50 obserwujących
385 notek
414k odsłon
  1138   0

Monety z rtm.Pileckim miało nie być

NBP upamiętnił 65. rocznicę oswobodzenia Auschwitz. Emisji monety z rotmistrzem Pileckim sprzeciwiało się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. To jeden z powodów wniosku o usunięcie Piotra Cywińskiego ze stanowiska.

3 lutego w Tarnowie odbyła się promocja serii monet upamiętniających 65. rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz. Decyzję o emisji monety z wizerunkiem rtm.Witolda Pileckiego, Narodowy Bank Polski podjął kilka miesięcy temu, na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum.

W połowie grudnia ub. r. emisja monety z podobizną Rotmistrza stanęła pod znakiem zapytania. Sprzeciw wobec przypominania w tym kontekście postaci twórcy Związku Organizacji Wojskowej zgłosiła…dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Sprawa nie wzbudziła zainteresowania mediów, aż do minionej środy, gdy w Tarnowie przedstawiłem ją m. in. dziennikarzom, byłym więźniom Auschwitz i kombatantom.

A oto szczegóły - kopia pisma, z wnioskiem o odwołanie Piotra M.A. Cywińskiego, który przed tygodniem trafił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

 

 

W treści listu wymienione są załączniki. Część z nich podałem do wiadomości wcześniej. Protest więźniów Auschwitz - w poprzednim materiale, list do dyrektora PMA-B z 30 listopada 2009 oraz skierowane do mnie pismo MKiDN z 28 marca 2008 r., dostępne są w nowszych i starszych materiałach pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com , artykuł z „Gazety Krakowskiej” z 8.01. b.r. w linku: „Oświęcim: więzień obozu trafi na monetę”.

Do listu do ministra Zdrojewskiego dołączona została także depesza Katolickiej Agencji Informacyjnej z 7 stycznia b.r.:

 


 

O wniosku o odwołanie dyrektora Cywińskiego informowano – w kontekście tarnowskiej promocji – w różnych miejscach. Zob. materiał „Tarnów: Rotmistrz Pilecki na monecie NBP” w serwisie NaszeMiasto.pl .

Z obszerniejszą relacją z wydarzenia, a także nagraniem mini konferencji prasowej, można zapoznać się dzięki portalowi InTARnet.pl. Zob. „Promocja monet ‘oświęcimskich’ w Tarnowie”

Tych, którzy podzielają opinię, iż w świetle zaistniałych okoliczności Piotr M.A.Cywiński powinien ze stanowiska odejść, zachęcam do lobbowania w tej sprawie. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zasługuje na dyrektora, który nie jest wrogiem przywracania pamięci o bohaterskim ochotniku do Auschwitz.

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale