17 obserwujących
251 notek
276k odsłon
  1999   0

Przedsiębiorcy powinni żądać likwidacji umów śmieciowych

Umowy śmieciowe to przede wszystkim unikanie płacenia składki ZUS. Donald Tusk zapowiedział już pół roku temu, że rząd nie będzie dążył do ich eliminacji, ze względu na kryzys. Jest to całkowicie błędne rozumowanie. Dziwię się, że nie rozumieją tego przedsiębiorcy i nie domagają się od rządu likwidacji luk i furtek w przepisach, umożliwiających niepłacenie lub ograniczone płacenie składek ZUS.

Gdyby owe luki i furtki w przepisach zlikwidować, wzrosłaby "baza" od której są płacone składki ZUS. To z kolei pozwoliłoby obniżyć poziom składki, przy zachowaniu wpływów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. A tak mamy walkę między przedsięborcami o to, kto lepiej "kombinuje". Koniec końców sami przedsiębiorcy też na tym per saldo stracą. Zaoszczędzone na ZUS środki szybko zostaną wchłonięte przez obniżoną wartość produktów i usług, co widać w GUSowskich statystykach i inflacji poniżej 1%, która jest charakterystyczna dla gospodarek w rececji. Z kolei umowy śmieciowe zamiast umów o pracę zmniejszają lojalność pracowników- mniej im się daje, ale też mniej można od nich wymagać (np. regulaminu pracy itp).

Tymczasem rząd wspiera ulgi i furtki w przepisach. To typowe dla Polski zjawisko, gdzie państwo stwarza warunki dla cwaniactwa i kombinatorstwa. Tym razem jednak wszyscy na tym tracą. Niech wreszcie rząd i przedsiębiorcy zaczną myśleć, droga do rozwoju nie biegnie na skróty!

 

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale