36 obserwujących
153 notki
2781k odsłon
  2377   0

Ile jest Ukrainy w Polsce, ile Polski na Ukrainie

Po swoim powrocie do Francji E. Harriot odpowiadając na pytanie dziennikarzy, stwierdza: „Mogę tylko wzruszyć ramionami, jeśli ktoś rozpowszechnia fałszywe pogłoski o głodzie na Ukrainie.”. Od tej pory głód na Ukrainie zredukowany jest do statusu niepewnej hipotezy. Wszyscy o nim na świecie zapominają. Stepan Bandera przystępuje do realizacji drugiego aktu planu OUN – spośród 12 ochotników – wszyscy pochodzili z bogatych rodzin ukraińskich – wybiera 18 letniego absolwenta gimnazjum ukraińskiego we Lwowie, który studiował na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu LwowskiegoMykołę  Łemyka, który próbuje wykonać wyrok śmierci na konsulu sowieckim  we Lwowie. Bez skutku. W wyniku zamachu ginie podrzędny urzędnik, Mykoła Łemyka jest zatrzymany przez polska policję i w publicznym procesie skazany na śmierć. Ułaskawiony przez prezydenta Rzeczpospolitej i skazany na dożywocie w powtórnym procesie.

 Po 1945 roku, po rzezi wołyńskiej Bandera – w jej trakcie przywódca UPA siedzi w niemieckim więzieniu jest głównym organizatorem powstania Ukraińskiej Armii Powstańczej  w sowieckiej Ukrainie i na ziemiach PRL. Jest to jedno z najdłuższych i najkrwawszych powstań w dziejach Europy. Dla Ukraińców  Bandera jest symbolem ich walki z komunistycznym okupantem. Dla Polaków Bandera jest tym, który wydał rozkaz wymordowania niewinnych polskich kobiet, dzieci i mężczyzn. Jest zwyrodniałym nacjonalistą, o którego zbrodniach polski naród nie może zapomnieć, ponieważ pamięć o ofiarach rzezi wołyńskiej jest częścią naszej narodowej tożsamości. Ukraińcy pamiętają o Wielkim Głodzie o pierwszym totalitarnym Holokauście popełnionym na ich narodzie przez ideowe dzieci Lenina i Trockiego, nie pamiętają o rzezi wołyńskiej, czasami ma się wrażenie, że chcą o niej zapomnieć. Polacy odpowiadają – głód na Ukrainie zorganizowali bolszewicy, a nie Polacy. Rzeź na Wołyniu przeprowadzili Ukraińcy z UPA. My nie odpowiadamy w najmniejszym stopniu za pierwszy totalitarny Holocaust.

Nieprawda replikuje  S. Bandera, który do końca życia twierdził, że traktat ryski był zdradą Ukrainy i złamaniem porozumienia Piłsudskiego z Petlurą. Polska według przywódcy UPA mogła zdobyć się na wysiłek militarny w 1921 roku i zająć obszary wschodniej Ukrainy. Nie zrobiła tego i oddała Ukrainę w ręce bolszewickich zbrodniarzy, dlatego jest moralnie odpowiedzialna za Wielki Głód. Tak myślał z jednej strony zbrodniarz z drugiej bohater narodowy Ukrainy. Czy ten węzeł gordyjski da się przeciąć? Czy Polacy mogą zapomnieć o rzezi? Nie. Czy Ukraińcy mogą zapomnieć o Banderze? Nie. Jak w takim razie Polacy mają realizować w praktyce, tak niezbędny dla obu krajów, sojusz Ukrainy i Polski? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, ze przez długie wieki Ukraina zdominowana była przez polską szlachtę i magnaterię.  Obraz Ukrainy był  prosty – klasą panująca byli Polacy, klasą wyzyskiwaną – i to niejednokrotnie w sposób haniebny - Ukraińcy. O tym elementarnym fakcie często nie chcemy pamiętać, a przecież to właśnie on zdeterminował i nadal w dużym stopniu determinuje relacje pomiędzy naszymi narodami.

Klasowy i narodowy wyzysk doprowadził w 1768 roku do pierwszej rzezi Polaków na Ukrainie w Humaniu, będącej prefiguracją rzezi wołyńskiej. Jak na te tragiczne wydarzenia zareagowali Polacy? Po powstaniu listopadowym, jedna z gromad Ludu Polskiego w Anglii nazwała się gromadą Humania i jej członkowie  w deklaracji ideowej, stwierdzili: „nam  godziło się przybrać nazwisko Humania, abyśmy z ludnością Ukrainy zawarli  przymierze odrodzenia, sojusz przyszłości, abyśmy na prześladowania ludu Ukrainy, za wywołane najstraszniejsze reakcje tym samym nazwiskiem obmyli wspólna nienawiść, zamazali krwawe pamiątki.”. to samo -  a może jeszcze dobitniej – wyrazili polscy poeci, twórcy literackiej unii polsko –ukraińskiej, do której należał Juliusz słowacki. Jeden z jej przedstawicieli Seweryn Goszczyński interpretuje rzeź humańską jako krwawa zapłatę za polskie krzywdy:

Syny mej ziemi, o rodacy mili!

Wy szczerej wiary nie dacie poecie

I sami spojrzeć na przyszłość nie chcecie

Na ucztę długo tłumionej swobody

 

A Juliusz Słowacki w wstrząsającym dramacie (czy polscy uczniowie go jeszcze czytają? czy mają okazję obejrzeć to arcydzieło w polskich teatrach?) „Sen srebrny Salomei” w wstrząsających strofach odmalowuje  rzeź humańską, który to poetycki obraz jest jednocześnie najwierniejszym opisem rzezi wołyńskiej

 

Teraz wszystko krwią zbryzgane,

Co uniknęło grabieży

Trupy ludzkie bez odzieży

I na ziemi i na łóżkach

Na krwią ociekłych poduszkach

Dziatki porąbane srodze /…?

(Jasne stepowe księżyce

Biorę was za krwawe Świadki!)

Że łono tej polskiej matki

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka