25 obserwujących
153 notki
243k odsłony
1165 odsłon

Lemoniadowy Joe na afiszach

Wykop Skomentuj42

   Tak jak książkę często sądzi się po okładce, tak na film chodzi się będąc zachęconym aktrakcyjnym plakatem. Dziś przyjrzyjmy się, jak plastycy potraktowali postać Lemoniadowego Joe. Na pierwszy ogień pójdzie czywiście plakat czeski - prosty kolaż Bohumila Štěpána z 1964 roku, który schematycznie, aczkolwiek trafnie przedstawia głównego bohatera-kowboja.

Plakat czeski - Limonadowy Joe aneb końska opera
Limonadovy Joe aneb konska opera

   Na jego podstawie, przez podstawienie napisów powstawały plakaty obcojęzyczne. 

Lemoniadowy Joe - wersja niemiecka   Lemoniadowy Joe - wersja nordycka   Lemoniadowy Joe - wersja włoska 

   Jednak czescy graficy nie ograniczali się tylko do owego kapelusza, durszlaka i podkowy. Na przestrzeni lat powstawały różne odmiany plakatu, od prostych tekstowych przez fotografie-kadr z filmu, kolejne kolaże czy symboliczne rysunki... Vladimír Fuka, 1964 (kolaż z dużym imieniem Joe), Jan Tománek, 1984 (butelka z dwoma rewolwerami), Iveta Bendov, 2012 (czerwona sylwetka nóg).

Limonadovy Joe   Limonadovy Joe   Limonadovy Joe   Limonadovy Joe

Limonadowy Joe   Limonadovy Joe   Limonadovy Joe

   Tymczasem plakat amerykański zaadaptował oryginalną grafikę Štěpána z 1964, dodając jednak Joemu nieco drapieżności. Tam gdzie wcześniej był rozmarzony kowboj z szerokim uśmiechem i różą na kapeluszu, teraz gości kowboj z zaciętym gniewnym obliczem i różą między zaciśniętymi zębami...

It's a riot! It's a ball! It's a hawl!... Lemonade Joe
Lemonade Joe - poster

   Z racji charakteru rozprowadzanego przez Joe towaru, częstym motywem przewodnim plakatu była butelka z lemoniadą. Pojawiała się ona zarówno w plakatach czeskich, jak i zagranicznych. Butelka kolaloki jest głównym elementem także polskiej wersji plakatu, autorstwa Macieja Hibnera.

Plakat polski Lemoniadowego Joe - Maciej Hibner
Lemoniadowy Joe - plakat Maciej Hibner

Lemoniadowy Joe - plakat czeski z butelką
Lemoniadowy Joe - plakat

Lemoniadowy Joe - plakat duński
 

   Ciekawym zabiegiem zastosowanym na plakacie niemieckim jest dodanie do twarzy głównego bohatera wąsów. Niemiec bez wąsów, to by było niesłychane, nieprawdaż?... ;-)

Limonaden-Joe - plakat niemiecki

   Natomiast wersja hiszpańska - "Joe Kolaloca", akcentuje postaci kobiece oraz tryumf nad czarnymi charakterami, a Joe wygląda jak torreador po pokonaniu byka...

Lemoniadowy Joe - plakat hiszpański

   Do kolejnej grupy zaliczyć można plakaty "konne", wszak, gdzie byłby kowboj bez swego konia - tym bardziej, że film ma podtytuł "końska opera" (częstsze są chyba tylko rewolwery). Konie pojawiają się w postaci zdjęć, jak i rysunków. Plakat francuski oprócz lemoniadowego konia eksponuje również rolę Tornado Lou, akcentując saloon rodem z Moulin Rouge. 

Lemoniadowy Joe - plakat francuski

Limonadovy Joe - plakat czeski

   Na uwagę - przez swoją odmienność - zasługuje plakat jugosłowiański. Zastosowano w nim nie tylko całkiem inne podejście do odzwierciedlenia charakteru filmu, ale również całkowicie zmieniono tytuł - usunięto odniesienia do lemoniady i zamiast tego widzowie dostali niewiele mówiące "Rewolwery w Arizonie". 

Lemoniadowy Joe - Revolveras iz Arizona

***

   Na koniec kilka przykładowych plakatów "Lemoniadowego Joe", ale nie filmowych, a teatralnych. Trzy pierwsze (z postacią) są produkcji czeskiej, czwarty - ten "uszminkowany", promował polską adaptację sceniczną w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza

Afisz teatralny Limonadovy Joe   Afisz treatralny Limonadovy Joe  

Afisz teatralny Limonadovy Joe   Afisz teatralny - Lemoniadowy Joe
 

***

   Zachęcam również do oddania głosu w ankiecie na najlepszy plakat filmu "Lemoniadowy Joe" w LubCzasopiśmie "Lemoniada". :)

Wykop Skomentuj42
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale