73 obserwujących
1304 notki
1105k odsłon
7212 odsłon

"Kler" - bolesna degrengolada...

Wykop Skomentuj269

Film "Kler" w reż. Wojciecha Smarzowskiego, do scenariusza reżysera i Wojciecha Rzehaka, jeszcze przed premierą kinową budził emocje. A, gdy w poniedziałek robiłam sobie rezerwację, na premierowy piątek, to w moim ulubionym kinie seansów było 5, gdy wczoraj było już zaplanowanych... 12. Frekwencja rosła.

Głównymi bohaterami są tu trzej księża, którzy wespół przeżyli pożar, a to ich pewnie zbliżyło, więc często razem popijali. I mamy księdza Trybusa /Robert Więckiewicz/ alkoholika, który ma gosposię Hankę /Joanna Kulig/, w ciąży, bo religia nie pozwała jej się zabezpieczać. Jest też ksiądz Lisowski /Jacek Braciak/, pragnący nawet po trupach zdobyć wyjazd... do Watykanu. No i mamy księdza Kukułę /Arkadiusz Jakubik/, który jest podejrzany o molestowanie dziecka, a który też sam był - w dzieciństwie - wykorzystywany przez... księdza.

Natomiast zwierzchność kościelna, to arcybiskup Mordowicz /świetny Janusz Gajos/, mający na zawołanie prezydenta i innych dostojników państwowych oraz korzystający z bogactwa i różnych uciech /w Watykanie były, to też zabawy sado-maso/, ale twierdzący, że on nie ma nic, a wszystko jest przeznaczone na budowę świątyni... Znajomo to brzmi.

Dalej mamy krętactwa, ustawianie przetargów... i zamiatanie różnych niegodziwości księży. A wszystko dla dobra kościoła, bez oglądania się na ich ofiary.

Energetyczną muzykę podkręcającą akcję w filmie stworzył Mikołaj Trzaska. Natomiast zdjęcia, to dzieło Tomasza Madejskiego - ciekawe w kościołach, tyle, że w Czechach, ponieważ tam nikomu to nie przeszkadzało, gdyż msze odbywają się tam raz na tydzień.

Film "Kler", to obraz polskiego kościoła. Znany, jednak zebrany jest bolesny. Degrengolada jaka tam panuje raczej nie jest do uleczenia, bo jeden drugiego kryje. A nawet, gdy znajdzie się uczciwy czy prawdziwie oddany wierze, to ginie w gąszczu pazerności i niegodziwości. Natomiast bywa, że zbrodniarz, dla dobra kościoła, bo przecież nie "owieczek", jest odsyłany do... Watykanu.

Dobry film, który pokazuje - bolesną - prawdę.

Wykop Skomentuj269
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura