Blog
"Uśmiech wędruje daleko"
maia14
67 obserwujących 1171 notek 993286 odsłon
maia14, 24 lutego 2018 r.

"Nić widmo" - wolno się snuje...

327 8 0 A A A

Film pt. "Nić widmo" jest dziełem Paula Thomasa Andersona - reżyseria, scenariusz, zdjęcia. Człowiek "orkiestra".

Akcja rozgrywa się w latach 50-tych ubiegłego wieku. A zaczyna się w Londynie, gdzie toczy się życie krawca-projektanta, Reynoldsa Woodcocka /rewelacyjny Daniel Day-Lewis/. Najbliższą powiernicą, ale i współpracowniczką w pracowni... jest Reynoldsowi jego siostra, Cyril /Lesley Manville/. Ona też czyści mu przedpole, gdy ma dość aktualnej - swojej - dziewczyny. Zapłatą jest... sukienka mistrza.

Pod namową siostry - nieco zmęczony - Reynolds wyjeżdża na prowincję i tam w hotelowej restauracji poznaje kelnerkę, Almę /świetna Vicky Krieps/. Są sobą zauroczeni.

Alma zamieszkuje w końcu w domu Reynoldsa, gdzie poznaje jego władczą siostrę oraz jego przyzwyczajenia, styl życia projektanta i krawca ubrań, któremu wszystko musi być podporządkowane, a wymagania są nawet co do głośności spożywania posiłków, np. krojenia grzanek, bo twórca od rana wchodzi w swój trans.

Alma widzi dystans, jaki jej narzucono i próbuje go skrócić, terapią wstrząsową przy pomocy... niejadalnych grzybów. I udaje się jej uzmysłowić Reynoldsowi, co jest ważne.

Potem jest ślub..., mocne zawirowanie i... znów grzyby, dla pobudzenia i szczęśliwowści.

Muzykę do filmu "Nić widmo" stworzył Jonny Greenwood - miło płynie, ale i pobudza. Natomiast zdjęcia Paula Thomasa Andersona są piękne, nastrojowe, oddające uczucia bohaterów: w Londnynie, na prowincji czy w górach Szwajcarii.

"Nić widmo", to film, który wolno się snuje, ale jest w nim karuzela uczuć, tych widocznych, ale i tych skrywanych. Kulminacją jest wychodzenie z własnego świata Reynoldsa i przejmowanie inicjatywy przez Almę, co z czasem jemu się podoba, bo jest ratowany...

Warto ten film obejrzeć, choć łatwo nie jest.


Opublikowano: 24.02.2018 18:01.
Autor: maia14
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Uśmiech wędruje daleko" image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Amstern - O, i to jest dobra idejka.
  • Prawdy to radyjko nie ukryje. I tylko popadło w śmieszność.
  • @bravo01 - W sprzyjających okolicznościach takie budzenie może dotknąć każdy naród.

Tematy w dziale Kultura