Poezja na początek. Poezja: Leszek Długosz
Tytuł: Grudniowy Przypływ... ( str. 4 Wpis nr 12)
Grudniowy przypływ serdeczności
Świątecznych kartek znowu fala
Cumuje tuż przy mostku
Przy nabrzeżu serca ...
Z bliska Adam Bujak (fot.)
Z daleka
Meldują się imiona
Dzwony dzieciństwa zwołują
Ocalałych w pamięci...(...)
Przytoczyłem tylko fragment poezji Leszka Długosza, która zwykle otwiera wrota do lektury WPISU ( ten z najnowszego nr.12) i jest swoistym azymutem ukrytym w nastrojach strof wiersza, wyznaczającym, zapowiadającym bogactwo treści, ale także wiodącą myśl, temat flagowego czasopisma.
Link: https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/podwawelska-koleda
Pojawił się już najnowszy, grudniowo - styczniowy, miesięcznik kulturalny:WPIS nr 12(134) wydawany przez Biały Kruk sp. z o.o., a w nim zgodnie z polityka wydawniczą i jasno określonymi oczekiwaniami Czytelników, których ilość systematycznie wzrasta, przygotowano całą wybór felietonów na aktualne, ważne tematy, oraz tak bardzo lubiane i doceniane artykuły, eseje i refleksyjne analizy poświęcone historycznym postaciom, a także wydarzeniom z przeszłości oraz ich wpływu na terazniejszośc zgodnie z maksymą: dzisiaj to wczoraj, tyle, ze dzisiaj.
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia nie zabrakło tekstów poświęconych Jezusowi Chrystusowi, który narodził się dla Zbawienia rodzaju ludzkiego. Historię relikwii Narodzenia – Żłóbka (Santa Culla) i rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, w której jest przechowywany (w 2019 r. papież Franciszek zadecydował, że cząstka Żłóbka powróci do Betlejem), opisuje ksiądz profesor Janusz Królikowski. Zaś o opłatku i polskich, szczególnie pięknych wigiliach i kolędach przypomina, choć jeszcze niedawno sama myśl o tym, że kiedykolwiek, kiedyś mogły być zapomniane lub obojętne naszym niektórym rodakom zdała się by bardziej niż niewiarygodna - profesor Wojciech Polak, a nasze tradycyjne szopki stały się - to niezwykle ważne i cenne - tematem artykułu profesora Ryszarda Kantora.
Pan profesor Andrzej Nowak na niezwykle ważną okazję uroczystej promocji Jego autorstwa piątego tomu „Dziejów Polski” w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. Jeden z najwybitniejszych polskich historyków w przypomniał pro bono zebranym burzliwe dzieje XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, świetnych zwycięstw polskiego oręża.W 15 numerze miesięcznika „WPIS” można także przeczytać reportaż z tego wydarzenia, jak również ważny esej znanego i wielce docenianego publicysty Leszka Sosnowskiego, w którym, co wydaje się oczywiste, Autor przypomina, iż konstruktywna krytyka jest potrzebna nawet najlepszym, zwłaszcza tym, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje państwowe. I rzeczywiście takie prawdy należy mimo wszystko obligatoryjnie powtarzać z pokolenia na pokolenie, a kto wie czy nie częściej.
Walka o polską duszę trwa Znakomity historyk prof. Andrzej Nowak przypomina dzieje wiekopomnych zwycięstw polskiego oręża w XVI i XVII stuleciu, ale też opowiada o niebezpiecznym zjawisku, które wówczas zaistniało na polskiej scenie politycznej. Mowa o opozycji totalnej, która i dziś stanowi śmiertelne zagrożenie dla suwerenności Rzeczypospolitej. Także niepokój budzą Polacy, a jest ich niestety niemało, często są to dzieci niemieckich oprawców - oddani z przyczyn niepojętych przeze mnie - syna więznia niemieckich obozów koncentracyjnych ( Auschwitz - Birkenau, Mauthausen - Gusen) dążącym do ,,aksamitnego" - poprzez makiawelistyczne zabiegi etc. germanom, byłym (?) nadludziom z stworzonym przez niemiecką propagandę - do podporządkowania sobie Europy.
Polskie Radio (fragment)
Sylwetka Wyspiańskiego - audycja Anny Borkowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka i Heleny Rydlowej, córki pierwowzoru Pana Młodego z "Wesela", Lucjana Rydla
link do audycji: https://player.polskieradio24.pl/kolejka
Link - galeria:
https://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-wyspianski#popup
Genialny, wszechstronny artysta, Stanisław Wyspiański nareszcie(sic!) doczekał się po wielu latach monograficznego muzeum.
Ten genialny twórca był organicznie związany z Krakowem przekonuje znakomita publicystka Jolanta Sosnowska.
Niezwykle interesujący reportaż, warto się z nim zapoznać i wyciągnąć wnioski oddała czytelnikom red. Jolanta Sosnowska z okazji 30-lecia Radia Maryja – największej i najprężniej ( i pod każdym innym - dobrym względem) działająca rozgłośnia katolicka (redemptoryści) w Polsce.
Słynni Polacy pielgrzymujący do Betlejem i Jerozolimy Historia polskich duchownych i rycerzy pielgrzymujących do Ziemi Świętej opisana przez dr Monikę Makowską. Od pierwszych polskich krzyżowców po najsłynniejszego podróżnika XVI w. – księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotkę”.
Koniec marzeń, czyli utożsamienie szczęścia z dobrobytem Wybitny ekonomista prof. Artur Śliwiński przestrzega zarówno przed konsumpcjonizmem jako stylem życia, jak i przed lewackimi ideologiami, które niszczą nie tylko morale społeczeństwa, ale i gospodarkę.
Komentarze