25 obserwujących
208 notek
305k odsłon
  2150   0

Ministerstwo Bezbronności Narodowej

Witajcie

Nim przejdę do sedna mojej notki napiszę kilka zdań wprowadzenia do tematu, jaki chciałem poruszyć. Dotyczą one historii naszej Ojczyzny, jak widzę zapomnianych przez obecne "władze". Gdy Polska w pierwszej połowie XX wieku odzyskała niepodległość, uzyskała też skrawek lądu, mający dostęp do Bałtyku. Morze w tamtym okresie było oknem na świat, dawało olbrzymie możliwości rozwoju przemysłowi, gospodarce, że o handlu nie wspomnę. Nasi dziadowie o tym wiedzieli, w niewielkim przedziale czasu potrafili zbudować z rybackiej osady nowoczesny port Gdynia z pełną infrastukturą przemysłową. Umieli też zadbać o interesy swojej Ojczyzny, budując praktycznie od zera marynarkę wojenną, mającą bronić tego skrawka lądu. Pokazali też całemu światu jak się go broni we wrześniu i październiku 1939 roku. Wielu marynarzy pokazało swoją wartość bojową i wyszkolenie w "Bitwie o Atlantyk" i na morzach całego świata. Ci ludzie wiedzieli, że nic nie jest dane na zawsze, że nikt obcy o Ojczyznę nie zadba jak oni.... że nikt za Nią nie będzie walczył i umierał. Oni wtedy wiedzieli.....ale ci dzisiaj już o tym nie wiedzą... jak widać. Dlaczego nagle zapomnieli, że bezpieczeństwo obywateli jest jednym z filarów nowoczesnego państwa, jednym z istotniejszych obok służby zdrowia, edukacji, kultury, tradycji? (nie musicie odpowiadać ...to pytanie retoryczne :) )

Przechodząc do sedna sprawy....chciałem zabrać głos na temat dzisiejszej sytuacji militarno gospodarczej państwa pozbawionego przemysłu stoczniowego i mającego upadającą marynarkę wojenną, na jednym jaskrawym przykładzie. Przykładem tym będzie ORP "Gawron". Okręt budowany w ostatniej państwowej stoczni. "Gawron" mający być przykładem krajowej myśli technicznej i ambitnym celem kilku ekip rządzących.Przypomnę, ze korwet tego typu miało być o ile pamiętam pięć...........ostał sie jeno Gawron i to jak wiadomo nie na długo. Polska będąca jednym z większych państw UE nie jest w stanie zbudować jednego okrętu wojennego.... osoby "rządzące" krajem nie widzą też potrzeby remontowania podarowanych nam kilka lat temu jednostek przez USA ( fregata Puławski i Kościuszko)  i Królestwo Norwegii (dwie łodzie podwodne) ... reszta "floty" nie jest godna wspominania, no może poza ORP Błyskawicą jaką pewnie zmobilizują w razie czego :))).

I tak to "gadające głowy" w łże mediach opowiadają nam, że to drogie, niepotrzebne i doktryna obronna się zmieniła (nawiasem mówiąc ciekawe jaka jest doktryna obronna i zadania marynarki w niej zawarte). Stwierdzają w finalnym przekazie, że kadłub się sprzeda i tyle. A ja czekam naiwnie na jakieś nowe wieści ..... a tu co .... nic cisza. Wszyscy nabrali morskiej wody w gęby i zamilkli. A co nastąpi jest raczej oczywiste :

 

Tak miało być - ORP Gawron (wersja wyśniona)

 

Tak jest - ORP Gawron (wersja przejściowa)

 

A tak sie to skończy - ORP Gawron (wersja ostateczna) 

I wszystko by sie skończyło, gdyby nie pewien wieczór. Gdy sterany po robocie właczyłem przed snem jeden z kanałów tematycznych i leciał tam akurat dokument poświęcony nowoczesnym okrętom i statkom. Bohaterem odcinka był HDMS Absalon będący uniwersalną fregatą wielozadaniową Królestwa Danii. Patrzyłem na to z niejakim smutkiem i wzbierał we mnie gniew..... Okazało się, że Dania ma posiadać docelowo kilka jednostek tego typu, to po pierwsze. Po drugie są tak zaawansowane technicznie, że można powiedzieć mieszczą się w pierwszej dziesiątce okrętów wojennych świata (jeśli chodzi o zastosowaną technologię). Dowodem ich zaawansowania niech będzie informacja, że ta jedna jednostka ( w/g naszych "władz" zbędna,przestarzała i niedostosowana do współczesnego pola walki) dowodzi działaniami antypirackimi w całej Zatoce Adeńskiej, przez jaką prowadzi droga do Kanału Sueskiego będącego oknem do Europy. Dania...... kraj o liczbie około 5.600.000 mieszkańców..........

I zadałem sobie kolejny raz pytanie : GDZIE JA DO K...Y NĘDZY ŻYJĘ ?! JAK DŁUGO TO BĘDZIE TAK WYGLĄDAŁO I ILE TRWAŁO ?! CZY ONI NAPRAWDĘ MYŚLĄ, ŻE WSZYSTKO CO JEST..... ZOSTAŁO DANE RAZ NA ZAWSZE ?! KIEDY PRZESTANĄ NAS OKŁAMYWAĆ W ŻYWE OCZY?!

 

HDMS Absalon

(najnowsza, uniwersalna wielozadaniowa fregata królewskiej floty duńskiej)

Przypisy:

1) System Millenium wypróbowano na HDMS Absalon :www.altair.com.pl/start-498

2) HDMS Absalon za Wikipedia : en.wikipedia.org/wiki/HDMS_Absalon_(L16)

 

Z pozdrowieniami

legionnaire

PS.Zapomniałem dodać, że z banowaniem i kasowaniem śmieciarskich wpisów nie mam problemu.I jeszcze jedno, opluwanie mnie w poczcie priv nie zdaje egzaminu. ;) 

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale