50 obserwujących
385 notek
423k odsłony
  565   0

Polskie piekło nie dopuści, by rtm.Pilecki spoczął na Wawelu

Materiał TVN24 z 21.VIII.2012
Materiał TVN24 z 21.VIII.2012

Pół dekady temu Fundacja Paradis Judaeorum zaczęła przekonywać, że rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel. I chociaż idea spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), spowodowała także prawdziwą erupcję podłości. Pięć lat po naszym apelu prace ekshumacyjne na warszawskiej „Łączce” zostały zakończone i pojawiły się pogłoski o odnalezieniu szczątków Ochotnika do Auschwitz. Jeśli się potwierdzą, nie mam cienia wątpliwości, że ludzie złej woli i wąskich horyzontów nie zmarnują okazji, aby po raz kolejny pośmiertnie spostponować chrześcijańskiego rycerza XX wieku - patrona europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Nie zmarnują okazji, aby raz jeszcze zrobić na złość Polsce...


To, że rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel jest oczywiste dla wolontariuszy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) - inicjatywy obywatelskiej, która dla rozsławienia Witolda Pileckiego w skali międzynarodowej uczyniła o wiele więcej niż ktokolwiek inny, i która zapewne z tego powodu znienawidzona jest i darzona zawiścią przez samozwańczych „właścicieli” narodowej pamięci, dyskredytowana i objęta cenzurą w mediach III jak i IV RP.


Przypomnijmy podstawowe fakty. W styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała międzynarodową akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”). Trzy zasadnicze cele tej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej to: a) upowszechnienie „Raportu Witolda”, b) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej w rzetelny sposób opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz, c) ustanowienie 25 maja – rocznicy zamordowania Rotmistrza – Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Od 17 września 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zabiega także o wyniesienie na ołtarze chrześcijańskiego rycerza XX wieku, o wpisywanie jego imienia w topografię miast, zaś 6 lutego 2012 r. uzyskała od Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie obietnicę uzupełnienia ekspozycji stałej o informacje na temat autora pierwszych raportów z „planety Auschwitz”.


14 sierpnia 2012 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do Prezydenta RP, Prezesa IPN i Arcybiskupa Metropolity Krakowa z apelem o pogrzeb rtm.Pileckiego z najwyższymi honorami państwowymi w królewskiej katedrze na Wawelu.


W sondzie zorganizowanej 22.VIII.2012 przez „Gazetę Krakowską” aż 81 procent respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie „Czy szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego powinny spocząć na Wawelu”, zaś w facebookowym wydarzeniu pt. „PILECKI NA WAWEL” wzięło udział ponad tysiąc trzystu internautów. Jakkolwiek nie zawsze rzetelnie, o sprawie informowały także inne – krajowe i zagraniczne – media.


Szczegóły w materiale z 26 września 2012 r. „Rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel”.


Niedługo przed prawdopodobnym ogłoszeniem nowiny o zidentyfikowaniu szczątków Rotmistrza warto przypomnieć rozdziały czwarty i piąty pierwszej części obszernej analizy z 12 października 2012 r.:


Rozdział 4. WAWEL JEST KRÓLEWSKI

W rzeczonym onetowskim tekście znajdujemy cytat z anonimowego urzędnika Kancelarii Prezydenta RP (czy niepodanie personaliów świadczy o tym, że ów urzędnik jest osobą prywatną, ewentualnie wstydzi się swego nazwiska, albo obawia zdemaskowania jako kłamca?), który miał powiedzieć: „Pilecki to świetlana postać. Można go pochować w Alei Zasłużonych na Powązkach (…) Wawel jest przede wszystkim królewski, choć uczyniono odstępstwa dla marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z żoną. Listę tych wyjątków można zamknąć. Poza tym to rodzina jako pierwsza ma głos ws. pochówku.”

Tytułem komentarza:

Punkt 1. Królewska Katedra na Wawelu to coś więcej niż jedna z wielu szacownych polskich nekropolii. Wawel to miejsce najświętsze dla polskiej kultury i polskiej historii.

Punkt 2. Fundacja Paradis Judaeorum i wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) stoją na stanowisku, iż dokonania Ochotnika do Auschwitz stawiają go w rzędzie równych królom.

Punkt 3. Witold Pilecki jest autorem jednego z najważniejszych tekstów dla kultury polskiej – „Raportu Witolda” z 1945 r. Oddanie Ochotnikowi do Auchwitz najwyższego hołdu to idea, która może i powinna łączyć Polaków. Ponad wszelkimi podziałami. O królewskiej randze świadectwa i dokonań Rotmistrza, inicjator akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” mówił między innymi 20 maja 2008 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, zob. tekst wykładu pt. „Witold Pilecki – miles christianus, patron Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem”:

http://michaltyrpa.blogspot.com/2008/05/witold-pilecki-miles-christianus-patron.html

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale