Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
12 obserwujących
527 notek
189k odsłon
  213   0

Już jest(!): najnowszy, super, miesięcznik kulturalny:WPIS nr 12(134)-Biały Kruk/recenzja

WPIS nr 12 (134) -wyd. Biały Kruk
WPIS nr 12 (134) -wyd. Biały Kruk

 Poezja na początek.                                                                                                               Poezja:                      Leszek Długosz           image

      Tytuł: Grudniowy Przypływ...          ( str. 4 Wpis nr 12)                              

     Grudniowy przypływ serdeczności

      Świątecznych kartek znowu fala  

      Cumuje tuż przy mostku

      Przy nabrzeżu serca ...

      Z bliska                                                                                                                    Adam Bujak (fot.)             image

     Z daleka   

     Meldują się imiona   

     Dzwony dzieciństwa zwołują

     Ocalałych w pamięci...(...)

   Przytoczyłem tylko fragment poezji Leszka Długosza, która zwykle otwiera wrota do lektury WPISU ( ten   z     najnowszego  nr.12)  i jest swoistym azymutem ukrytym w nastrojach strof wiersza, wyznaczającym, zapowiadającym bogactwo treści, ale także wiodącą myśl, temat flagowego czasopisma.

        Link:   https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/podwawelska-koleda

   Pojawił się już najnowszy, grudniowo - styczniowy,  miesięcznik kulturalny:WPIS nr 12(134) wydawany przez Biały Kruk sp. z o.o., a w nim zgodnie z polityka wydawniczą i jasno określonymi oczekiwaniami Czytelników, których ilość systematycznie wzrasta, przygotowano całą wybór felietonów na aktualne, ważne tematy, oraz tak bardzo lubiane i doceniane artykuły, eseje i  refleksyjne analizy  poświęcone historycznym postaciom, a także wydarzeniom z przeszłości oraz ich wpływu na terazniejszośc zgodnie z maksymą: dzisiaj to wczoraj, tyle, ze dzisiaj.

    W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia nie  zabrakło  tekstów poświęconych Jezusowi Chrystusowi, który narodził się dla  Zbawienia rodzaju ludzkiego. Historię   relikwii Narodzenia – Żłóbka (Santa Culla) i rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, w której jest przechowywany (w 2019 r. papież Franciszek zadecydował, że cząstka Żłóbka powróci do Betlejem), opisuje ksiądz profesor Janusz Królikowski. Zaś o opłatku i polskich, szczególnie pięknych wigiliach i kolędach przypomina, choć jeszcze niedawno sama myśl o tym, że kiedykolwiek, kiedyś  mogły być zapomniane lub obojętne naszym niektórym rodakom zdała się by bardziej niż niewiarygodna -  profesor Wojciech Polak, a  nasze tradycyjne szopki stały się - to niezwykle ważne i cenne - tematem artykułu profesora Ryszarda Kantora.

                                                                                          


      Pan profesor Andrzej Nowak  na  niezwykle ważną okazję uroczystej promocji Jego autorstwa  piątego tomu „Dziejów Polski” w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. Jeden z najwybitniejszych polskich historyków w  przypomniał pro bono zebranym  burzliwe dzieje XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, świetnych zwycięstw polskiego oręża.W 15 numerze miesięcznika  „WPIS” można także przeczytać reportaż z tego wydarzenia, jak również ważny esej znanego i wielce docenianego publicysty Leszka Sosnowskiego, w którym, co wydaje się oczywiste, Autor przypomina, iż konstruktywna krytyka jest potrzebna nawet najlepszym, zwłaszcza tym, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje państwowe. I rzeczywiście takie prawdy należy mimo wszystko obligatoryjnie powtarzać z pokolenia na pokolenie, a kto wie czy nie częściej.


Walka o polską duszę trwa Znakomity historyk prof. Andrzej Nowak przypomina dzieje wiekopomnych zwycięstw polskiego oręża w XVI i XVII stuleciu, ale też opowiada o niebezpiecznym zjawisku, które wówczas zaistniało na polskiej scenie politycznej. Mowa o opozycji totalnej, która i dziś stanowi śmiertelne zagrożenie dla suwerenności Rzeczypospolitej. Także niepokój budzą Polacy, a jest ich niestety niemało, często są to dzieci niemieckich oprawców -  oddani z przyczyn niepojętych przeze mnie -  syna  więznia niemieckich obozów koncentracyjnych ( Auschwitz - Birkenau, Mauthausen - Gusen) dążącym do ,,aksamitnego" - poprzez makiawelistyczne zabiegi etc. germanom, byłym (?) nadludziom z stworzonym przez niemiecką propagandę - do podporządkowania sobie Europy.

                                                                                                                                                                                      

Polskie Radio (fragment)

Sylwetka Wyspiańskiego - audycja Anny Borkowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka i Heleny Rydlowej, córki pierwowzoru Pana Młodego z "Wesela", Lucjana Rydla

link do audycji:  https://player.polskieradio24.pl/kolejkaLink - galeria:

https://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-wyspianski#popup

                                                                                          image

   
Genialny, wszechstronny artysta, Stanisław Wyspiański nareszcie(sic!) doczekał się po wielu latach monograficznego muzeum.


                              Ten         genialny twórca był  organicznie związany z Krakowem przekonuje znakomita publicystka Jolanta Sosnowska.                                             

  Niezwykle interesujący reportaż, warto się z nim zapoznać i wyciągnąć wnioski  oddała czytelnikom  red. Jolanta Sosnowska z okazji 30-lecia Radia Maryja – największej i najprężniej ( i pod każdym innym - dobrym względem) działająca rozgłośnia katolicka (redemptoryści)  w Polsce.


Słynni Polacy pielgrzymujący do Betlejem i Jerozolimy Historia polskich duchownych i rycerzy pielgrzymujących do Ziemi Świętej opisana przez dr Monikę Makowską. Od pierwszych polskich krzyżowców po najsłynniejszego podróżnika XVI w. – księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotkę”.

Koniec marzeń, czyli utożsamienie szczęścia z dobrobytem Wybitny ekonomista prof. Artur Śliwiński przestrzega zarówno przed konsumpcjonizmem jako stylem życia, jak i przed lewackimi ideologiami, które niszczą nie tylko morale społeczeństwa, ale i gospodarkę.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura