Blog
"Uśmiech wędruje daleko"
maia14
69 obserwujących 1214 notek 1031899 odsłon
maia14, 3 sierpnia 2018 r.

"Nieposłuszne" - ortodoksja... a człowiek

512 12 0 A A A

'Nieposłuszne", to film wyreżyserowany przez Sebastiana Lelio. Natomiast scenariusz stworzyli tu reżyser i Rebecca Lenkiewicz.

I tak: z Nowego Jorku do londyńskiej dzielnicy żydowskiej przylatuje Ronit Krushka /świetna Rachel Weisz/. To jest jej chwilowy powrót do domu, po tym, jak przed laty z niego odeszła. Jednak powodem... jest śmierć ojca, cenionego rabina.

Ronit pojawia się w domu ucznia swego ojca, a kiedyś jej kolegi, rabina Dovida Kupermana /Alessandro Nivola/, gdzie odbywa się spotkanie pożegnalne na cześć zmarłego rabina. Większość gości nie jest zachwycona widokiem Ronit, choć - sztucznie - życzą jej... szczęścia. Wyjątkiem jest ciocia Fruma /Bernice Stepers/, którą radość... rozpiera, co staje w przeciwieństwie do zimna płynącego od wujka Moshe /Allan Corduner/.

Ale największą niespodzianką dla Ronit jest fakt, że żoną rabina Dovida jest jej dawna przyjaciółka i... miłość, Esti Kuperman /Rachel McAdams - rewelacyjna/, związek z którą był przyczyną wyjazdu Ronin, gdy ojciec - zwykle zagłębiony w książkach - jednak je nakrył.

No i zaczyna się huśtawka... trudna i bolesna.

Autorem zdjęć w tym filmie jest Danny Cohen, są jakby mroczne, ale i piękne. Natomiast muzyka, to dzieło Mathew Herberta i jest ona w klimacie środowiska, w jakim "płynie".

Film 'Nieposłuszne" pokazuje, jak trudno jest zachować swoją wolność, gdy środowisko w jakim się żyje jest skostniałe i odporne na ewolucję świata. A jeszcze rola kobiety sprowadzała się tu - głównie - do bycia żoną, zaspokajania męża /seksualnie w piątek/ oraz dbania o pozory, gdyż publicznie trzeba było np. chować swoje włosy... pod peruką. I dobrze, gdy trafiło się na takiego ortodoksa, który trochę więcej rozumiał, niż ci, którzy - bez szemrania - przyjmowali wszystko... na wiarę.

Dobry film, warto go obejrzeć.

Opublikowano: 03.08.2018 17:19.
Autor: maia14
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Uśmiech wędruje daleko" image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Amstern - Będzie wypływać, bo prezes i jego "rodzina" nie są czyści. ----------------...
  • Oczywiście, prezes i jego interesy, to tylko chwilowy pęk "granatów". ---------------...
  • @Kserkses0517 - No koszykarz z niego żaden.

Tematy w dziale Kultura