W ostatnim tygodniu przed Świętami daruję sobie teksty z nazwiskami, a proponuję nie mniej ciekawe relacje z działalności Zarządu II Sztabu Generalnego. W niezrównanym „Akwarium” Suworow opisał dokładnie szkolenie oficera rezydentury GRU. Jednym z jego etapów było wyszukanie schowka w Moskwie i dokonanie w nim wymiany bez narażania agenta „nielegała”. Dla oddania warunków rzeczywistych zawiadamiano obserwację KGB o konieczności inwigilacji. Nie inaczej działo się w warszawskim odpowiedniku GRU, jedna z różnic polegała na szkoleniu oficera pod przykryciem w wymianie schowkowej w trakcie pełnienia misji, a nie przed.
Szef jednej z podrezydentur wywiadu wojskowego w Europie zachodniej nie mógł spokojnie wypocząć w kraju, ale musiał pogalopować w las. Musiał się wykazać umiejętnością przeprowadzenia wymiany schowkowej – systemu łączności bezosobowej, czyli dojścia do umówionego wcześniej z „nielegałem” miejsca, sprawdzenia sygnału, odebrania materiałów szpiegowskich bez zwracania uwagi kontrwywiadu.
Podrezydenta sprawdzano na dwa sposoby, pierwszy z nich miał miejsce w kraju.
OPIS SCHOWKA „K O R A”
Schowek „KORA” znajduje się w lesie na trasie Warszawa-Kraków. Po przejechaniu miejscowości Janki, gdzie szosa rozwidla się na kierunek Kraków-Katowice należy jechać dalej na Kraków ca 4,1 km. Po przejechaniu przystanku autobusowego Sękocin Las należy skręcić w pierwszą drogę po prawej stronie. Na rogu tej szosy po lewej stronie znajduje się Instytut Badawczy Leśnictwa. Jadąc tą drogą widać słupy wysokiego napięcia. Po przejechaniu 900 m na wysokości kapliczki znajdującej się przy drodze należy skręcić w lewo wjeżdżając w drugą dróżkę i dojechać do miejsca ogrodzonego metalową siatką, za którą znajduje się szkółka leśna.
Stając na wprost ogrodzenia, po lewej stronie znajduje się znak zakazu [wjazdu] dezinformacja ruchu. Dochodząc do tego znaku należy iść wzdłuż ogrodzenia odliczając 13 słupków. Na wprost 13-go słupka znajduje się biała brzoza. Stając twarzą do brzozy należy wejść w las. W prostej linii w odległości 18/pk. znajduje się świerk, który ma wysokości 8 m rozwidla się. Idąc dalej w odległości 9/pk znajduje się podwójna sosna, a za nią w odległości 3.5/pk znajduje się powalona sosna. Z prawej strony pod konarem znajduje się butelka, którą należy wyjąć i włożyć materiał, a następnie przykryć korą.
Znak złożenia materiału należy postawić na tym samym drzewie. W odległości 2 metrów od korzenia znajduje się szpara, w którą należy włożyć kawałek kory.
Po złożeniu materiału należy udać się w kierunku szosy na [katowice] dezinformacja Kraków, gdzie w odległości 400 m od rozwidlenia drogi T-23 z szosą na [Katowice] Kraków znajduje się Parking. Po wjeździe na parking nie skręcać na postój. Należy wjechać w las prostopadle do szosy. Skręcić w drugą na lewo dróżkę prowadzącą przez las /równoległa do szosy/. W odległości 23/pk znajduje się prosta wysoka sosna zakryta zagajnikiem. Stojąc twarzą do sosny na wysokości zgiętej ręki należy postawić w postaci patyczka w kształcie „Y”.
Tyle podstawowa instrukcja, do której dochodziły jeszcze trzy szkice miejscowe. Dla porządku podaję, schowek wyszukał agent „Grazzio” (też ćwiczył). Jednak podrezydenta zatrzymała Milicja Obywatelska za przebywanie w rejonie seksualnego przestępstwa. Materiały szpiegowskie - „ćwiczebne” zdążył wyrzucić. Później wrócił z oficerem ubezpieczającym go i je odnaleźli. Z notatki oficera ubezpieczającego wynikało, że wpadka była przypadkowa, a po drodze z podrezydentem zaliczyli trzy miejsca sprawdzające, w których wygodnie zauważyć ewentualną inwigilację kontrwywiadu. Wpadka Suworowa w Moskwie również miała charakter przypadkowy – zgubił ogon, ale miejsce schowka było zbyt dobre i KGB obserwowało je na stałe.
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura