Blog
marek czeszkiewicz
marek czeszkiewicz
0 obserwujących 97 notek 110746 odsłon
marek czeszkiewicz, 23 stycznia 2019 r.

Czy maski obrońców przepisów Konstytucji RP opadły……

505 8 0 A A A

Czy po wyborach parlamentarnych w 2019 roku, w sytuacji gdy wygra je dzisiejsza opozycja można będzie naruszyć Konstytucję RP….

       Do dzisiaj nikt z opozycji, oczywiście w sposób otwarty nie głosił poglądu, że po ewentualnym odzyskaniu władzy w kraju przepisy Konstytucji RP będzie można naruszyć i wykorzystać instrumentalnie do utrwalenia władzy i ukarania poprzedników.

      Co więcej do tej pory opozycja i jej sympatycy głosili nienaruszalność przepisów Konstytucji RP i zarzucali jej łamanie obecnej większości parlamentarnej. Logo z napisem Konstytucja noszony na koszulkach przez m.in. prominentnych polityków opozycji, sędziów stał się logo sympatyków w/w stanowiska.

       Powyższe publiczne stanowisko opozycji oraz ewentualne przyszłe jej rzeczywiste zamiary w zakresie traktowania przepisów Konstytucji RP ujawnił jednak Pan prof. Jerzy Zajadło kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.

      Pan prof. Jerzy Zajadło stwierdził m.in., że po wyborach parlamentarnych w 2019 roku, w sytuacji gdy wygra je dzisiejsza opozycja można będzie naruszyć Konstytucję RP by ją ratować….

      W zakresie Trybunały Konstytucyjnego Pan prof. J.Zajadło stwierdza: „ to byłoby absurdalne, gdyby ten Trybunał miał nadal funkcjonować.., to bywa konieczne, czasem trzeba poświęcić jakąś wartość, nawet złamać prawo, żeby uratować cały system... Zgadzał się z tym pozytywista Herbert Hart, którego zdaniem w pewnych sytuacjach uprawniona jest nawet nowa ustawa z mocą wsteczną.... Jeśli uznamy, że znajdujemy się w stanie wyższej konieczności, to możemy sobie pozwolić na więcej…. Czyli sięgać do metod pozornie sprzecznych z konstytucją po to żeby ją ratować. To oczywiście jest paradoks, przed którym stoimy, ale być może nie da się tego uniknąć, gdyby władza w Polsce się zmieniła.....”

     I dalej: „pierwszy raz zastosował tę ideę, że konstytucja nie może być paktem samobójców Abraham Lincoln, który w czasie wojny secesyjnej postąpił sprzecznie z prawem, ale po to by tę wojnę zakończyć. Dla wyższego dobra zawiesił prawa i wolności obywatelskie….”

     W powyższych wypowiedziach Pan prof. J.Zajadło ujawnił swoje zafascynowanie m.in. teoriami Lona Luvois Fullera amerykańskiego teoretyka prawa, autora książki „Moralność prawa” (1964), a szczególnie propozycją nr 4 opisaną w w/w publikacji, tj.: „w imię przywrócenia elementarnej sprawiedliwości…. uchwalmy nowe prawo, które będzie stanowiło podstawę rozliczenia zbrodni…., nawet jeśli będzie działało wstecz…..”

     W powyższym kontekście powstają także dodatkowe pytania m.in. o jakiej zbrodni Pan prof. J.Zajadło myśli, czy odróżnia sytuacje prawne obowiązujące w czasie pokoju od czasu wojny i czy wreszcie akceptuje wyrugowanie jego zdaniem jednej zbrodni dokonaniem kolejnej i gdzie w tym wszystkim wola suwerena jakim jest w obecnym stanie prawnym Naród, a nie jednostka czy grupa mędrców…..


Opublikowano: 23.01.2019 16:40. Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 16:40.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Prawnik, w tym adwokat, poprzednio m.in. prokurator. Jestem absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (poprzednio Filia Uniwersytetu Warszawskiego), który ukończyłem z wyróżnieniem, w tym z „Diploma Honorificum”. Ukończyłem także z wyróżnieniami: Podyplomowe Studia Prawa Dowodowego Wydział Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Podyplomowe Studia Problematyki Przestępczości Zorganizowanej i Terroryzmu Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowe Studia Prawa Podatkowego Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Szkołę Administracji Publicznej, aplikację prokuratorską etatową, egzamin prokuratorski z wynikiem bardzo dobrym, asesurę itd. Posiadam status osoby pokrzywdzonej IPN nr BUBi-III-4432-91(WP-119-7-03). Służyłem Rzeczypospolitej Polskiej jako prawnik oraz funkcjonariusz : do 2010 roku na stanowisku Dyrektora Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie, a wcześniej w Prokuraturze i innych służbach państwowych. Posiadam poświadczenie bezpieczeństwa m.in. do najwyższych klauzul. Byłem wielokrotne nagradzany za wyniki i osiągnięcia. Pisałem prace m.in. z uwarunkowania przestępczości zorganizowanej Polsce, zakazy dowodowe w polskim procesie karnym, instytucji świadka anonimowego - zagadnienia wybrane, rodzaje i metody stosowania kontroli operacyjnych, metody przesłuchań, działania operacyjne, metody taktyki, metody strategii, i inne. Uczestniczyłem w programach, szkoleniach, konferencjach resortowych, akademickich m.in. z zakresu korupcji, taktyki i techniki czynności śledczych oraz operacyjnych, strategii i inne, w tym prowadzonych przez międzynarodowych ekspertów Prowadziłem różne specjalistyczne szkolenia funkcjonariuszy różnych służb i urzędów. Od 2010 roku pracowałem w Kancelariach Adwokackich, Radców Prawnych. Obecnie jestem adwokatem i prowadzę indywidualną kancelarie adwokacką. Pomagałem w miejscach powodzi pośrednio i bezpośrednio m.in. Tarnobrzeg 25.05.2010-03.06.2010, Wrocław 12.07.1997-29-07-1997. Pomagałem i pomagam innym, w tym czynny m.in. organizacjom harcerskim, wolontariat m.in. w Caritas, Hospicjum i Fundacjach pomagającym chorym, w tym dzieciom z chorobami nowotworowymi, bezrobotnym i bezdomnym. Moje zainteresowania obecnie, to, m.in. psychologia człowieka, prawo, polityka, sport, konie, teatr, książka i inne. Moje credo życiowe, to, m.in.: „Veritate sequi et tuerii iustitia” - iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Zd No  może z ewentualną krytyką i posądzaniem o insynuacje poczekamy na reakcje platformy...
  • @pemep  może tak "z polotem" krytykujący poczeka na reakcje platformy w tej sprawie......
  • Ciekawe, czy wśród „prokuratorów informatorów” i w zespole prowadzącym w/w sprawę są...

Tematy w dziale Społeczeństwo