50 obserwujących
385 notek
423k odsłony
  2142   0

Przypomnijmy o Rotmistrzu z biskupem Mendykiem

Bp Marek Mendyk na Święcie Dobroci 6.XII.2010 w dolnośląskim Lubinie
Bp Marek Mendyk na Święcie Dobroci 6.XII.2010 w dolnośląskim Lubinie

11 października 2012 r. w dziale „Wiadomości” portalu Onet.pl opublikowano kłamliwy, nierzetelny materiał na temat inicjatywy pod hasłem „PILECKI NA WAWEL”. Tymczasem przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski potwierdził swoje poparcie dla akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu”. Irlandzki pełnomocnik Fundacji Paradis Judaeorum zwrócił się do bpa Marka o pomoc w zażegnaniu narosłych nieporozumień.

Z uwagi na ważne dla naszej inicjatywy wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach, a także z racji ukazania się w jednym z najbardziej poczytnych portali artykułu, którego rzetelność pozostawia wiele do życzenia, wypada odnieść się do kilku kwestii. Jako że materiał jest obszerny, całość została usystematyzowana i podzielona na części, rozdziały, punkty i podpunkty.

CZĘŚĆ I: „W SPRAWIE ARTYKUŁU W ONET.PL

Rozdział 1. „Link do źródła”

Rozdział 2. „Niechlujstwo, lenistwo, manipulacja”

Rozdział 3. „Kłamstwa Kancelarii Prezydenta RP”

Rozdział 4. „Wawel jest królewski”

Rozdział 5. „Sceptyczna rodzina”

Rozdział 6. „Oświadczenie Wolontariuszy Akcji Przypomnijmy o Rotmistrzu z 25 września 2012 r.” (link)

CZĘŚĆ II: AKCJA SPOŁECZNA „PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU” A BISKUP MAREK MENDYK

Rozdział 1. Historia udziału Jego Ekscelencji w naszej społecznej inicjatywie

Rozdział 2. Prośba Fundacji do biskupa Marka

Post Scriptum: Uwaga potencjalni komentatorzy

 

CZĘŚĆ PIERWSZA: W SPRAWIE ARTYKUŁU W ONET.PL

Rozdział 1. LINK DO ŹRÓDŁA

Tekst, którego autorem jest Jacek Gądek nosi tytuł „Kolejny pogrzeb na Wawelu? Listę tych wyjątków można zamknąć” dostępny jest pod adresem:

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/kolejny-pogrzeb-na-wawelu-liste-tych-wyjatkow-mozn,1,5274952,region-wiadomosc.html

Z uwagi na jakość oraz zasięg oddziaływania artykułu, wypada odnieść się do poruszonych w nim kwestii.

Rozdział 2. NIECHLUJSTWO, LENISTWO, MANIPULACJA

Punkt 1. Opisując akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), Gądek pomija pierwszy z jej celów, którym jest upowszechnienie „Raportu Witolda” z 1945 r. 

Punkt 2. Informując o inicjatorze akcji dziennikarz Onet.pl stwierdza: Michał Tyrpa Sam o sobie pisze też, że zaapelował do papieża Benedykta XVI o rozważenie beatyfikacji Witolda Pileckiego.” Owo zdanie to klasyczny przykład manipulacji. Z dwóch powodów: 

a) Gądek sugeruje czytelnikowi, że Michał Tyrpa utrzymuje, iż w bliżej nieokreślony sposób „zaapelował do papieża” w sprawie beatyfikacji Rotmistrza. Tymczasem, o czym każdy kto zapoznał się z dokumentacją akcji wie – 17 września 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się z oficjalnym pismem do J.Ś. Benedykta XVI (a także do wysokich przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce).

b) Gdyby Gądek był rzetelnym dziennikarzem, mógłby się był dowiedzieć o tych faktach np. z opublikowanego cztery lata temu na łamach „Rzeczpospolitej” artykułu Ewy Czaczkowskiej pt. „Chcą beatyfikacji Pileckiego”:

http://www.rp.pl/artykul/208792.html

c) Gądek skrzętnie przemilcza, iż prezes Fundacji Paradis Judaeorum zwracał się także do Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie z wnioskiem o uzupełnienie ekspozycji amerykańskich placówek dokumentujących zagładę narodu żydowskiego o informacje na temat dokonań Witolda Pileckiego – autora pierwszych Raportów o niemieckim ludobójstwie w Auschwitz. Co więcej, w lutym 2012 r. Muzeum Holocaustu przychylnie ustosunkowało się do (wysłanego półtora roku wcześniej) wniosku Fundacji Paradis Judaeorum, o czym dziennikarz (?) Gądek dowiedziałby się z łatwością, gdyby przed napisaniem tekstu zadał sobie trud zapoznania się z dokumentacją dostępną na macierzystej stronie akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”):

www.michaltyrpa.blogspot.com

Punkt 3. Onet.pl, choć powołuje się na informacje ze wskazanego wyżej źródła, nie podaje adresu macierzystej strony akcji. Nie przeszkadza to Gądkowi popisywać się ogładą charakterystyczną dla internetowych trolli, gdy pisze: Przez to Tyrpa zaczął się pieklić na swojej stronie”

Punkt 4. Gądek nie wspomina o facebookowym wydarzeniu pt. „PILECKI NA WAWEL”

Rozdział 3. KŁAMSTWA KANCELARII PREZYDENTA RP

Punkt 1. Jacek Gądek, nie wiadomo – świadomie czy bezrefleksyjnie – powtarza kłamstwa anonimowych urzędników Kancelarii Prezydenta RP. Raz jeszcze powtórzę, o czym wspominałem w materiale pt. „Rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel” opublikowanym 28 września 2012 r. na macierzystej stronie akcji: „(…)kilkutygodniowe starania o uzyskanie odpowiedzi od trzeciego z adresatów zakończyły się kompromitacją Kancelarii Prezydenta RP. Między 10 a 27 września b.r. piszący te słowa wielokrotnie komunikował się z urzędnikami. Udało się ustalić, iż list Fundacji Paradis Judaeorum wpłynął do Gabinetu Prezydenta RP w dniu 16 sierpnia 2012 r., gdzie nadano mu sygnaturę GP-0745-106-2012. Po wielu rozmowach telefonicznych okazało się, że osobą, której powierzono udzielenie odpowiedzi na nasze pismo jest Waldemar Strzałkowski. Urzędnik ten wbrew wyraźnej deklaracji (ponawianej przez innych pracowników Kancelarii Prezydenta RP), nie wywiązał się z obowiązku udzielenia pisemnej odpowiedzi na przesłany przez nas list polecony. W odróżnieniu od kancelarii premierów Szwecji i Hiszpanii, Prezydenta Republiki Czeskiej i Przewodniczącego Rady Europejskiej, które swego czasu bez zbędnej zwłoki pisemnie odpowiedziały na listy Fundacji Paradis Judaeorum, Waldemar Strzałkowski nie fatygując się z udzieleniem odpowiedzi, był łaskaw odręcznie odnotować w dokumentacji (o czym 27.IX. b.r. poinformowała pani Magdalena Jackowska), że…odpowiedź na nasz list została udzielona (???) telefonicznie (!!!)… Pomijając absurdalność podobnego twierdzenia (na listy polecone nie odpowiada się „przez telefon”), jest to twierdzenie nieprawdziwe. Trudno w tym miejscu powiedzieć, czy Waldemar Strzałkowski jest człowiekiem niepoważnym, czy zwyczajnym kłamcą. Trudno wszakże nie zapytać, czy rolą urzędników reprezentujących Prezydenta RP jest kompromitowanie głowy państwa. Czy rolą urzędników jest okazywanie niekompetencji i skrajnego braku szacunku względem obywateli, a pośrednio wobec tak istotnych kwestii, jak święta pamięć patrona europejskich Bohaterów walki z totalitaryzmem. Nam, którzy identyfikujemy się z etosem polskiego społeczeństwa obywatelskiego, pozostaje tylko mieć nadzieję, że urzędnicy o mentalności rodem z filmów Stanisława Barei, niczym relikty PRL-u przestaną wreszcie niszczyć autorytet i ośmieszać najważniejsze urzędy w państwie.” Źródło: www.michaltyrpa.blogspot.com

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale