Blog
Cichy kącik
J.a-kobieta
J.a-kobieta Jestem sobą i to mi odpowiada
4 obserwujących 100 notek 38022 odsłony
J.a-kobieta, 24 marca 2017 r.

Znów o prawe autorskim

237 4 0 A A A

image 

Dziennikarze chcą podatku od linków, bo chcą zarabiać na nich, gdy są wyświetlane w wyszukiwarkach, a to pewnie przełożyłoby się na nas, bo często wklejamy linki do ciekawych artykułów.

"Taka propozycja znalazła się w projekcie unijnej reformy prawa autorskiego, zaprezentowanej przez Komisję Europejską we wrześniu ub.r. Dyrektywa, która ma być jej głównym filarem, przewiduje znaczące wzmocnienie pozycji wydawców prasowych poprzez przyznanie im praw pokrewnych. W praktyce otworzyłoby to im drogę do pobierania opłat od pośredników internetowych (np. wyszukiwarek, agregatorów wiadomości i innych platform odsyłających do artykułów chronionych prawem autorskim) za kopiowanie fragmentów, a czasem wręcz całych publikacji dziennikarskich."

Są tacy, którzy kopiują znaczną część tekstu i wklejają gdzie popadnie, bo nie chce im się ruszyć głową i napisać coś od siebie, w danym temacie. Poniekąd taka dyrektywa zdyscyplinowałaby leniwych autorów, przynajmniej tak myślę.

Rząd nie zgadza się z wydawcami i na razie nie zamierza zmieniać prawa, by dawać im dodatkowy oręż, bo przepisy w kwestii ochrony praw autorskich są wystarczające i pozwalają ścigać tych, którzy korzystają z cudzej pracy. 

Wielu szuka pieniędzy i próbuje wymusić je dodatkowymi prawami. Może trzeba znaleźć metodę na krnąbrnych wyzyskiwaczy, a takich przecież nie brakuje w każdej dziedzinie  życia. Kto uważa, że jego prawa są naruszane, ma do dyspozycji duży wachlarz możliwości, więc niech w końcu z nich korzysta, zamiast czekać aż kolejny problem będzie prawnie unormowany. U nas i tak już jest tyle przepisów, że wszyscy się w nich gubią. Co, jak co, ale przeróżne przepisy, to nasza mocna strona. Produkuje się ich na tony, a w końcu nic z nich nie wynika dla zainteresowanych i domagają się kolejnych. 

Tagi: # prasa, przepisy, linki, opłata
13:25

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dla mnie - Życie jest czymś najlepszym, co mogło mi się przytrafić kiedykolwiek Flag Counter image image Nie pozwalam, by ktoś korzystał z mojej pozytywnej energii, nie dając nic w zamian

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Alpejski Z tym spirytusem to sama prawda.Mieliśmy jakiś czas ruskich speców, więc oni za...
  • @osasunna Tak, fedrują głosy, bo bez nich nic nie znaczą, tylko jaki jest koszt tych...
  • @STARY WROCEK Na to wychodzi, bo ZETO kiedyś, to było coś. Przepracowałam tam prawie 5 lat i...

Tematy w dziale Polityka