6 obserwujących
1339 notek
252k odsłony
18 odsłon

POWSTANIE

Wykop Skomentuj

15 września 1944. Piątek

Do obozu w Pruszkowie dotarł ze Szwajcarii transport 61 skrzyń z lekami. Transport ten stanowił jednak jedynie kroplę w morzu potrzeb.

√ W nocy przeprawia się na warszawski brzeg na Czerniakowie I baon 9. pp 3 DP - ok. 300  dobrze uzbrojonych żołnierzy.

√ Wyparcie powstańców z Sielc, linią obrony Mokotowa stała się ul. Belwederska.

√ Obrona Czerniakowa obejmuje teren ograniczony ulicami: Ludną - Okrąg - Czerniakowską - Zagórną.

√ Niemcy, wspierani lotnictwem, czołgami i bronią ciężką za wszelką cenę starają się odrzucić powstańców od linii Wisły, gdzie bronią się resztki "Parasola" i "Zośki".

√ Na rogu ul. Jagiellońskiej i Pożarowej spada strącony "Liberator" z 31. dywizjonu RAF. Ginie w nim 8 lotników. 

Rady na czasie

Należy ostrożnie korzystać z artykułów żywnościowych pozostawionych przez cofających się Niemców, gdyż zdarzały się wypadki zatrucia. Bywały już na tym tle wypadki śmiertelne.

Gdy w nocy słyszycie nad sobą warkot samolotów nie niemieckich i przypuszczacie, że przybyły ze zrzutami, wstrzymajcie się od amatorskich sygnałów świetlnych, gdyż mogą tylko wywołać zamieszanie. Ci, do których to należy, sami już przedsięwzięli co potrzeba. "Rzeczpospolita Polska", 14 IX.

Dwie Warszawy

Są dwie Warszawy, jedna - przerażona - w piwnicach i druga - mimo bomb i pocisków chodząca po ulicach i prowadząca normalny tryb życia w domach. Dziwne może się to wydać. Z okien o powyrywanych ramach dochodzi melodia piosenki śpiewanej lub gwizdanej, jakiś fox czy tango, grane na patefonie, melodia Chopina, Liszta, Beethovena lub chóralnie śpiewane przez młodych piosenki żołnierskie. Ucz się życia, Europo! 

Źródło: Almanach Powstańczy 1944.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale