Blog
"Uśmiech wędruje daleko"
maia14
69 obserwujących 1214 notek 1031863 odsłony
maia14, 8 czerwca 2018 r.

"Zimna wojna" a "Dwa serduszka"...

917 9 0 A A A

Oczekiwany... jest już w kinach, to film pt. "Zimna wojna", w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. A scenariusz jest tu dziełem reżysera oraz Janusza Głowackiego, co się czuje, bo to - chwilami - ta ironia, ten humor itd.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1949 r. Po kraju przemieszcza się grupa poszukiwaczy muzyki ludowej, którą można byłoby wykorzystać w powstającym zespole pieśni i tańca. Do owej grupy należą Wiktor Warski, pianista oraz aranżer /gra go Tomasz Kot/, Irena Bielska /Agata Kulesza/ i Lech Kaczmarek, komunista /Borys Szyc/.

Muzyka jest, zatem trzeba skompletować śpiewaków i tancerzy do zespołu. I pośród kandydatów zjawia się Zula Lichoń /Joanna Kulig/, której śpiew oraz energia wpadają w oko Wiktorowi. Buduje się romans.

Zespół odnosi krajowe sukcesy, ale partia chce, aby dołożono trochę treści na temat wielkości wodza, sukcesów..., w tym reformy rolnej. Kaczmarek jest za, reszta tylko godzi się, ale... organizowane są też wyjazdy zespołu, od Moskwy po Berlin wschodni, gdzie rysuje się możliwość przejścia na zachodnią stronę...

W filmie "Zimna wojna" są świetne zdjęcia Łukasza Żala - bardzo malarskie, choć tylko czarno-białe.

Muzyka, to różnorodność: od tej ludowej przez jazz czy utwory z paryskich klubów, tamtego czasu. Najczęściej i w różnych "odsłonach" wykorzystywany jest utwór "Dwa serduszka" /kiedyś też zespołu Mazowsze/. A całość tak zebrał i mistrzowsko zaaranżował Marcin Masecki - gratulacje, to prawdziwe dzieło sztuki.

Film "Zimna wojna" jest opowieścią o trudnej miłości, w - polskim - czasie zarazy /lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XX w./. To film o szukaniu swego miejsca, w Polsce, w Paryżu... To obraz o podejmowaniu różnych decyzji, często złych, a także o szczęściu mimo wszystko... A końcówka mnie - jednak - zaskoczyła, choć pewnie nie powinna.

Warto iść do kina, aby się przekonać...

Opublikowano: 08.06.2018 17:55. Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 23:11.
Autor: maia14
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Uśmiech wędruje daleko" image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Kuba Rozpruwacz - Tak, jedna wielka żenada.
  • @norach - Może.., ale chyba też powiększał zbiory służb.
  • No proszę, ręka rękę... ---------------- A prezes ostatnio znów konferuje z...

Tematy w dziale Kultura