Marek Mądrzak Marek Mądrzak
471
BLOG

Wizyta domowa z WSW

Marek Mądrzak Marek Mądrzak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Dla stałych moich Czytelników nie jest tajemnicą, że bezpieka składała wizyty w domach swoich figurantów, zwłaszcza do czasu założenia im Podsłuchu Pokojowego. Jednak nie wszyscy wiedzą, że tych wizyt tajnych było więcej niż jawnych - Notatka służbowa dot. rewizji w mieszkaniu figuranta kryp. „DOCENT”, Tajne, egz.  poj.:

            W dniu 3.02.1966 r. przeprowadziłem tajną rewizję w mieszkaniu prywatnym figuranta kryptonim „DOCENT”. Mieszkanie składa się z dwóch pokoi i kuchni. Pokój mniejszy urządzony jest jako gabinet. W pokoju tym na przeciwległych ścianach zamocowane są regały, które w większości założone są książkami polskimi i zagranicznymi. Pod ścianą naprzeciw okna stoi biurko. Ściana przy biurku zawieszona jest różnymi szpadami, szablami i nożami. W pokoju tym znajduje się również amerykanka starego typu.

            Drugi pokój o większym metrażu urządzony jest jako stołowo-sypialny. Znajduje się w nim tapczan, telewizor, radio i szafa nowoczesna, segmentowa. Pod ścianą stoi stolik o podstawie metalowej wyłożony kafelkami, tworząc mozaikę. Pod drugą ścianą stoi wielki kwiat z rodziny palmowatych. Przy szafie segmentowej znajduje się mała toaletka zastawiona kosmetykami.

            Podczas prowadzonej rewizji stwierdzono, co następuje:

1. W biurku znajduje się bardzo dużo różnej korespondencji zagranicznej i krajowej. Korespondencja zagraniczna jest w różnych językach, najczęściej w angielskim i francuskim. Listy były wysyłane z różnych państw. W biurku znajdują się również kartki białego koloru, małego formatu /A5 i mniejsze/ zapisane w języku francuskim. Na kartkach tych są również popisane adresy. W pudełku po papierosach /pudełko metalowe/ znajdują się trzy rolki filmowe, na których w języku angielskim sfilmowana jest prawdopodobnie książka. Układ stronicowy o wyrównanym obrzeżu. Jedna z rolek była okręcona w papier i przepasana sznurkiem, którego końce były zaplombowane. Rolka ta rozpoczynała się następująco:

            START MICROFILMED BY

            LIBRARY DEPARTAMENT

                        OF

            PHOTOGRAPHIC REPRODUCTION

            UNIVERSITY OF CHICAGO

            THESIS NUMBER 1525

Ponadto w biurku znajduje się bardzo dużo korespondencji urzędowej z różnych instytucji naukowych, wyższych uczelni itp. Znajdują się również umowy zawierane z wydawnictwami na wydane książki lub pisane artykuły.

Przeglądając książki i inne pomieszczenia /mały kredensik z kieliszkami i szklankami/ nic istotnego względnie podejrzanego nie znaleziono. W pokoju tym brak jakichkolwiek widocznych znaków śladów świadczących o istnieniu skrytek lub innych zakonspirowanych pomieszczeń. Sprawdzałem obrazy, jak i ściany pod obrazami. Przeglądałem również amerykankę, a zwłaszcza oparcia, nogi, gdzie również nie stwierdzono żadnych śladów wskazujących, by mogły znajdować się tam skrytki.

2. W pokoju większym w szafie segmentowej w pudełkach papierowych znajduje się bardzo dużo kart pocztowych, kolorowych z różnych państw i w różnych językach. W innym pudełku papierowym znajdują się rolki filmowe pookręcane w papier, na którym widnieją napisy np.: Węgry 1965 r., USA- Nowy Jork, Chicago itp.

            W szafie tej, w przegródce, gdzie znajdują się listy adresowane na żonę figuranta oraz dokumenty wystawione na jej nazwisko, znajdowała się kartka z następującymi adresami:

            - do 19/I napisz coś na adres

                        Jerzy WIATR u Profesor Philip Jacob

                        Political Science Departament

                        University of Pensylvania

                       Filadelphia, Pa

            - potem aż do 21/I pisz:

                        Jerzy WIATR 27 Belgrave Road

                                   London SW 1

            - telegram do 22/I WIATR

                        C/O Jacob INTERVALUE PHILADELPHIA

            - 24-30/I 27 Belgrave Road London SW 1

           Telegram do Londynu /stryj/ VIC 18-72

            W pokoju tym nie stwierdzono żadnych widocznych śladów oznak wskazujących na istnienie skrytek lub innych zakonspirowanych miejsc. Sprawdzałem szafę, toaletkę, telewizor, miejsca za tapczanem, pod obrazami jednak żadnych widocznych śladów nie było.

            W kuchni i w szafie znajdującej się na korytarzu również nic istotnego, podejrzanego nie stwierdziłem.

 

15.02.1966 r.                                     POM. SZEFA ODDZIAŁU VI SZEFOSTWA WSW

                                                                       mjr Ryszard BRZEZIŃSKI

dopisek W szafie w większym pokoju znajdowała się książeczka oszczędnościowa (PKO) z wkładem 19 tys. zł wystawiona na żonę.

                                                                                              [parafa]

Jeśli chcieliby Państwo zapoznać się z przebiegiem służby Brzezińskiego na stronach IPN, to nic z tego. Tym bardziej trzeba poczekać na wiadomości o liczbie jego „wizyt domowych” w okresie trwania służby.

Cdn

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura