Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
12 obserwujących
527 notek
189k odsłon
  453   0

APEL. Wypowiedzi hańbiących mundur polskiego żołnierza za nic darować nie potrafię.

Polska Zbrojna polscy zołnierze w mundurach polowych
Polska Zbrojna polscy zołnierze w mundurach polowych

                                                                                                 image

APEL                                       

    Autor: dr n med. Wojciech Żebrowski 

     Nie pochodzę z rodziny "wojskowych". Ojciec był wprawdzie żołnierzem wcielonym do armii polskiej z racji wybuchu II wojny światowej i powrócił  z niewoli niemieckiej dopiero po jej zakończeniu ale jako małolat , wyjąwszy fotografie, w mundurze go nie pamiętam. Widziałem natomiast w dzieciństwie kuzyna ubranego w mundur , który z racji odwiedzin nocował kiedyś w naszym domu oraz  kolegę  z miasta mojego urodzenia, który odbywając służbę wojskową w koszarach przy al.Piastów odwiedził mnie na przepustce w akademiku. Tym co przede wszystkim zwróciło moją uwagę, to był zapach czystości, wyjątkowo miły w  obu przypadkach.

                                                        image

Historyczne mundury Wojska Polskiego (Fot.T. Gąsior/TTW)

        Osobiście nie miałem szczęścia do służby w wojsku na studiach. I to dwukrotnie. Najpierw nie przyodziano mnie w mundur z powodu zbyt młodego wieku. Jako 17 letni student I roku PAM ze łzami w oczach uczęszczałem na tzw. katedrę. Po raz drugi "skrzywdzono" mnie na koniec studiów, ponieważ z racji poturbowanej w dzieciństwie prawej ręki zostałem komisyjnie uznany za niezdolnego do służby wojskowej w czasach pokoju.  Za każdym razem czułem się rozczarowany i przez los skrzywdzony. Nie mam więc powodu, by z emocjonalnych powodów  wypowiadać się na temat polskiego munduru, czynię to wyłącznie z pobudek ogólnie patriotycznych i obywatelskich. I nie jest ważne, jakiej formacji i jakiego koloru jest ten mundur-policjanta, kolejarza, listonosza, strażaka, harcerza, leśnika czy pogranicznika, chociaż mundur wojskowy cieszy się słusznie największą estymą. Wychowałem się w kraju, w którym szacunek do hymnu, sztandaru, munduru i kobiety były aksjomatami postawy obywatelskiej osób niezależnie od ich poglądów politycznych. Dlatego skandalicznych wypowiedzi i hańbiących mundur polskiego żołnierza czynów, których jestem niechcianym świadkiem ani znieść, ani darować nie potrafię. Cóż mogę w tej sprawie zrobić, ja szary obywatel, skoro milczeć nie mogę?

    Jedyna roztropna myśl, którą mam odwagę wyartykułować, to gorący apel do byłych VIP-ów, którzy w czasach Solidarności wykazali się rozumem a nie tylko odwagą, by spotkali się w Szczecinie i dali mocny, zdecydowany odpór słowom i niechlubnym praktykom antypaństwowców. Mamy na szczęście w naszym mieście garstkę byłych decydentów od służb mundurowych- byłego ministra transportu, który do dzisiaj pewnie z dumą trzyma w szafie swój kolejarski mundur; byłego ministra spraw wewnętrznych, który jeszcze niedawno jawnie bronił byłych funkcjonariuszy, więc jego milczenie teraz byłoby kompletnie niezrozumiałe. Proponuje zaprosić wszystkich byłych ministrów, którym podlegały służby mundurowe. Szczecińskie spotkanie  takich osób oraz ich  wspólny, zgodny głos krytyczny, mocny jak dżwięk Dzwonu Zygmunta na Wawelu, byłby ważnym wydarzeniem, mógłby przerwać i na długo położyć kres niedorzecznym majaczeniom i gorszącym działaniom wszelkich antypaństwowców.     

    Miał rację Lech Wałęsa mówiąc, że są ludzie walki i ludzie pokoju. Bezkompromisowość, ostre słowa i butna, wręcz chamska postawa cechowała zawsze tych pierwszym owocując rewolucyjną skutecznością - przykładami: śp. A. Lepper, W. Frasyniuk. A to rozsądek, kompetencja i takt predysponują tych drugich do rządzenia. Lech Wałęsa ograniczał tym drugim dostęp do w funkcji decyzyjnych.  J. Stalin poszedł dalej, słał w niebyt wszystkich, którzy pomagali mu w walce o władzę.

      Reasumując - ja szary obywatel największego kresowego miasta w Polsce, świadom niestosowności i realnych  zagrożeń, zwiastowanych nieodpowiedzialnym, urągającym wszelkim normom neutralnej obywatelskości zachowaniom części polityków odzianych nieroztropnie przez wyborców w immunitet , błagam Was Szanowni Panowie o apel żywych i proszę - stańcie znowu odważnie głosząc prawdę o honorze munduru! Wymaga dzisiaj tego dobro i bezpieczeństwo Polski i Europy. Przynagla stanowisko decydentów NATO.  

                                                                                                                                                              Wojciech Żebrowski

image 
Dr n. med. Wojciech Żebrowski


Uznany lekarz - ortopeda, chirurg.

Absolwent szczecińskiej Pomorskiej Akademii Medycznej.          

 Uczeń prof.Tomasza Żuka -  twórcy szczecińskiej szkoły ortopedycznej. Wiedzę i doświadczenie zawodowe uzupełniał w wiodących klinikach uniwersyteckich Bolonii, Padwy, Florencji i Bresci /stypendysta rządu włoskiego/.

Motto: ”Urbem, urbem, mi Rufe,cole et in ista luce vive! ".

Założyciel i aktywny członek Stowarzyszenia "Senat Obywateli Szczecina"    -  skrót:/S.O.S/ .

Od lat Autor, to spiritus movens działań w sferze upowszechniania wysokiej kultury, historii Polski i wszystkiego co służy dobru oraz podwyższeniu intelektualnej jakości egzystencji, w polskich dniach powszednich i świętach narodowych, przede wszystkim  społeczności Szczecina.
......

Aneks 1. Polski mundur wojskowy – charakterystyczny jednolity dla danej formacji wojskowej ubiór żołnierza Wojska Polskiego. (Wikipedia)
link:
https://www.wikiwand.com/pl/Polski_mundur_wojskowy#/Mundur_%C5%BCo%C5%82nierzy_Si%C5%82_Zbrojnych_Rzeczypospolitej_Polskiej

 Aneks 2.    Umundurowanie jest prawnie zastrzeżone dla żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

link:     https://www.wojsko-polskie.pl/umundurowanie-zolnierzy-wp/

Aneks 3.    ,,    Władysław Frasyniuk powiedział, że żołnierze, którzy nie wpuszczają do Polski imigrantów koczujących od strony białoruskiej przy granicy z naszym krajem, "nie służą państwu polskiemu - przeciwnie - plują na wartości, o które walczyli ich rodzice". - Mam wrażenie, że to jest wataha, wataha psów, która osaczyła biednych, słabych ludzi (…). No tak nie postępują żołnierze. Śmieci po prostu, to nie są ludzkie zachowania - stwierdził." www.polskieradio.pl

Link:    https://www.polskieradio.pl/7/473/Artykul/2793891,Skandaliczne-bardzo-niepokojace-i-smutne-Prezes-IPN-o-slowach-Frasyniuka

                                                                              

******

 Moje konto w Salonie24 z wielką radością udostępniam Osobom nietuzinkowym, które mają do przekazania w przestrzeni medialnej  informacje o sprawach istotnych.

(lg)

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo