5 obowiązkowych lektur, które wg Salon24 powinni przeczytać polscy uczniowie

Lista lektur zawsze budzi kontrowersje.
Lista lektur zawsze budzi kontrowersje.
Minister Przemysław Czarnek przedstawił listę lektur obowiązkowych, które powinna znać współczesna młodzież. Redakcja Salon24.pl dokłada pięć propozycji, które pominął szef resortu edukacji.
  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Od końca 2015 r., gdy PiS przejął w Polsce władzę, ludzie dyskutują o Konstytucji i odmieniają ją przez wszystkie przypadki. Mieliśmy już happeningi, gdy ludzie związani z Komitetem Obrony Demokracji czytali jej zapisy w komunikacji miejskiej. Mnożyły się zarzuty o łamaniu jej przez PiS, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. Koszulki, gadżety, transparenty, nawet była głowa państwa Lech Wałęsa regularnie ubiera T-shirt z napisem “konstytucja”. Ale niech każdy sam sobie szczerze odpowie na pytanie, czy przeczytał kiedyś od deski do deski najważniejszy akt prawny w Polsce. 

  • Aleksander Sołżenicyn "Archipelag Gułag"

Wstrząsająca lektura, pokazująca skalę bestialstwa, odzierania z godności i traktowania drugiego człowieka jak robaka do zgniecenia. "Archipelag Gułag" Sołżenicyna to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć upadek utopii komunistycznej. Jedna z najważniejszych pozycji tzw. drugiego obiegu, napisana w sposób przejmujący i znakomicie literacko. Przerabiana w szkołach tylko pobieżnie, na wybranych fragmentach, przede wszystkim na lekcjach historii - gdy wystarczy czasu na lekcje z dziejów XX wieku.

  • Den Senor i Saul Singer "Naród Start-upów"
Książka pozwalająca zrozumieć fenomen Izraela, małego państwa, które otoczone przez wrogów, bez dostępu do bogactw naturalnych, stało się potęgą pomysłowości przedsiębiorców i nowych technologii. Szczególnie w okresie tak napiętych stosunków między Polską a Izraelem, kiedy młodzi w obu krajach są niemal codziennie wystawiani na negatywne komunikaty dotyczące obu krajów, ta książka pozwala spojrzeć na izraelskie społeczeństwo z innej, niż jesteśmy przyzwyczajeni, strony.
"Naród Start-upów" może być źródłem niesamowitej inspiracji dla młodych ludzi nad Wisłą. Pozwoli uwierzyć w swoje marzenia i pomysły, pokonywać przeciwności losów i konsekwentnie dążyć do celu. Wszystko dzięki sile umysłu i niepokornej duszy.

  • Płyty z polską muzyką RAP

To raperom udało się najlepiej i najwierniej oddać społeczne tętno współczesnej Polski. Chodzi zwłaszcza o raperów z nurtu tzw. rapu ulicznego. Niedocenianego i ignorowanego przez inteligenckie media głównego nurtu. Ale słuchanego i przezywanego przez setki tysięcy słuchaczy, co widać po ilości sprzedanych płyt i frekwencji na koncertach.
Najlepiej, by do listy lektur wprowadzić kilka płyt warszawskiego rapera Tomasza Chady. Takie krążki jak "Proceder", "WGW" czy "Jeden z was" to kronika prawdziwego życia w III RP. Odtrutka na nieznośnie inteligencką perspektywę i obsesje klasy średniej przebijające z większości polskich lektur.

  • Dorota Masłowska "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" 

Książka nazywana manifestem pokolenia. Analiza życia młodzieży z blokowiska. Jak żyją, o czym myślą, w jaki sposób mówią. Patolinteligencja, inba i przegryw. Atencjusze, dzbany, julki i boomerzy. Dziś w mediach prawie wszyscy mówią językiem Silnego, Andżeli i innych bohaterów tej powieści. Nie bez znaczenia jest fakt, że Masłowska pisała swoją książkę mając zaledwie 18 lat. Może zainspiruje współczesnego maturzystę do stworzenia książki, która podobnie jak "Wojna polsko-ruska", wstrząśnie polskim życiem literackim?

***

A co Wy dodalibyście do tej listy? Jaką książkę/tekst powinni koniecznie przeczytać uczniowie?

red.

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj135 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura