BICO BICO
60
BLOG

CUD HISTORII, CZYLI 21 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ!

BICO BICO Polityka Obserwuj notkę 1

1 maja 

"JAK NAJPROŚCIEJ WYDAĆ SĄD O JAKIMŚ PAŃSTWIE? NAJPROŚCIEJ - NA PODSTAWIE JEGO SĄDOWNICTWA" - Stanisław Jerzy Lec.

Cud historii taki tytuł swojemu filmowi o kulisach przyjęcia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. dała pani Katarzyna Kolenda - Zalewska. W filmie w roli zachwalaczy, wystąpili najwięksi beneficjenci tego wydarzenia, których nazwisk nie wymienię z szacunku dla klawiatury mojego komputera. Mnie skojarzyło się to z opowieściami różnej maści dowcipasów na temat tego jak to jest, no bo gdy zapytać Amerykanina, Szweda, Brytyjczyka, Szwajcara czy Norwega "jak leci", zawsze odpowiadają OK! No a jak zapytać o to samo Polaka, to prawie zawsze słyszymy, że "lepiej nie mówić". Prawda, że to bardzo dziwne.

To nie był żaden cud, to było przede wszystkim rażącym pogwałceniem ustanowionych w 1993 roku, kryteriów kopenhaskich, stanowiących, że członkami Unii Europejskiej, zostaną tylko te państwa, które spełnią wszystkie warunki akcesyjne. Jednym z nich był kategoryczny zakaz prowadzenia przez sędziów, jakiejkolwiek działalności politycznej i gospodarczej, oraz pełnienia funkcji administracyjnych. Trzeba zauważyć, że przystępując 1 maja 2004 r., do Unii Europejskiej, Polska, jako jedyna z dziesięciu nie spełniała warunków akcesyjnych, i to jedynie w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości właśnie. W każdym z sześciu raportów Komisji Europejskiej poczynając od pierwszego z 1998r, Unia Europejska, szczególnie zaniepokojona była, słabością polskiego sądownictwa, któremu zdaniem Komisji Europejskiej, daleko do Europy, ponieważ zaufanie do jego wydajności i uczciwości jest niskie, a powszechne postrzegane jego skorumpowania wysokie. Unia Europejska rozważała nawet zastosowanie wobec Polski klauzuli ochronnej w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Polegałoby to na nieuznawaniu wyroków wydawanych przez polskie sądy. Dlatego uważam, że Polska nie tylko nie powinna być wtedy przyjęta do Unii Europejskiej, ale powinna być wydalona z Rady Europy, do której została przyjęta 26 listopada 1991 roku, po to właśnie by dobrze przygotować się do akcesji europejskiej. Niestety, mimo że od 34 lat jesteśmy w strukturach europejskich, to w dalszym ciągu żyjemy w kraju, gdzie prawy uczciwy obywatel stając się ofiarą bandziorów udających biznesmenów, idąc do sądu, zastaje tam jeszcze gorszych od tych na których się skarży.

“DEMOKRACJA NIE MOŻE OPIERAĆ SIĘ NA GWARANTOWANEJ PRZES SĄDY BEZKARNOŚCI”, jak słusznie zauważył laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1980 roku Adolfo Esquivel

BICO
O mnie BICO

Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka