Blog
Oczy szeroko otwarte
ŁukaszEm
ŁukaszEm Bloger dojrzewający już nieco cyniczny, a od zawsze ideowy i bezczelny.
0 obserwujących 107 notek 83399 odsłon
ŁukaszEm, 28 lutego 2016 r.

List do Komitetu Obrony Demokracji

fot. Adam Grycuk (Wikipedia, CC BY-SA 3.0).
fot. Adam Grycuk (Wikipedia, CC BY-SA 3.0).

Co z tego, że płacimy składki na NFZ, gdy potem okazuje się, że na wizytę u lekarza specjalisty z chorobą wymagającą pilnego leczenia trzeba czekać kilka lat? Co z tego, że nasze wsie, miasteczka i miasta pięknieją, skoro nasze prawo od lat jest bezradne wobec reklamowego chłamu, który polski krajobraz zamienia w obrazek podobny do widoku wymiocin w kałuży? 

Tę listę pytań można by ciągnąć bardzo długo. Każde z nich wymaga sformułowania uczciwej, rzetelnej odpowiedzi. Nie wystarczy walczyć tylko o to, aby odsunąć PiS od władzy, aby było tak, jak było. Bo polska rzeczywistość wiele osób uwiera. Nie tylko tych, którzy podatni są na prawicowe teorie spisku, wietrzących wszędzie zamach Żydów, wegetarian, cyklistów, miłośników latte na sojowym na tradycyjne polskie wartości.

Nawet ludzie inteligentni, życiowo zaradni, z sukcesami, o szerokich horyzontach i otwarci na inność miewają Polski szczerze dość. Bo ta Polska ich nie chroni, za to zbyt często traktuje po macoszemu, niechlujnie, lekceważąco.

Ta Polska zbyt często nie umie stanąć w obronie drobnych spraw i potrzeb, chroni za to np. bandytów zajmujących się tzw. oczyszczaniem kamienic. To Polska, która nie umie lub nie chce zareagować, gdy banki na potęgę wciskały spekulacyjne kredyty frankowe, przez co po latach okazało się, że wiele osób - choć sumiennie spłacało swoje pożyczki - ma dług większy niż wtedy, gdy go zaciągało. 

Prawo i sprawiedliwość, wspólnota i szacunek to pilne polskie potrzeby. Na tej liście znajduje się również wolność, równość i poszanowanie pracy. Skrajna prawica trafnie to odczytała, będąc wszędzie tam, gdzie tych podstawowych, szalenie ważnych wartości brakowało. Stawała w obronie tzw. zwykłych ludzi, nie tylko broniąc ich praw, ale też sącząc im do głów swoją propagandę i swoją wizję świata, pełnego antypolskich spisków, w którym każda władza inna niż PiS to złodzieje, zdrajcy, ludzie gorszego sortu i ze wstydliwą przeszłością w UB, SB. I chwyciło, a długa i mozolna praca polskiej skrajnej prawicy przyniosła długo wyczekiwane przez nią wyborcze zwycięstwo. 

Teraz czas na Ciebie, drogi KOD-zie. Masz swoją rację i słuszną diagnozę tego, co złego w Polsce dzieje się teraz. Ale to zło nie wzięło się stąd, że w październiku 2015 r. PiS wygrał wybory. PiS i jemu podobni drogę do tego zwycięstwa zaczęli wiele lat temu, udzielając zakłamanych odpowiedzi na jak najbardziej słuszne polskie pytania. I lecząc polskie choroby lekarstwami, które przynosiły doraźną ulgę, a przy okazji hipnotyzowały pacjenta, czyniąc go podatnym na manipulacje. 

Po rządach PiS Polskę trzeba będzie posprzątać. Ale przede wszystkim trzeba będzie ją zmienić na lepsze. Tak, aby wyleczyć ją z chorób, które doprowadziły do wyborczego zwycięstwa PiS. Dlatego, drogi KOD-zie, kibicując Tobie zachęcam jednocześnie do autorefleksji i intelektualnej pracy.

To, co było, już nie wróci. W Polsce potrzeba nie tylko więcej wolności i powrotu do rządów prawa. Potrzeba przede wszystkim więcej godności, szacunku, sprawiedliwości i równości. Jeśli wspólnie o to nie zadbamy, rządy PiS okażą się tylko niewinną igraszką, bo znajdą się znacznie gorsi prawicowi populiści, którzy zrujnują Polskę do reszty.

Tak być nie musi, ale żeby tego uniknąć, musimy szczerze odpowiedzieć sobie na wiele pytań, przyznać do wielu błędów i na powrót uczynić Polskę domem dla wielu ludzi, jednocześnie przywracając im nie tylko dumę z polskości, ale też poczucie, że są szanowani jako obywatele, pracownicy i podatnicy. 

Wszystkiego dobrego, drogi KOD-zie!

Opublikowano: 28.02.2016 14:45.
Autor: ŁukaszEm
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Zaliczyłem kilkuletnią przygodę z dziennikarstwem. Wystarczająco długą, by zmądrzeć i poszukać innych zajęć, które pozwalają zmieniać rzeczywistość. Wierzę w rozum i racjonalne spojrzenie na fakty, choć do ich oceny częściej używam lewego oka.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @PK2 Co innego pozostało niz minimum przyzwoitosci i apele o rozsądek?
  • @ZUKOSA Z większością komentarza się zgadzam, co do marszałków - to jest właśnie polskie...
  • @PAULA 20 Sporo. Religia ma rolę m.in. kulturotwórczą. Kultura może wpływać pozytywnie lub...

Tematy w dziale