5 obserwujących
162 notki
254k odsłony
  299   0

Józef Pinior, legenda Solidarności skazany za korupcję!

Józef Pinior
Józef Pinior

Przed wrocławskim sądem zapadł dziś wyrok w procesie byłego senatora Józefa Piniora, jego asystenta Jarosława Wardęgi oraz dwóch innych współoskarżonych o wręczanie korzyści majątkowych. Zdaniem śledczych, senator miał przyjąć co najmniej 40 tys. zł.

WYROK SĄDU: Półtora roku więzienia. Sąd orzekł, że Józef Pinior jest winny tego że od 28 kwietnia do października 15 interweniował w sprawie budowy galerii w Jeleniej Górze w ministerstwie infrastruktury i w straży pożarnej w zamian za 40 tysięcy łapówki.

- Jest winny interweniowania w sprawie kopalni w Lądku Zdroju w ochronie środowiska w zamian za obietnice łapówki i przyjęcie 6 tysięcy złotych łapówki.

Były senator klubu PO Józef Pinior oraz jego asystent Jarosław Wardęga (obaj godzą się na podawanie nazwisk) byli oskarżeni o to, że przyjęli łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G. Korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł mieli im obiecać a wręczyć 6 tys. zł i 5 tys. zł również kolejni dwaj biznesmeni, którzy zabiegali o budowę kopalni kruszywa.

Pieniądze były m.in. wpłacane bezpośrednio na konto Piniora oraz przesyłane pocztą. Innym dowodem w sprawie są nagrania z podsłuchanych rozmów, podczas których oskarżeni domagają się wpłat i przelewów. Oskarżeni twierdzili, że były to pożyczki, a nie łapówki. Natomiast Pinior podkreślał, że jego interwencje w urzędach nie były uzależnione od tych korzyści majątkowych.

Prokurator zażądał kar po 3,5 roku bezwzględnego więzienia dla Piniora i Wardęgi oraz kar roku i 8 miesięcy bezwzględnego więzienia dla osób wręczających łapówki. Obrońcy i sami oskarżeni w ostatnim słowie prosili sąd o uniewinnienie. Śledztwo w tej sprawie prowadził Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.


 Źródło: RMF.FM/Gazeta Wrocławska/Polskie Radio

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale