46 obserwujących
496 notek
487k odsłon
292 odsłony

Paweł Kozak - przyczynek do rzetelności kwerend w IPN

Wykop Skomentuj

Niewiele starszy od bohatera poprzednich trzech notek Paweł Kozak zapisał się w mojej pamięci jako dyrektor Wydawnictwa Współczesnego. Wyjątkowo bogate materiały na jego temat zachowały się w IPN. Jednak dzisiaj wariant minimum – szczątkowe znaleziska pracowników BUiAD IPN.

Z ewidencji Służby Bezpieczeństwa udostępniono mi zapisy o wyjazdach Kozaka, jego upoważnieniu do tajemnicy państwowej oraz zabezpieczeniu przez ppor. Piotra Żyłkę funkcjonariusza Sekcji XIV Wydz. II KSMO. O wiele ciekawsze wiadomości podano w teczce wyjazdowej Kozaka: wykształcony na SGPiS, członek PZPR. Karierę zawodową rozpoczął 20 (dwadzieścia) lat przed zrobieniem magisterium – jako dyżurny ruchu PKP w Poznaniu. Jednak nie widział siebie w tej roli i szybko zawód zmienił. Odnalazł się w roli wieloletniego księgowego warszawskich zakładów: im. Dymitrowa, Wydawnictwo Czasopisma Wojskowe, w końcu Wydawnictwo Współczesne.

Archiwiści BUiAD znaleźli mi tylko 1 (słownie: jeden) dokument o kontaktach Kozaka z SB – pismo do Dep. I MSW z 21.06.1982 r.:

Ocena operacyjna

    Od kwietnia 1981 r. Wydział II KSMO utrzymywał z wymienionym kontakt służbowy /wcześniej kontakt służbowy utrzymywany był przez Wydział III-1 KSMO – nie rejestrowany/.

    W okresie tym Paweł Kozak wykazywał zaangażowanie we współpracy udzielając chętnie wszechstronnej pomocy naszej służbie. Do sygnalizowanych problemów podchodził ze zrozumieniem wykazując dużą odpowiedzialność polityczną i obywatelską.

 

Cdn

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura