6 obserwujących
1410 notek
259k odsłon
24 odsłony

POWSTANIE

Wykop Skomentuj

OTWÓRZCIE SERCA!

Polacy

Jak we wrześniu 1939 roku, tak i w sierpniu i wrześniu 1944 r. cała Polska z zapartym tchem śledziła heroiczne zmagania się swojej Stolicy z wrogiem. Tym samym rytmem co w walczącej Warszawie, tą samą gotowością ofiary biły serca wszystkich Polaków. Powstanie w Warszawie padło, ale Warszawa nie padła i nie przepadnie, tak jak nie przepadnie Polska, dopóki żyją Polacy. Walka z wrogiem trwa. Dla skuteczności tego ostatniego etapu walki potrzeba nowego wysiłku, systematycznej i wytrwałej akcji ratowania tych, co wyszli z płonącej Warszawy i stoją dziś wobec grozy śmierci z głodu i chłodu.

Rodacy województwa warszawskiego, kieleckiego, łódzkiego i krakowskiego! Ojczyzna żąda od was uratowania wypędzonych mieszkańców Stolicy! Otwórzcie serca, pomóżcie im. Wpuście bezdomnych braci pod dach i odziejcie ich. Dzielcie się z nimi strawą. Tysiące najwartościowszych, najlepszych, najofiarniejszych synów i cór Polski niech nie prosi o litość [...]

Dziś w przededniu zwycięstwa apelujemy do was, rodacy w kraju, o pomoc dla rozproszonej wśród was umęczonej ludności Warszawy! Rada Jedności Narodowej Krajowa Rada Ministrów dnia 18 października 1944 r.

Źródło: Almanach Powstańczy 1944.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura