,,s”.
 Ewa siedzi przy stole i wpatruje się uporczywie w kartkę, na której wypisano specjalne zadania i polecenia. Adam, jej ojciec, zachęca do pracy i wysiłku ogromnego, bo mało kto wie, że Ewa musi, sama nie wiedząc dlaczego, dać z siebie bardzo dużo – na wagę swojej normalnej przyszłości. Adam cierpliwie czyta:
    Ćwiczenia głoski ,,s”.
    Wymawiaj z tatą ,,s” – tak jak syczy wąż. Sssss… Ćwicz dalej. Czy znasz zwierzę, którego nazwa zaczyna się na ,,s”? Narysuj je…
     Tak ojciec i jego córka uczą się razem dzień po dniu. Ona wymowy głoski,, s”, co syczy jak wąż, on rozumienia swojego dziecka, wyrozumiałości i wiary w sens tego co robi.
     Adam:
- Ewa ma dziewięć lat i jest po prostu inna niż pozostałe dzieci, jej rówieśnicy. Ktoś powie głośno lub z uprzejmości pomyśli tylko: niedorozwinięta. Nie! Czy inna, to mało? Ona nie słyszy na prawe ucho i mimo swojego wieku nie potrafi połączyć dwóch głosek – nie umie czytać i pisać. Są wyrazy, które pamięta: mama i tata. Podpisuje się także. To wszystko na co ją stać. Specjaliści orzekli: zakłócenia w syntezie wzrokowo-ruchowej.
  Ewa uczy się w drugiej klasie szkoły podstawowej. Takiej normalnej. Niektóre przedmioty: język polski i matematykę przerabia tokiem indywidualnym. Podczas grupowych zajęć plastyczno-technicznych, czy wychowania fizycznego lub śpiewu – odstaje od innych uczniów. Ma trudności z koordynacją. Adam prowadzi Ewę co tydzień na zajęcia z pedagogiem i logopedą.
   Ćwicz wymowę: OSA, OSO, OSE, OSU, OSY. Poszukaj w tych ćwiczeniach ukrytej nazwy zwierzątka, narysuj je, jego domek i zgadnij co ono dobrego nam daje – lubią to też misie.
  W domu polecenia odczytuje tata. Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć…
  Ewa wraz z ojcem oraz wieloma innymi dziećmi i ich opiekunami pojechali na zorganizowany przez poradnię specjalistyczną turnus integracyjno-rehabilitacyjny. Wielu z przyjezdnych posługiwało się językiem migowym. Były dzieci kalekie i zupełnie zdrowe. Każda godzina pobytu była zaprogramowana: posiłki, wycieczki, fizjoterapia, spotkania rodziców, wykłady z zakresu pomocy przedmedycznej, zajęcia specjalistyczne dla dzieci, przeróżne konkursy.
  Wymawiaj: KOSA, ROSA,WĄSY, MISA, PIESEK. Wymyśl cztery wyrazy   (sama), gdzie ,,s” jest w środku. Narysuj las. Jaki ptak w nim mieszka, którego nazwa ma na początku ,,s”?
   Kończy się turnus. Jest ładna pogoda. Adam i Ewa idą na spacer. Chodzą po plaży. Podczas tej wędrówki ojciec pyta córkę:
- Jakie znasz zwierzę na ,,s”?
- Sarenka – odpowiada córka.
- A jakie jeszcze?
 Cisza. Adam zrezygnowany wzdycha:
- Może sowa?
 I milknie. Przeciera oczy. Widzi, że Ewa przykucnęła i dużymi literami pisze patykiem na ziarnistym piachu: SOWA.
  Narysuj las. Jaki ptak w nim mieszka, którego nazwa ma na początku ,,s”?
                                                                                         image

                                                                                               pinterest

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura