1 obserwujący
13 notek
3086 odsłon
  158   1

Konfederację czeka odbicie w sondażach

Źródło youtube.com "Stonks" by Timotainment
Źródło youtube.com "Stonks" by Timotainment
Niektórych zszokował sondaż, w którym to Konfederacja osiąga wynik poniżej progu- jednak spójrzmy szerzej

Prof. Domański skomentował ten wynik w swojej opinii dla Salonu24. Przede wszystkim nie patrzmy na sondaże, a patrzmy na tendencję. Portal ewybory.eu jest platformą, która pozwala na śledzenie miesięcznej średniej w sondażach oraz każdego z sondaży z osobna. Dla Konfederacji te wyniki są co najmniej interesujące. W czerwcu znalazłem 4 opublikowane sondaże- Social Changes daje Konfederacji 8%,IBRIS 4,1%, Estymator 5,1% a CBOS 3%. Tak, sondaże były wykonywane różnymi metodami, przez różne firmy, które są oceniane jako mniej lub bardziej wiarygodne. Jednak jest to nieco zastanawiające- jak interpretować wyniki Konfederacji? Mamy wyliczyć średnią- 5,05% (czyli ponad progiem), czy też może rzucić czterościenną kostką i skupić się na jednym- tak jak pytani o konkretne wyniki eksperci.

Skupmy się na na tym szerszym obrazie, który to przedstawia się następująco- poparcie dla tej partii w sondażach jest sinusoidalne, w odróżnieniu od jej poparcia w elekcjach- w parlamentarnej w 2019 r. i prezydenckiej w 2020 r.- odpowiednio 1,25 mln głosów i 6,81% oraz 1,32 mln głosów i 6,78%. Średnie z badań w danych miesiącach oscylują od 5,5% w grudniu 2020 r. przez 8,8% w styczniu roku bieżącego i znowu 5,6% w maju.

image

Źródło: ewybory.eu

W mojej ocenie Konfederacja ma ogromne szanse na to by osiągnąć wynik jeszcze lepszy niż dotąd. Powodów jest kilka, być może przyszłość przyzna mi rację. Podstawowa kwestia- dążenie do silnej polaryzacji- PiS kontra antyPiS najlepiej na jednej liście- w tej sytuacji, co pokazywały badania, zyskuje ten trzeci, antysytemowy, stojący z boku, niedający się zwasalizować dużemu plemieniu. przede wszystkim, Konfederacja jest ugrupowaniem wiarygodnym w swojej krytyce obu stron sceny politycznej- rządu oraz opozycji. W sytuacji po kryzysie gospodarczym- wysoka inflacja, po kryzysie COVIDowym- różne afery, kompromitacje, naukowe analizy wiarygodności testów i skuteczności lockdownów, poparcie swojej konsekwencji w wypowiedziach, projektach ustaw i przede wszystkim w głosowaniach w Sejmie. Problemy aktualnie są dwa, według mnie przeminą, pierwszym jest chwilowy kryzys i pogłoski o rozpadzie koalicji antysystemowców. Drugim jest proukraińskie wzmożenie, utożsamianie całego ugrupowania z wypowiedziami Brauna lub Korwin-Mikkego, co skutkuje medialną infamią dla wszystkich posłów oraz z tego samego powodu seanse nienawiści w dużych mediach- opozycyjnym TVN i rządowym TVP oraz wielu innych. Wszyscy widzimy tego efekty- w komentarzach na Facebooku oraz Twittwerze- wyzwiska od ruskich agentów, od onuc, od V kolumn, niestety, obrywają wszyscy- nawet ci proukraińscy i proNATOwscy politycy z nowopowstałej partii Wolnościowcy Poprzedni Wpis Wykreślić Wolnościowcy.

Podobno najważniejszym sondażem są wybory- te dają Konfederacji stabilne poparcie na poziomie prawie 7%. Poczekajmy na kolejne, nie kreujmy rzeczywistości sondażami. Skumulują się problemy społęczno-gospodarcze, odejdą w zapomnienie wojna i tarcia wewnątrz- taką kreślę wizję.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale