6 obserwujących
1351 notek
253k odsłony
37 odsłon

POWSTANIE

Wykop Skomentuj

7 września 1944. Czwartek

Rozumiejąc, że tak długa walka pociąga za sobą ogromne cierpienia ludności, nie sprzeciwiłbym się, by PCK porozumiał się z dowództwem niemieckim w sprawie wyjścia z miasta kobiet, dzieci, starców i ciężko chorych. Wojsko i pozostała ludność trwać muszą w walce. Z rozkazu dziennego Komendanta Obwodu Śródmieście - Południe, ppłk. Jana Szczurka - Cergowskiego.

√ Niemcy przypuszczają generalny szturm na Śródmieście - Północ, ciężkie walki toczą się w rejonie Nowego Światu, Chmielnej i pl. Napoleona.

√ Z zamiarem podzielenia Warszawy na część północną i południową, Niemcy aż trzykrotnie wyprowadzają ataki na Al. Jerozolimskie: od strony hotelu "Polonia", i równocześnie Nowogrodzką, Widok i Chmielną.

√ Niemcy przejmują kontrolę nad ważnym skrzyżowaniem Marszałkowska - Al. Jerozolimskie.

√ Komendant Obwodu Żoliborz AK ppłk. Mieczysław Niedzielski "Żywiciel" wprowadził godzinę policyjną na 20.00.

Zostać czy opuszczać dom?

Jest to najbardziej doniosłe dla wszystkich rodzin w Warszawie. Radzimy: tak długo jak tylko jest możliwe, trzymać się domu, w którym się mieszka. Jeśli dom zburzony - szukać schronienia w najbliższym rejonie. Wędrówki ludności z jednej dzielnicy do drugiej utrudniają prowadzenie walki. Szukanie "spokojnych miejsc" jest niestety złudzeniem, wobec przerzucania się działań i ognia z jednej dzielnicy do drugiej. 

Natomiast pozostając w domu lub w bliskim sąsiedztwie mają szansę przetrwania okresu największego ognia. "Rzeczpospolita Polska", z 7 IX.

Podwójnie bohaterskie miasto

Niewątpliwie Warszawa jest najbardziej bohaterskim miastem podczas obecnej wojny i jest większym symbolem poświęcenia i bohaterstwa, aniżeli Verdun i Stalingrad. Verdun był fortecą, Stalingrad był broniony przez całą armię sowiecką. Warszawa, podobnie jak w roku 1939, walczy bez broni i bez pomocy. Siła jej polega na jej trwałych i nieśmiertelnych wartościach duchowych. "La Republique", Stambuł.

Źródło: Almanach Powstańczy 1944.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura