Skok z Salonu
Sztuka to fizyka bez matematyki
2 obserwujących
96 notek
51k odsłon
72 odsłony

i-Senior w UE - ochrona przed wykluczeniem cyfrowym

Beata Szydło o wykluczeniu cyfrowym seniorów
Beata Szydło o wykluczeniu cyfrowym seniorów
Wykop Skomentuj7

Polityka, Wiadomości ze świata

... i-Senior również

Przesłanka: Beata Szydło o wykluczeniu cyfrowym seniorów.


Wybór przeciwdziałania - szkic idei i miary:

  1. Beata Szydło uzyskuje dla PL dotacje UE do programu i-Senior+
  2. Ministerstwo Cyfryzacji zamawia aplikację internetową "i-Senior".
  3. Senior kończy kurs korzystania z internetu i zakupuje komputer.
  4. Składa wniosek do wskazanej instytucji (dalej instytucja) o przyjęcie do programu i-Senior oraz przedkłada do zeskanowania fakturę za zakup komputera oraz za kursu korzystania z internetu. Na fakturach jest napisane: 'Zakup nowego komputera nr fabryczny/seryjny ... w ramach programu i-Senior' oraz ' Opłata za kurs w ramach programu i-Senior'.
  5. W instytucji weryfikuje się dane we wniosku z dowodem osobistym, skanuje się faktury (po zeskanowaniu oddaje się wnioskodawcy) oraz skanuje się wniosek (po zeskanowaniu nie oddaje się wnioskodawcy) i wprowadza się do aplikacji i-Senior pliki zeskanowanych faktur oraz wprowadza się dane osobowe i adresowe dotyczące lokalizacji dostępu do internetu (miejsce zamieszkania seniora w trakcie korzystania z dostępu do internetu w ramach programu i-Senior).
  6. Ministerstwo Cyfryzacji podsiada bazę danych osób i dotyczących lokalizacji dostępu do internetu w programie i-Senior.
  7. Firmy mają dostęp do ogólnej informacji lokalizacji dostępu do internetu - województwo, powiat, gmina, osiedle lub wieś i ubiegają się (aukcja najniższej opłaty) o zlecenie rządowe (ministerialne) na wykonania i świadczenia dostępu do internetu przez wskazany okres czasu (np. trzech lat). Po uzyskaniu zlecenia firmy uzyskują dostęp do danych kontaktowych z seniorem w celu umówienia wykonania w lokalizacji instalacji dostępu do internetu dla wskazanego przez seniora komputera - działania nadzoruje koordynator lokalny dla określonego obszaru np. powiatu mający pod opieką grupę seniorów.
  8. Po instalacji dostępu do internetu senior składa w aplikacji i-Senior elektroniczny protokół posiadania dostępu do internetu podpisany swoim Profilem Zaufanym (PZ), protokół potwierdza lokalny koordynator. Swoim PZ senior podpisuje umowę z Ministerstwem Cyfryzacji na bezpłatne korzystanie z dostępu do internetu. Również wypełnia elektroniczny wniosek o refundacje n/w kosztów i podpisuje go PZ.
  9. Przez ustalony w zamówieniu rządowym czas senior ma dostęp do internetu za darmo, tj., opłacony przez Ministerstwo Cyfryzacji.
  10. Udział seniora w/w programie bezpłatnego dostępu do internetu np. przez 3 lata.
UE refunduje seniorowi 10% kosztów zakupu komputera (przy czym nie więcej niż ...) i 50% kosztów szkolenia (przy czym nie więcej niż...).

W tym ułożeniu seniorom zagraża wykluczenie z powodu tempa zmian w ICT.

Liczymy:

~ 7 mln razy 3.500 zł (komputer) = 24.500.000.000 zł

~ 7 mln razy 250 zł (szkolenie) = 1.750.000.000 zł

~ 7 mln raz 600 zł (internet opłata roczna) = 4.200.000.000 zł

~ MC aplikacja i-Senior (rocznie) = 1.500.000 zł

~ 1000 grupa osób (zespół monitorujący, koordynatorzy na obszar kraju, województwa oraz powiatów i miasta na prawach powiatu, obsługa wniosków w/w instytucji), rocznie 50.000.000 zł


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale