11 obserwujących
524 notki
2090k odsłon
  10442   0

West highland white terrier - wielki urok osobisty i nieco wredny charakter

West highland white terrier - piękny, ale i kłopotliwy pies.
West highland white terrier - piękny, ale i kłopotliwy pies.

West highland white terrier to pod względem wyglądu jedna z najsłodszych ras psów na świecie. Pod śliczną białą mordką i niewielką posturą skrywa się jednak nieustraszony łowca przygód i uparciuch jakich mało. 

West Highland white terrier to obecnie jedna z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych ras w Europie. Ten uroczy pyszczek zna każdy. Psy tej rasy pojawiają się często w kampaniach reklamowych. West highland white terriera zobaczymy na etykiecie whisky "Black and White" razem z terierem szkockim, pies ten był także maskotką koncernu Renault oraz reklamuje karmę dla psów firmy Cesar. Można go obejrzeć w serialu "Pensjonat pod różą", gdzie gra psa o imieniu Orsi, a także w filmie "Facet z ogłoszenia".

Pies ten nazywany jest „księżycowym pierrotem”. Porównanie to jest wyjątkowo trafne, bo westie to mieszanka przebiegłości, ciekawości i skrywanej melancholii.

West highland white terrier - wygląd

Jak sama nazwa wskazuje psy tej rasy są białe. Szata jest dwuwarstwowa, z miękkim podszerstkiem. Włos okrywowy ma ok. 5 cm długości, jest twardy i wymaga systematycznej pielęgnacji. Należy go szczotkować co najmniej 2 razy w tygodniu, koniecznie szczotką o twardym włosiu. Poza tym sierść powinna być trymowana, najlepiej co 3 miesiące.

Jak każdy pies o białej sierści wymaga częstszych kąpieli, bowiem jego wszędobylska natura każe mu wejść w każdą dziurę i się wybrudzić. Nie wymaga specjalnych środków pielęgnacyjnych, ale szampon z dodatkiem rumianku nie jest dobrym pomysłem, ponieważ futerko może zżółknąć.

Może się zdarzyć również west o miękkiej, lokowanej sierści. Jest milszy w dotyku, ale nie spełnia wzorca rasy i nie można go pokazać na wystawie. Poza tym ma większą skłonność do zabrudzeń. 

West highland white terrier mają proporcjonalną, mocną budowę ciała. Sterczące uszka i ogon. Czarny nosek i figlarne, czarne oczy. Samce osiągają przeciętnie 25-30 cm wzrostu, natomiast samice 23-28 cm. Z kolei waga dochodzi na ogół do 6-10 kg. Zatem jest to pies kompaktowy i z powodu niewielkich gabarytów pożądany. I to właśnie bywa zgubne. 

west highland white terrier
Żeby nasz "westie" tak wyglądał, wymaga pracochłonnej i czasochłonnej pielęgnacji.

Dla kogo west highland white terrier

Niewątpliwie westy są to psy rodzinne, towarzyskie, oddane właścicielowi. Cechuje je też odwaga oraz pewność siebie i duża doza miłości własnej. Trzeba je wychowywać od szczeniaka, a trener powinien być wyrozumiały, cierpliwy i stanowczy. Jak każdy terrier, także i westie ma duży temperament. To wulkan energii, uwielbia ruch i zabawę. Został mu instynkt łowczy, więc chętnie tropi i potrafi "przekopać" cały ogródek w poszukiwaniu kreta albo pogonić za kotem sąsiadów. Jest dość odważny i czasami szuka zaczepki, więc jeśli nie jesteśmy pewni jego posłuszeństwa, nie powinniśmy puszczać psa luźno. Może bowiem sprowokować swoim szczekaniem lub podbieganiem innego psa, niekoniecznie przyjaźnie usposobionego. West Highland white terrier ma naturę dominatora.

Jeśli chodzi o dzieci, to nie bardzo nadaje się jako towarzysz zabaw maluchów. Źle potraktowany może się odgryźć i długo pamięta doznane krzywdy. Lubi natomiast towarzystwo starszych dzieci. Długie spacery, zapasy, aportowanie, nauka sztuczek – to jego ulubione zajęcia. West Highland white terrier nie jest odpowiedni również dla osób starszych, chyba że są to osoby sprawne i wysportowane, które będą w stanie zapewnić swojemu pupilowi dużo ruchu. West niewybiegany to pies nieszczęśliwy. 

Urocze terierki wymagają jednoznacznego i konsekwentnego wychowania. Trzeba je wcześnie socjalizować z innymi psami, żeby nie wychować psa lękliwego bądź agresywnego. Są bardzo inteligentne, ale ze współpracy z człowiekiem muszą wyciągać korzyści. Potrafią być przy tym uparte: jeśli nie będzie nagrody, to nie będzie sztuczki. Bywają też nadmiernie szczekliwe i swą hałaśliwością wymuszają na właścicielu przysmaki, zabawę, albo po prostu uwagę. Są klasycznymi żebrakami podczas jedzenia i trzeba uważać, by ich nie przekarmić, potrafią bowiem zahipnotyzować człowieka swoimi oczkami.


west highland white terrier
Westy są tropicielami, uwielbiają eksplorować teren.

Pochodzenie rasy

West highland white terrier pochodzi ze Szkocji. Wywodzi się od rasy cairn terier (pies o rudo-brązowej sierści) i teriera szkockiego, które były psami myśliwskimi. Początkowo osobniki białe były tępione,  myśliwi uważali bowiem, że małe białe psy są słabe i nie nadają się na polowania, ale znalazł się jeden, Edward Donald Malcom, któremu się spodobały, rozmnożył je i przekonał kolegów, że są świetne w polowaniu na wydry, lisy, borsuki oraz na gryzonie. Połyskująco biała sierść miała tę zaletę, że pies podczas polowania  był doskonale widoczny i z łatwością mógł być odróżniony od innych zwierząt. Białe teriery zaczęto selekcjonować na początku XIX wieku.

W Polsce nie ma problemu z zakupem szczeniaka rasy west highland white terrier. Cena zależy od jej pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 5000 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. Jest to rasa długowieczna żyjąca nawet 17-18 lat. 

ja


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości