Blog
"Uśmiech wędruje daleko"
maia14
69 obserwujących 1216 notek 1033445 odsłon
maia14, 8 lutego 2019 r.

"Faworyta" - narastające przygnębienie...

918 22 0 A A A

"Faworyta", film w reż. Yorgosa Lanthimosa, do scen. Deborah Davis i Tony'ego McNamary, miał być lepszym filmem kostiumowym, niż "Maria, królowa Szkotów". Jest inny, ale czy lepszy...?

Fabuła toczy się w XVIII w., w Anglii, kiedy to na tronie zasiada Królowa Anne /gra ją Olivia Colman/, jednak jest ona schorowana i dosyć mało kojarząca, więc w jej rolę wchodzi Sarah, księżna Marlborough /Rachel Weisz/.

Anglia jest pogrążona w wojnie z Francją, a skarbiec jest pustawy, co nie przeszkadza Królowej w nagradzaniu swojej przybocznej, np. zamkiem.

Na zamku Królowej zjawia się też Abigail /Emma Stone/, zubożała kuzynka księżnej Sarah i otrzymuje pracę, najpierw w kuchni, a następnie - sposobem - blisko Królowej i... następuje - chwilami brutalna - rywalizacja między kobietami. Mężczyźni są tu tylko tłem, tak w sprawach wojny, jak i pokoju...

Całości towarzyszy barokowa muzyka, a czasami metalicznie wybijany dźwięk. Natomiast zdjęcia - autorstwa Robbie'go Ryana - dodają filmowi malarskiego kolorytu, bo i są tam przepyszne dekoracje, jak i ciekawe kostiumy oraz przerysowane makijaże bohaterów filmu.

Ten film jest dosyć przygnębiający i w miarę jego trwania, bardziej i bardziej. Na nic zdają się tu dworskie zabawy w rodzaju: wyścigów kaczorów, obrzucania - misiowatego - gołego facecika owocami, czy lesbijskich igraszek Królowej z jej przybocznymi. Jest przygnębiająco, wulgarnie, tak widokowo, jak i słownie. Trudno też odnaleźć tu humor. Taki "klimat".

Film można obejrzeć, ale spodziewałam się więcej...

Opublikowano: 08.02.2019 18:20. Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 21:24.
Autor: maia14
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Uśmiech wędruje daleko" image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @McQriosum - I źle skończył.
  • @suveren - Tu nie chodzi o interes, lecz o prawdę.
  • @Wolniak - Oj, można krecić różnie i o różnych sprawach, a każdy widz ma prawo do...

Tematy w dziale Kultura