Blog
Memento mori..
Michał Tyrpa
Michał Tyrpa inicjator akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
49 obserwujących 385 notek 385870 odsłon
Michał Tyrpa, 4 sierpnia 2012 r.

Ojczyzna to nie partia

Naklejka akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
Naklejka akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")

Od stycznia 2008 r. powtarzam, że Witold Pilecki to bohater narodowy i europejski. Patron polskiego społeczeństwa obywatelskiego i tych, którzy opierają się zniewoleniu. Żadna partia, środowisko czy urząd nie jest właścicielem narodowej pamięci, a politycy to nie święte krowy.

„W wieczór wigilijny [1941 r. – przyp.MT] było przemówienie paru naszych przedstawicieli komórki politycznej. Czy Dubois mógłby na ziemi słuchać z zadowoleniem, jak przemawia Rybarski i po tym serdecznie uścisnąć mu ręce, lub odwrotnie? Jakiż to byłby kiedyś w Polsce rozrzewniający obrazek zgody i jak tam był niemożliwy. A u nas, na sali w Oświęcimiu, obaj zgodnie przemawiali. Co za metamorfoza...”

„Jakie wrażenie odniosłem nie wśród tych najlepszych lub najgorszych, lecz w ogóle w całej masie ludzkiej po powrocie do życia na ziemi. Czasami wydawało mi się, że chodząc po wielkim domu, otworzyłem nagle drzwi do jakiegoś pokoju, gdzie są same dzieci... ‘a!... dzieci się bawią...’ Tak, był przeskok zbyt wielki w tym, co dla nas było ważne, a co za ważne uważają ludzie, czym się kłopoczą, cieszą i martwią. Lecz to jeszcze nie wszystko... Zbyt widocznym stało się teraz powszechne jakieś krętactwo. Biła wyraźnie w oczy jakaś praca niszcząca nad zatarciem granicy pomiędzy prawdą a fałszem. Prawda stała się tak rozciągliwa, że naciągano ją, przysłaniając wszystko, co ukryć było wygodniej. Skrzętnie zatarto granicę pomiędzy uczciwością a zwykłym krętactwem.”

Powyższe dwa fragmenty „Raportu Witolda” z 1945 r. coraz częściej przychodzą mi na myśl od pewnego czasu. Zwłaszcza w okresie ostatniego roku. Okresie znaczonym takimi wydarzeniami jak m i ę d z y  i n n y m i :

a) Skierowany 14 czerwca 2011 r. spod Ściany Straceń w byłym KL Auschwitz apel do premiera Tuska o uznanie projektu ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem za jeden z priorytetów polskiej prezydencji w UE (zob. „Rotmistrz Pilecki priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej”, oraz: „Przypomnijmy o Rotmistrzu premierowi” )

b) Dziesiątki razy ponawiane i przez wszystkich polskich parlamentarzystów i europarlamentarzystów solidarnie zlekceważone, prośby o wsparcie wspomnianego apelu do premiera (zob. depeszę KAI z 21.VI.2011 „Co z Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?” , a także materiał „Tusk i Kaczyński winni rtm.Pileckiemu”)

c) Odmowa udzielona Chrześcijańskiemu Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich przez Bronisława Komorowskiego – godnego w tej mierze naśladowcę ś.p. Lecha Kaczyńskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego – objęcia Narodowego Dnia Pamięci 14 czerwca patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej (zob. materiał „Rotmistrz Pilecki – zmora polityków”)

d) Rozmowa w ubeckim stylu, którą zaserwował prominentny członek PiS – Czesław Żelichowski pani pełnomocnik Fundacji Paradis Judaeorum Joannie Płotnickiej, za który to popis od września 2011 r. nie padło słowo „przepraszam” (zob. tekst na blogu Siłaczki: „PRZESŁUCHANIE”)

e) Zlekceważona przez polityków ANKIETA WYBORCZA o rtm.Pileckim

f) Założenie (16.XI.2011) na Facebooku anglojęzycznego profilu pt.„Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums” (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu Muzeom Holocaustu” )

g) Harcerski międzynarodowy Dzień Myśli Braterskiej z Rotmistrzem

h) Udzielona 6 lutego 2012 r. odpowiedź waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu na list Fundacji Paradis Judaeorum w sprawie uwzględnienia dokonań Witolda Pileckiego w ekspozycjach placówek upamiętniających zagładę narodu żydowskiego (zob. notatkę krakowskiego „Dziennika Polskiego” z 20.II.2012 „Muzeum Holocaustu przyjrzy się rotmistrzowi”)

i) Spotkanie z prof.Koji Kobayashim (IX.2011), autorem książki na motywach biografii św.Maksymiliana Marii Kolbe i rtm.Witolda Pileckiego, oraz pojawienie się polskiego przekładu książki „Ochotnik” (X.2011), a także przemilczane przez ogólnopolskie media wizyty autora – Marco Patricellego – w Warszawie i Krakowie (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu historykom Holocaustu”)

j) Przypominające o Rotmistrzu spotkania, wykłady, prezentacje i dyskusje na Dolnym Śląsku, na Kujawach, w Małopolsce i na Górnym Śląsku (zob. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Legnicy i Lubinie” oraz „Przypomnijmy o Rotmistrzu nad Jeziorem Gopło”, a także „Lekcje patriotyzmu z SKWK: Witold Pilecki i jego życie” oraz „Wieczór Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego” w Gliwicach)

k) Debaty wokół tekstów „Nie róbcie geszeftów z pamięci Rotmistrza!” (zob. link ) oraz „Pomóżmy odzyskać saluto Romano!”(zob. link , zob. także tekst „Przypomnijmy o Rotmistrzu tchórzom z NOPu” )

l) Obchody 111.Urodzin Rotmistrza Pileckiego, Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012 oraz Narodowego Dnia Pamięci 14 czerwca 2012.

m) Pożegnanie wielkiego Polaka i sojusznika akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), zob. „Odszedł Jerzy Scheur”

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

darmowy hosting obrazków Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękuję, Siłaczko, za ten pomysł. Dziękuję Ewie Romanow za opracowanie graficzne. Cieszę...
  • Tak, to piękne świadectwo to wielka nagroda na dziesięciolecie znienawidzonej przez polskie...
  • @SIŁACZKA On też miał s w o j e r a c j e ! Więcej empatii, Siłaczko! I odrobinę...

Tematy w dziale