25 obserwujących
208 notek
305k odsłon
  1258   0

Ruskie zbrojenia idą pełną parą ....

Przyszło nam żyć w czasach, w których sojusze nie wydają się gwarancją bezpieczeństwa dla Naszej Ojczyzny. Wnioski jakie można wyciągnąć po zakończonym szczycie NATO, nie pozwalają w mojej ocenie, na spokojny sen osobom, mającym pojęcie o sytuacji geopolitycznej (polecam moją notkę poświęconą sytuacji w NATO pt. "Słabość Sojuszu Północnoatlantyckiego"). Ze zdziwieniem  i niepokojem obserwuję spokój i brak reakcji obecnych władz na pojawiające się informacje zza naszej wschodniej granicy dotyczące błyskawicznego zbrojenia się Rosji, która w ciągu najbliższych dziesięciu lat wyda na zbrojenia 650 mld dolarow. Ogłoszony w ubiegłym roku gigantyczny plan zbrojeń zakłada trzykrotny wzrost siły reagowania sił zbrojnych naszego wschodniego sąsiada. Wojska Federacji Rosyjskiej dostaną miedzy innymi 600 nowych samolotów, 1000 śmigłowców i 100 okrętów. Priorytetem w realizacji państwowego programu zbrojeniowego ma być też rozwój strategicznych sił jądrowych. Rosja ma rozwijać badania nad ciężkimi rakietami balistycznymi w tzw. technologii wysokointeligentnej. Mają one służyć nie 15 lat jak dotychczasowe rakiety, ale nawet 35 lat i przenosić do dziesięciu głowic zaopatrzonych w ładunki jądrowe. Dodajmy jeszcze do tego wszystkiego program "Buława", którego pociski są przeznaczone do instalacji na okrętach podwodnych. Pociski te mają stanowić podstawę uzbrojenia dla zgrupowań strategicznych morskich sił jądrowych Rosji do 2040-2045.

Łącznie, jak już wspomniałem, ministerstwo obrony ma zakupić dla rosyjskiej marynarki wojennej 100 nowych okrętów. Wśród nich ma być 20 jednostek podwodnych, 35 korwet i 15 fregat (polecam moją notkę poświeconą sytuacji w naszej marynarce wojennej pt."Ministerstwo Bezbronności Narodowej", ku przestrodze w odniesieniu do rosyjskich inwestycji ).Pamiętajmy też, że Rosja zakupiła we Francji dwa okręty klasy Mistral do przewozu śmigłowców i wojsk desantowych, a kolejne dwa wybudują już rosyjskie stocznie wojenne na licencji francuskiej (przypominam że Francja sprzedała je wbrew NATO, wraz z całą technologią stosowaną u naszych "sojuszników").

Program modernizacji nie pomija oczywiście wojsk lądowych, obrony powietrznej i lotnictwa. Planuje się zakup dziesięciu rakietowych systemów przeciwlotniczych S-500 oraz ponad 600 samolotów i ponad tysiąca helikopterów. Tylko w zeszłym roku, do armii rosyjskiej trafiła setka najnowszych śmigłowców rodzimej produkcji Mi-28, Mi-26, dwusilnikowych Ka-52 i innych.

O ile pamiętam, Rosja negocjowała w zeszłym roku z Francją zakup partii kompletnych zestawów "Felin". Są to zestawy kompleksowego wyposażenia tzw. "żołnierza przyszłości". Jak się zakończyły te negocjacje, nie wiem. Rosja podpisała też w 2011 r. umowę z włoską spółką Iveco na produkcję samochodów pancernych tej marki na swoim terytorium. Pierwsze pojazdy mają zjechać z taśmy pod koniec tego roku.

Ministerstwo Obrony Rosji informuje w corocznych raportach, że dzięki już przeprowadzonym reformom gotowość armii rosyjskiej wzrosła o połowę, a do 2020 roku planowane jest jej dalsze zwiększenie 3- albo i 3,5-krotne.

Federacja Rosyjska jak wiadomo jest mocarstwem atomowym, a jej siły zbrojne są jednymi z największych i najsilniejszych na świecie. Liczą około miliona żołnierzy, do których należy dodać 2 miliony rezerwistów. Posiada największy na świecie (pomimo, że przestarzały) arsenał jądrowy. W służbie wojsk lądowych jest ponad 10 tys. czołgów, a siły powietrzne dysponują 1600 samolotami myśliwskimi, 200 bombowcami i ponad setką samolotów transportowych (w/g oficjalnych danych, jednak znaczna ilość jest przestarzała). Marynarka wojenna ma do dyspozycji 233 okręty, w tym 11 łodzi podwodnych przenoszących strategiczne ładunki jądrowe.

Rosja podzielona jest na sześć okręgów wojskowych : moskiewski, leningradzki, północnokaukaski, nadwołżańsko-uralski, syberyjski i dalekowschodni, do których należy dodać specjalny okręg kaliningradzki i siły stacjonujące w Mołdawii (w Zadniestrzu). Marynarka Wojenna dzieli się na pięć flot : bałtycką, czarnomorską, kaspijską, północną i pacyficzną. Oprócz wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki, oddzielnymi rodzajami wojsk, są wojska powietrzno-desantowe i strategiczne wojska rakietowe (broń jądrowa).

Wedlug rosyjskiej konstytucji, głównodowodzącym sił zbrojnych jest prezydent, któremu podlega minister obrony i szef sztabu generalnego. Prezydent powołuje i odwołuje dowódców wojskowych oraz zatwierdza doktrynę obronną państwa. Kto nim został w ostatnich "wyborach" nie muszę przypominać.Zachodzę jednak w głowę ...... jak w obliczu przedstawionych faktów, osoby "odpowiedzialne" obecnie za Polskę mogą spać spokojnie i beztrosko ?

PRZYPISY:

1) "Słabość Sojuszu Północnoatlantyckiego"

legionnaire.salon24.pl/419558,slabosc-sojuszu-polnocnoatlantyckiego

2) "Ministerstwo Bezbronności Narodowej"

legionnaire.salon24.pl/396260,ministerstwo-bezbronnosci-narodowej

Notka powstała w oparciu o rozbudowane opracowanie  Piotra Falkowskiego ( NEWSRU)

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale