5 obserwujących
153 notki
246k odsłon
393 odsłony

Statystyk Ziemkiewicz, czyli jak tworzyć fake data.

Wykop Skomentuj6

Redaktor Ziemkiewicz popełnił na Twitterze taki oto wpis "Trudno wszakże nie zauważyć, że, statystycznie, chuliganiące i dokonujące rozbojów dzieci trafiają się częściej w sferach głoszących pogląd, że rodzicielski klaps to niedopuszczalna zbrodnia". 

image

Wpis został podany dalej przez ponad 150 osób, zdobył ponad 1000 polubień zatem zasięg dość spory - możliwe że ponad 100 tysięcy. Informacja poszła w świat. Jednak p. Ziemkiewicz nie zdaje sobie sprawy, że jego nieodpowiedzialne wpisy tworzą fałszywe dane i są zwyczajnie manipulacją. Nie ma żadnych statystyk które potwierdzają słowa Ziemkiewicza. Mało tego nikt nie prowadził i nie prowadzi badań w kierunku stworzenia takiego modelu statystycznego. Jako że poniekąd zawodowo zajmuję się statystykami, sprawdziłem, popytałem i za każdym razem odpowiedz była identyczna "nie ma takich statystyk" lub "nikt nie prowadzi takich badań".

image

 

Postanowiłem zapytać bohatera tego wpisu o źródło tych statystyk żeby jakkolwiek zweryfikować jego wpis. Niestety do chwili obecnej p. Ziemkiewicz nie raczył ustosunkować się do mojego zapytania. Trudno. Może dlatego że jest weekend, a pytanie zadałem w piątek wieczorem? Możliwe - statystycznie. 


Źródło: Twitter 

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura