Wchodzą w życie zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych

Hulajnogi elektryczne - gdzie można się nimi poruszać?
Hulajnogi elektryczne - gdzie można się nimi poruszać?

Ograniczenia w poruszaniu się hulajnogą w zależności od wieku, sprecyzowanie, gdzie można nią jeździć i kary za korzystanie elektrycznego urządzenia pod wpływem alkoholu - to najważniejsze zmiany wprowadzone ustawą o statusie prawnym urządzeń transportu osobistego. 

Prezydent Andrzej Duda w środę podpisał nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. 

Zgodnie ze zmienioną ustawą, kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Jakie jeszcze czekają zmiany dla posiadaczy hulajnóg elektrycznych? Kierujący musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy takowych brakuje, można jeździć po jezdni z wyznaczoną maksymalną prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

W wyjątkowych przypadkach użytkownicy hulajnóg będą poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Trzeba będzie jechać tamtędy z prędkością zbliżoną do ruchu pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać przejścia osobom.

Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego. Użytkownicy tych pojazdów będą mogli się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach. Z kolei w przypadku urządzeń wspomagających ruch, jak np. rolki, wrotki, deskorolka nie będą potrzebne nadal żadne uprawnienia. Nie będzie też ograniczeń wiekowych.

Ustawa wprowadza również kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych – z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

Najwyższy mandat - w wysokości od 300 do 500 zł - będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

GW

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka