b-Lech-blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
5 obserwujących
289 notek
80k odsłon
192 odsłony

Artyści z Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej w Teatrze Wybrzeże

Ewka.O i LG scenie Teatru Wybrzeże-*pozapozy*y
Ewka.O i LG scenie Teatru Wybrzeże-*pozapozy*y
Wykop Skomentuj1

imageimage     

Ewa Szadujko - występuje na scenie Teatru Wybrzeże i po decyzji jury odbiera nagrodę *pozapozy* - druga od prawej

28 października 2011

Wspomnienie

   Solistka Ewka O. (Ewa Szadujko, osoba ociemniała) oraz Grupa Wokalna Sing- Sing    ( skład: Mirosława Nasarzewska, Danuta Krawczyk, Maria Kawałkowska ( +) , Franciszka Balczerowska, Stanisława Fader) po zakwalifikowaniu się do IX edycji Festiwalu ”pozapozy” ( decyzja jury po przesłuchaniu nagrań CD z piosenkami), najstarszego na Pomorzu święta artystów z rozmaitego typu niesprawnościami, czyli uzyskała prawo udziału w finale imprezy-24 października br. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Festiwal został podzielony na dwie części: konkursową-otwartą dla publiczności oraz wieczorną galę. Organizatorem Festiwalu “pozapozy” jest MOPS w Gdańsku. Impreza ta została wpisana do najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych miasta, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Przewodniczący Rady miasta Gdańska: Bogdan Oleszek, wojewoda pomorski oraz marszałek województwa pomorskiego. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali między innymi podopieczni środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej oraz dziennych domów pomocy. Niepełnosprawni twórcy z całej Polski zmierzyli się w trzech kategoriach: teatralnej, plastycznej oraz muzycznej. Ich dokonania oceniło jury składające się m. in. z wykładowców Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej oraz gdańskich aktorów.
    24.10.br. o godzinie 9.00 rano grupa artystów z  Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej zawitała w progi słynnego, gdańskiego Teatru Wybrzeże przy ulicy Świętego Ducha 2. Wolontariusze doprowadzili wykonawców do profesjonalnych pomieszczeń garderobianych, w których aktorzy przygotowują się do spektakli. Grupa Wokalna Sing- Sing oraz Ewka O. a także instruktor artystyczny, akompaniator ( Lech Galicki, git.), zwany przez organizatorów liderem korzystali z pomieszczenia Mirosława Baki, słynnego aktora, znanego m.in. Z filmów “Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Czy “ Bigda idzie” Andrzeja Wajdy. To też “smaczki” udziału w takim renomowanym festiwalu i w słynnym teatrze. Nie każdy ma możliwość chociaż otarcia się o pył z wysokiej kultury i sztuki.
    Atmosfera przed występem była nieco nerwowa ale profesjonalna. Przez głośniki poinformowano nas , iż artyści z DPS* Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej*, w pierwszej kolejności Ewa Szadujko, a następnie Grupa Wokalna Sing-Sing powinny przygotować się do występu. Na scenę zjechaliśmy cichobieżną windą. Cali w trzymanych w ryzach nerwach. Potem występ. Ewa Szadujko vel Ewka O. śpiewająca piosenkę “Balonik” została przyjęta przez zauroczoną jej interpretacją utworu Bułata Okudżawy publiczność gromkimi, stałymi oklaskami. Brawa. Grupa Wokalna Sing- Sing bardzo pięknie wykonała piosenkę “ Zakochałam się w Szczecinie”. Oklaski. Oklaski. Oklaski…Potem jeszcze wiele się działo ale przede wszystkim  domowa, szczecińska grupa z ulicy Eugeniusza  Romera 21-29 czekała na werdykt. Około godziny 15.00 wywieszono na tablicach karty z wynikami obrad jury. Ewa Szadujko, czyli Ewka O. została wyróżniona za oryginalne i magiczne wykonanie piosenki. Jedyna nagrodzona festiwalowa artystka spoza Pomorza Gdańskiego. W rozmowach kuluarowych wiele osób typowało ją na najwyższe miejsce na podium. Cóż…Pani Ewa przyjmowała gratulacje od dyrektora, od koleżanek artystek amatorek, akompaniatora, lidera grupy…Zgodnie z opinią bardzo wielu osób, Ewka O. zaśpiewała najpiękniej. O godzinie 17.00 – gala. Wręczanie nagród. Ewka O. ponownie na deskach sceny Teatru Wybrzeże. Tym razem jako laureatka festiwalu ”pozapozy”. Witają ją gromkie brawa. Widzowie pamiętają jej świetny występ. Emocje “pozapozy” poza nami. Wspomnienia w nas. I powrót do Domu. Na ulicy Eugeniusza Romera. W Szczecinie. Z tarczą. Warto być artystą. Już snują się jak nici Ariadny plany na przyszłość. Śpiewanie zdrowie daje. I czyni wolnym.
(gal)

image

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura