b-Lech-blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
9 obserwujących
418 notek
123k odsłony
175 odsłon

Anonymus

Na zdjęciu obraz Artura Majki „Czekam”, akryl na płótnie (73×100 cm).
Na zdjęciu obraz Artura Majki „Czekam”, akryl na płótnie (73×100 cm).
Wykop Skomentuj

  Napisano na podstawie zdarzeń i refleksji dziennikarza w roku 2012 

  Zgodnie ze słownikiem wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych: :" anonim to nieznany, bezimienny utwór, czy też list bez podpisu. Zwykle o treści oszczerczej lub grożącej adresatowi". Może ów list także być podpisany pseudonimem. Banalnie :" Życzliwy", albo " Wujek Dobra Rada". Gall Anonim, to Anonim nazwany przez Marcina Kromera w 1555 roku - Galem - czyli Francuzem. Jest on autorem " Kroniki Książąt i Królów Polskich". Ten mnich benedyktyński, niewiadomego pochodzenia ( mówi się, że był to Flandryjczyk, Węgier albo Włoch, który pracował w kancelarii książęcej Bolesława Krzywoustego), nie pisał, aby komuś zaszkodzić, wręcz przeciwnie, pro publico bono opisywał współczesne mu postaci i zdarzenia dla pamięci przyszłych pokoleń. To przykład anonimowego twórcy z przełomu XI i XI wieku.

  Marni ludzie nie znoszą prawdy, więc gdy usłyszą, że ktoś wypomni im łgarstwo, czy też skoliozę kręgosłupa polityczno - moralnego: wówczas odzywają się z tajemniczych, intrygujących adresata ich pisma, bezpiecznych dla nich szuwarów anonimowości groznym skrzekiem.

  W tej sytuacji dziennikarz, który dowiaduje się, że zostanie "zniszczony" : być może fizycznie lub przy pomocy plotki - zwyczajnie boi się. To ludzki odruch. Nie może jednak przestać pisać i mówić prawdy w zależności od kaprysów osób, którym się to bardzo nie podoba.


  Musi nadstawiać swój kark, nawet wówczas, gdy ktoś zagrozi mu złamaniem kręgosłupa, co nie jest przyjemne. Grozi nawet paraliżem lub unicestwieniem.

   Felietonista piszący ten tekst był już straszony za czasów Peerelu, nie jest bohaterem, a może nawet boi się przemocy. Mimo wszystko wie, co to pogróżka anonimowa i szantaż. I strach z tą dyskomfortową sytuacją związany.

  Komu zależy, aby w wolnym, demokratycznym kraju, stworzyć ociekający kłamstwem, donosami, szantażem i nienawiścią polski gułag? Komu w wolnym, demokratycznym kraju, jakim jeszcze jest Polska, zależy, aby słowo i obraz: w telewizji, radiu, prasie - podlegały nieformalnej cenzurze? Często prowadzonej z ogromną determinacją przez tych, którzy krzyczą, że media masowe są manipulowane i zniewalane w celach politycznych. Tym właśnie zależy na tym, aby wprowadzić totalne podporządkowanie środków informacji swoim z góry określonym celom. Aby je zawłaszczyć. Aby stworzyć rzeczywistość mediowirtualną przekazującą społeczeństwu wiadomości kształtujące umysły odbiorców, ich poglądy i poparcie na wzór i podobieństwo wizji zwolenników państwa totalitarnego. Poznacie ich po agresywnie i kłamliwie artykułowanych oskarżeniach wobec konkurentów politycznych o zakłamanie i podstępność. I wszelkie możliwe zło. Wtedy, gdy emanuje ono właśnie od nich. Działają w sposób wyrafinowany i bezczelny.

  Niemiecki satyryk, Dieter Hildebrandt, napisał: " Cenzura jest potajemną rekomendacją oficjalnego zakazu".

   Gall Anonim, pracownik kancelarii książęcej Bolesława Krzywoustego, zapewne nie zniósłby takiego zakłamania i wybrałby emigrację z przyczyn politycznych. I moralnych.

   Kronikarz nie może zmieniać dat, pisać bujd i manipulować rzeczywistością. Podobnie dziennikarz, który jest w gruncie rzeczy kronikarzem.

  Co zrobić, aby historia, rzeczywistość i przyszłość Polski, firmy z nieograniczoną odpowiedzialnością, nie została zafałszowana przez ludzi nieodpowiedzialnych i pokrętnych, niedouczonych i bezczelnych po - litruków?

  Pisać prawdę i pokazywać drzwi manipulatorom i anonimowym oraz artykułującym ex - catedra prowokacyjne oskarżenia szantażystom.Choć często brakuje człowiekowi odwagi i przebojowości. Rżnąć prawdę . To wszystko.

Lech Galicki

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura