11 obserwujących
384 notki
1621k odsłon
510 odsłon

Groby Pańskie w Polsce nawiązują do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie (zdjęcia)

Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela a w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell
Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela a w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell
Wykop Skomentuj1

Tradycja budowania Grobów Pańskich w kościołach w Polsce sięga kilkuset lat. Po liturgii w Wielki Piątek Ciało Chrystusa (czyli monstrancja z Najświętszym Sakramentem) zostaje przeniesione do symbolicznego grobu, przy którym trwa adoracja aż do Wigilii Paschalnej. Obok monstrancji kładzie się figurę Chrystusa.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Mszale Rzymskim, w kaplicy adoracji zwanej Grobem Pańskim "powinien być ołtarz, choćby przenośny, i tabernakulum do przechowywania puszek z Najświętszym Sakramentem". Monstrancję wystawia się na ołtarzu lub na tronie, który powinien być umieszczony blisko ołtarza. Ten sam tekst nakazuje, aby wszystkie elementy dekoracyjne i światła kierowały uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, który jest pamiątką śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę Chrystusa leżącego w grobie.

Przy budowaniu Grobów Pańskich nawiązuje się do aktualnej sytuacji, do tego, czym żyje współczesny człowiek. - Dzisiaj chcemy, by Groby Pańskie pobudzały do zastanowienia się i odkrywania tajemnic Boga w naszym życiu - mówi proboszcz warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela ks. Bogdan Bartołd.

Zobacz galerię zdjęć:

Grób Pański w kościele Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell
Grób Pański w kościele Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell Grób Pański w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell Grób Pański w kościele Świętego Marcina w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela a w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell Grób Pański w kościele Świętej Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, fot. PAP/Tomasz Gzell Straż grobowa tzw. turki przy symbolicznym grobie Chrystusa w bazylice Bożego Grobu w Przeworsku, fot. PAP/Darek Delmanowicz Płock, parafia św. Maksymiliana Kolbego, Grób Pański, fot. Twitter Grób Pański w katedrze na Wawelu, fot. Twitter Grób Pański na Jasnej Górze nawiązuje do I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, fot. Twitter +4 zdjęcia +5 zdjęć


Tradycja strojenia Grobu Pańskiego wywodzi się ze średniowiecza. W XVIII wieku zwyczaj ten zanikł prawie w całej Europie. Zachował się tylko w Austrii, na Węgrzech, w Polsce i w południowych Niemczech. W Polsce spopularyzowali go Bożogrobcy. - Tradycja strojenia Grobu Chrystusa w kościołach rozwinęła się w Polsce w sposób szczególny; groby przemawiały bowiem do wyobraźni, a przede wszystkim jako znak trudnego i bolesnego doświadczenia - podkreślił ks. Bartołd.

Dodał, że w różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy, związane z sytuacją w kraju. W czasach rozbiorów, okupacji niemieckiej oraz stanu wojennego ustrojony grób odzwierciedlał najbardziej aktualne przeżycia narodu polskiego.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę tysiące ludzi w całej Polsce odwiedzają groby. Mieszkańcy Warszawy pamiętają jeszcze kolejki tworzące się przed kościołem Matki Bożej Łaskawej (księży jezuitów) w czasie stanu wojennego na Starym Mieście, w którym szczególnie dbano o aktualną wymowę Grobu Pańskiego.

ja

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo