49 obserwujących
385 notek
392k odsłony
97 odsłon

Czy Napieralski przekona Schulza?

Wykop Skomentuj1

Lewicowy kandydat w wyborach prezydenckich zadeklarował poparcie dla akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Ale czy Grzegorz Napieralski zechce mieć udział w ustanowieniu europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?

Jak niedawno informowałem, kilka tygodni temu zwróciłem się do kandydatów na Prezydenta RP z pytaniem o stosunek do najważniejszego z celów naszej akcji społecznej. Okazało się, że ani na ustanowieniu w Unii Europejskiej święta Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem, ani na głosach uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, nie zależy Bronisławowi Komorowskiemu, Waldemarowi Pawlakowi, Andrzejowi Olechowskiemu, Januszowi Korwin-Mikke i Bogusławowi Ziętkowi. Przypomnę, że poza trzykrotnym wysyłaniem listów, zwracałem się do „zabiegających o każdy głos” kandydatów m. in. za pośrednictwem ich profilów w Facebook. Warto także pamiętać, że pozostałych pięciu uczestników kampanii było łaskawych odpowiedzi udzielić (zob. poprzednie teksty na http://mementomori.salon24.pl/ ). Żywię nadzieję, że uczestnicy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, wezmą powyższe okoliczności pod uwagę, podejmując nad urną decyzję wyborczą.

Wśród kandydatów na Prezydenta RP, którym zależy na ustanowieniu europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i na naszych głosach, jest Grzegorz Napieralski. Jak wspominałem, 10 czerwca b.r. przewodniczący SLD w liście do mnie opowiedział się za europejskim świętem 25 maja. Biorąc za dobrą monetę deklarację Napieralskiego, skorzystałem z okazji, jaką stał się internetowy wywiad dla znanego portalu (zob. „Napieralski dla Salon24.pl” ). Niedługo po opublikowaniu wspomnianego wywiadu, zwróciłem się do pana Napieralskiego z propozycją i prośbą o podjęcie konkretnych działań, które mogłyby w wydatny sposób pomóc w realizacji najważniejszego z celów akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Oto list wysłany wieczorem 16 czerwca:

Od: Michał Tyrpa <michal.tyrpa@gmail.com>
Data: 16 czerwca 2010 22:04
Temat: Re: Przypomnijmy o Rotmistrzu - pytanie do Kandydata na Prezydenta RP
Do: "Grzegorz.Napieralski" <Grzegorz.Napieralski@sejm.pl>
DW: GERINGER DE OEDENBERG Lidia Joanna <lidiajoanna.geringerdeoedenberg@europarl.europa.eu>


Szanowny Panie Przewodniczący,

raz jeszcze dziękuję za odpowiedź na mój list odnośnie akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" i projektu europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Przed chwilą w wywiadzie, którego udzielił Pan portalowi Salon24.pl pod moim pytaniem, cytuję:

"Michał Tyrpa: Czy kandydat lewicy na Prezydenta RP zechciałby poprosić Joannę Senyszyn, Wojciecha Olejniczaka, Marka Siwca i Adama Gierka, aby (wzorem Lidii Geringer de Oedenberg) podjęli próbę przekonania kierownictwa grupy Socjalistów w Parlamencie Europejskim do poparcia wniosku o ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Uczestnicy akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") wielokrotnie zwracali się do ww. europosłów w tej sprawie."

..przeczytałem Pańską odpowiedź:

"Nie znam sprawy – proszę mi przesłać potrzebne materiały, wówczas odpowiem."

W nawiązaniu do listu, jaki wielu uczestników akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") w ostatnich miesiącach kierowało pod adresem wszystkich - również tych z Lewicy - polskich europosłów, chciałbym Pana prosić o pomoc.

Mając na uwadze zadeklarowane przez Pana w dniu 10 czerwca b.r. poparcie dla naszej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej, o czym zresztą poinformowałem uczestników akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" (vide materiał "Napieralski też" ) proszę Pana o zwrócenie się do polskich europosłów lewicy, a także do przewodniczącego Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim o poparcie ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Sądzę, że Pański głos w tej sprawie mógłby przyczynić się do przekonania drugiej co do wielkości frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim do idei upamiętnienia europejskich Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem, z których za najwybitniejszego należy uznać Rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Pragnę zauważyć, że wśród posłów, którzy udzielają czynnego poparcia naszej inicjatywie jest pani Lidia Geringer de Oedenberg, która już na poziomie negocjacji w Komisji Spraw Zagranicznych AFET lobbowała w Grupie Socjalistycznej za poparciem europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Dla porządku dodam, że szczegóły dotyczące naszej akcji znane są kierownictwu europarlamentarnej grupy S&D od miesięcy. Jednak z uwagi na fakt, iż do tej pory nie otrzymałem oficjalnego stanowiska w sprawie ze strony pana przewodniczącego Martina Schulza, prośbę o pomoc ponownie kieruję do Pana.

Ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem byłoby nie tylko wyraźnym wskazaniem współczesnym Europejczykom heroicznego wymiaru człowieczeństwa, ale także wielkim triumfem społeczeństwa obywatelskiego.

Trzeba bowiem raz jeszcze podkreślić, że nasz projekt - jakkolwiek na arenie Parlamentu Europejskiego animuje go grupa Konserwatystów i Reformatorów - ma charakter apolityczny, ponadpartyjny i obywatelski. Zdają sobie z tego sprawę posłowie Europejskiej Partii Ludowej, a także wspomniana wyżej polska posłanka z SLD. 

Wierzę, że zwracając się z apelem w tej sprawie do posłanek i posłów Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, zechce Pan mieć swój udział w ustanowieniu rocznicy śmierci ś.p. Witolda Pileckiego europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Gratulując dynamicznej kampanii wyborczej, w której bardzo wyraźnie zaakcentował Pan kontakt ze zwykłymi ludźmi, wyrażam nadzieję, iż niniejsza prośba nie pozostanie bez odpowiedzi.

Z życzeniami powodzenia,

Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum
 

ul.Kobierzyńska 66/14                                                                                                                                                

30-363 Kraków

www.michaltyrpa.blogspot.com

http://mementomori.salon24.pl/

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Do wiadomości: Lidia Geringer de Oedenberg, uczestnicy akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu"

Czy lewicowy kandydat na Prezydenta RP, w sprawie, o której doniosłości przekonani są poza nim m. in. Kornel Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Andrzej Lepper i Marek Jurek, wykaże inicjatywę, o którą się do niego zwróciłem? Czy Martin Schulz i posłowie Grupy Socjalistycznej otrzymają od szefa SLD wyraźny sygnał, iż upamiętnienie nie tylko ofiar, ale i bohaterów zmagających się z antyludzkimi tyraniami jest nie tylko słuszne, ale i Europie potrzebne? Czy sympatyczny Grzesiek z kampanii wyborczej zechce udowodnić, że nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej skuteczny z niego polityk? Czy Grzegorz Napieralski przekona nas, że jest przyjacielem społeczeństwa obywatelskiego?

Czekamy na odpowiedź Panie Grzegorzu!

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale