W Niemczech nauczyciele mają status urzędników państwowych.
W Niemczech nauczyciele mają status urzędników państwowych.

Niemcy: Nauczyciele mają zakaz strajkowania

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 32

Nauczycieli w Niemczech obowiązuje zakaz strajkowania. Zadecydował o tym niemiecki Trybunał Konstytucyjny. Większość nauczycieli w tym kraju ma bowiem status urzędnika państwowego, a ci zasadniczo nie mają prawa do strajku.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „prawo strajku dla urzędników wywołałoby reakcję łańcuchową, jeśli chodzi o status urzędnika oraz prowadziłoby do naruszenia fundamentalnych zasad bycia urzędnikiem państwowym”. Poddałoby to w wątpliwość także inną zasadę, jak chociażby obowiązek lojalności wobec państwa jako pracodawcy. Jednocześnie, gdyby urzędnicy mogli sobie wywalczyć wszystko strajkując, straciłoby sens regulowanie ich uposażeń przy pomocy przepisów.

Przepisy zaskarżyło czterech nauczycieli. Argumentowali, że w myśl praw człowieka każdemu przysługuje prawo do strajku. Tymczasem sędziowie TK odrzucili ich skargę. Uzasadniali, że ze względu na ogromne znaczenie systemu oświaty dla państwa, nauczycieli nie można wyjąć spod tego zakazu. Natomiast łamaniem praw człowieka byłoby zakazanie im działalności związkowej, a nie prawa do strajkowania.

Urzędnicy, będąc w szczególnym stosunku lojalnościowym wobec państwa, powinni w każdym momencie również w przypadkach kryzysowych być do dyspozycji. W zamian za to mogą oni korzystać ze szczególnych przywilejów. Status urzędniczy przyznawany jest im na całe życie, posiadają oni prawo do odpowiedniego wynagrodzenia, a państwo na zakończenie kariery zawodowej zapewnia im emeryturę. Mogą też liczyć na pomoc wtedy, kiedy zapadną na jakąś chorobę. Przyznanie im prawa do strajku zrównałoby ich z innymi pracownikami - tłumaczyli sędziowie.

W Niemczech jest dzisiaj około 800 tys. nauczycieli, z tego trzy czwarte to właśnie urzędnicy. Nauczyciel w Niemczech zarabia trzy razy więcej niż jego odpowiednik w Polsce, i to przy uwzględnieniu siły nabywczej pieniądza. Uposażenia niemieckich nauczycieli nie odbiegają też znacząco od średniej wynagrodzeń Niemców z wyższym wykształceniem, zatrudnionych w innych branżach.

ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo