14 obserwujących
123 notki
124k odsłony
523 odsłony

Czy maski obrońców przepisów Konstytucji RP opadły……

Wykop Skomentuj8

Czy po wyborach parlamentarnych w 2019 roku, w sytuacji gdy wygra je dzisiejsza opozycja można będzie naruszyć Konstytucję RP….

       Do dzisiaj nikt z opozycji, oczywiście w sposób otwarty nie głosił poglądu, że po ewentualnym odzyskaniu władzy w kraju przepisy Konstytucji RP będzie można naruszyć i wykorzystać instrumentalnie do utrwalenia władzy i ukarania poprzedników.

      Co więcej do tej pory opozycja i jej sympatycy głosili nienaruszalność przepisów Konstytucji RP i zarzucali jej łamanie obecnej większości parlamentarnej. Logo z napisem Konstytucja noszony na koszulkach przez m.in. prominentnych polityków opozycji, sędziów stał się logo sympatyków w/w stanowiska.

       Powyższe publiczne stanowisko opozycji oraz ewentualne przyszłe jej rzeczywiste zamiary w zakresie traktowania przepisów Konstytucji RP ujawnił jednak Pan prof. Jerzy Zajadło kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.

      Pan prof. Jerzy Zajadło stwierdził m.in., że po wyborach parlamentarnych w 2019 roku, w sytuacji gdy wygra je dzisiejsza opozycja można będzie naruszyć Konstytucję RP by ją ratować….

      W zakresie Trybunały Konstytucyjnego Pan prof. J.Zajadło stwierdza: „ to byłoby absurdalne, gdyby ten Trybunał miał nadal funkcjonować.., to bywa konieczne, czasem trzeba poświęcić jakąś wartość, nawet złamać prawo, żeby uratować cały system... Zgadzał się z tym pozytywista Herbert Hart, którego zdaniem w pewnych sytuacjach uprawniona jest nawet nowa ustawa z mocą wsteczną.... Jeśli uznamy, że znajdujemy się w stanie wyższej konieczności, to możemy sobie pozwolić na więcej…. Czyli sięgać do metod pozornie sprzecznych z konstytucją po to żeby ją ratować. To oczywiście jest paradoks, przed którym stoimy, ale być może nie da się tego uniknąć, gdyby władza w Polsce się zmieniła.....”

     I dalej: „pierwszy raz zastosował tę ideę, że konstytucja nie może być paktem samobójców Abraham Lincoln, który w czasie wojny secesyjnej postąpił sprzecznie z prawem, ale po to by tę wojnę zakończyć. Dla wyższego dobra zawiesił prawa i wolności obywatelskie….”

     W powyższych wypowiedziach Pan prof. J.Zajadło ujawnił swoje zafascynowanie m.in. teoriami Lona Luvois Fullera amerykańskiego teoretyka prawa, autora książki „Moralność prawa” (1964), a szczególnie propozycją nr 4 opisaną w w/w publikacji, tj.: „w imię przywrócenia elementarnej sprawiedliwości…. uchwalmy nowe prawo, które będzie stanowiło podstawę rozliczenia zbrodni…., nawet jeśli będzie działało wstecz…..”

     W powyższym kontekście powstają także dodatkowe pytania m.in. o jakiej zbrodni Pan prof. J.Zajadło myśli, czy odróżnia sytuacje prawne obowiązujące w czasie pokoju od czasu wojny i czy wreszcie akceptuje wyrugowanie jego zdaniem jednej zbrodni dokonaniem kolejnej i gdzie w tym wszystkim wola suwerena jakim jest w obecnym stanie prawnym Naród, a nie jednostka czy grupa mędrców…..


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo