Blog
"Uśmiech wędruje daleko"
maia14
69 obserwujących 1214 notek 1031899 odsłon
maia14, 14 września 2018 r.

"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" - amerykańska "wojna" domowa

457 6 0 A A A

Na polskie ekrany wszedł nowy film wyreżyserowany przez Spike'a Lee pt. "Czarne bractwo. BlacKkKlansman". Snenariusz to praca reżysera, Charlie Wachtela... Zwiastun tego filmu wskazywać mógł, iż będzie to farsa, ale prawda okazała się bardziej skomplikowana.

Rzecz dzieje się w latach 70-tych - minionego wieku - w Colorado Springs. Tam do pracy w policji aspiruje Ron Stallworth /gra go John David Washington/ - czarnoskóry - co stanowiło ewenement. Ron otrzymuje zatrudnienie i przystępuje do pracy, jednak nie wszystkim kolegom, to się podoba.

Po pewnym czasie trafia do komórki agentów specjalnych i tam jest już lepiej.

Podczas przeglądania prasy trafia na nr telefonu do Ku KluX Klanu, gdzie odbywa się nabór... I tak - czarny - Ron nawiązuje - telefoniczną - nić porozumienia z tamtejszym środowiskiem, gdy nadaje na Żydów..., a szczególnie na... czarnuchów. Potem otrzymuje zaproszenie. Tyle, że sam nie może się tam pokazać, więc w jego - żywą - rolę ma wejść kolega z pracy, Filip Zimmerman /Adam Driver/, intruowany przez Rona i innych policjantów. I wchodzi. A tam jest przygotowanie do palenia krzyży..., ale i do zamachu.

Natomiast po drugiej stronie mamy środowisko czarnych Amerykanów, którzy czują się obywatelami gorszego sortu i są podatni na poglądy różnych radykałów, także w środowisku akademickim, gdzie działa m.in. Patrice Dumas /Laura Harrier/, zafascynowana - poglądowo - dawnym członkiem Czarnych Panter, Kwame Ture /Corey Hawkins/. Jednak i na jej drodze staje... - zakamuflowany - policjant Ron Stallworth...

Muzyką w tym filmie zajął się Terence Blanchard - jest czasami przyjemna, a czasami mocno energetyczna. A zdjęcia - oddające świetnie i środowiska i osobowości -  są autorstwa Chayse'a Irvina.

Film "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" oddaje interesująco różnice między białymi i czarnymi Amerykanami. Widać też stereotypy, jakimi niektórzy się tam kierują. Czasami jest to śmieszne, a czasami tragiczne. I wciąż trwa tam walka..., bo - jak na końcu zasugerowano - obecny prezydent USA chce "zwrócić" kraj białym...

Warto wybrać się do kina.

Opublikowano: 14.09.2018 20:25.
Autor: maia14
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Uśmiech wędruje daleko" image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Amstern - Będzie wypływać, bo prezes i jego "rodzina" nie są czyści. ----------------...
  • Oczywiście, prezes i jego interesy, to tylko chwilowy pęk "granatów". ---------------...
  • @Kserkses0517 - No koszykarz z niego żaden.

Tematy w dziale Kultura