6 obserwujących
1344 notki
252k odsłony
42 odsłony

POWSTANIE

Wykop Skomentuj1

10 września 1944. Niedziela

Alianci zdobyli Luksemburg.

√ Ciężkie walki w Śródmieściu o domy pomiędzy Nowym Światem a rejonem pl. Napoleona i Bracką.

√ Niemcy atakują Pocztę Główną, zdobywając budynek przy ul. Wareckiej 11, jednak kontratak Powstańców jest skuteczny.

√ Dowództwo AK przekazuje Niemcom pismo, w którym żąda gwarancji dla Powstańców, ludności cywilnej i władz cywilnych oraz oznajmia, bez pisemnego ujęcia tych szczegółów dalsze prowadzenie układów jest niemożliwe.

√ W odpowiedzi na otrzymane pismo o godz. 11.00 gen. Rohr udziela wymaganych gwarancji, żąda też kapitulacji do godz. 16.00. Powstańcy żądają potwierdzenia gwarancji przez gen. Hansa Reinhardta.

√ Z ran umiera dowódca drużyny batalionu "Parasol", plut. podch. rez. Józef Szczepański "Ziutek", autor "Pałacyku Michla".

Dzieci Warszawy

W walczącej Warszawie rodzą się dzieci. Obywatele niepodległej Polski. Rodzą się w zbombardowanych klinikach położniczych, w schronach polowych, szpitalach i prywatnych mieszkaniach. Nie wszystkie matki mają pokarm. Wiele matek w huku bomb i min straciło pokarm. Ale mleka w Warszawie nie ma.

Front moralny Powstania jest zagrożony!

Ze względu na nas wszystkich, ze względu na nasze przyszłe wspomnienia o tym niezrównanym, bohaterskim okresie naszego życia - ratujmy zagrożony odcinek Powstania - jego atmosferę moralną. Niech czas powstańczej walki pozostanie na zawsze naszym wielkim kapitałem moralnym. 

Tępmy małostkowość! Wyrozumiałość niech góruje nad zacietrzewieniem, wzajemna dobra wola nad podejrzliwością, pieniactwem i pretensjami.

Niech każdy czyni wszystko, by  wzmóc najszlachetniejszy pierwiastek Powstania - Braterstwo. "Biuletyn Informacyjny", 10 IX.

Źródło: Almanach Powstańczy 1944.


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura