28 obserwujących
299 notek
409k odsłon
  319   0

Wyzwania XXI wieku. Państwo strachu, czyli śmiertelne zagrożenie

Margaret Thatcher mówiła w 1996 roku o kolekcji ewentualnych poważnych zagrożeń tego typu, które powinny być monitorowane.

Coś tu nie gra.
To widać gołym okiem.

________________________________________________________________________________________
Lepszym postawieniem problemu jest pytanie o to, skąd bierze się tak wielkie i takie zbiorowe zaćmienie umysłu?
Wiąże się to bezpośrednio z podaną przeze mnie klasyfikacją jakości narzędzi pracy umysłowej. Wbrew pozorom, wszyscy ludzie, prawdopodobnie nawet i bardziej bystre zwierzaki potrafią myśleć abstrakcyjnie. Sama funkcja mowy, posługiwania się językiem, w samej swojej istocie jest myśleniem abstrakcyjnym. Proszę zauważyć, pojęcie "Internet" nie ma w naszych głowach żadnego konkretnego wyobrażenia tego "internetu", pojęcie to jest zupełnie oderwane od jakiejkolwiek konkretnej jego reprezentacji. To samo dotyczy pojęć najprostszych, takich jak "stół", "patyk" albo "Zuza". Są to pojęcia abstrakcyjne. Gdzieś, kiedyś, małe dziecko przestaje myśleć klockiem, albo paluszkiem, ale odrywa to pojęcie od tego klocka i zaczyna posługiwać się abstraktem. Poziom narzędzi pracy umysłu klasy CM=1, jest już myśleniem abstrakcyjnym. Nie wierzcie ludzie szarlatanom z profesorskimi tytułami, gdy mówią, że myślenie abstrakcyjne jest tylko sztuką dla wybranych.

Przejście do poziomu CM=2 polega na uświadomieniu sobie istnienia struktury subtelnej rzeczy i zdarzeń. Sugerowałem poczytanie, w ślad za podanymi linkami, o pojęciach harmonogramuGantta, Adamieckiego, a także programowania sieciowego, np.PERT. Najważniejszym wnioskiem, istotnym w życiu każdego człowieka, jest przyjęcie do wiadomości faktu, że do tego samego celu wiodą różne drogi, które różnią się czasem trwania, ceną, ryzykiem. Niektóre zdarzenia są uzależnione od innych, inne nie. To jest tylko z pozoru oczywiste.

W rzeczywistości, wydaje mi się, że ogromna większość ludzi nie wie, nie rozumie, nie potrafi przyjąć do wiadomości, że możliwe jest cokolwiek innego od ich własnej, subiektywnej rzeczywistości. Powiadają ludzie, że są tacy, którzy wszystko mierzą swoją własną miarą. Idealnym przykładem jest fala antypisowskiej propagandy, której przykładem koronnym jest specyficzne rozumowanie Lecha Wałęsy. Otóż, opowiadał on o jakimś wyjątkowym draństwie przypisywanym Jarosławowi Kaczyńskiemu. Zapytany wprost, przez jakiegoś dziennikarza o to, czy cokolwiek konkretnego wie o tych podłych czynach Kaczyńskiego, Wałęsa zdumiony odparł:
- Nie on osobiście nic nie wie, nie ma żadnych informacji, ale przecież, tak się takie rzeczy robi.
Czyli Szlachetny Lech Wałęsa wie, że takie coś jest draństwem, ale też na miejscu Kaczyńskiego, dokładnie takie draństwo by zrobił. To jest właśnie przykład mierzenia innych swoją miarą. Taka zawodowa choroba polityków platformy, do głowy im nie przychodzi, że ktoś może coś czynić uczciwie. Wejście na ścieżkę wiedzy o skomplikowanej strukturze natury, jest zawsze możliwe - tego się można nauczyć. Najlepiej, gdy dochodzi się do tej prawdy we wczesnym dzieciństwie. Pamiętam ze swojego szczenięctwa moment, w którym Ojciec uświadomił mi ten fakt, pamiętam, że stało się to nie przypadkiem, ale skutkiem celowego dydaktycznego działania.

Zrozumienie istoty tego śmiertelnego zakorkowania umysłów staje się łatwe, po pokonaniu kolejnej bariery polegającej na uchwyceniu wyobraźnią zaskakujących skutków złożoności. Na tym polega przejście od CM=2 do CM=4. Chodzi o pierwszy krok, o uświadomienie sobie, że komplikująca się rzeczywistość produkuje nowe efekty, efekty które nie istnieją w żadnej z części składowych. Są produktami powstającymi, jako skutek samej złożoności, jej struktury, relacji pomiędzy rzeczami. Same rzeczy są banalne. Dopiero interakcje między nimi, oddziaływania, różnice potencjałów, napięcia, konflikty, krzywizny i zagięcia przestrzeni, prawdopodobieństwa, nieregularności i pomieszania nadają temu wszystkiemu nowy sens. Długo zastanawiałem się jak to zobrazować. Jak pokazać, by uruchomić wyobraźnię czytelnika.
Jak ukazać moment, w którym zrozumiemy, że bierne poddanie się własnej intuicji i uleganie własnemu rozumieniu normalności, jest tak naprawdę początkiem zniewolenia umysłu, końcem samodzielności myślenia?
Wszelkie namawiania do normalności, są totalitarnym przekleństwem - więc nie akceptujemy ich.

Spróbuję to zrobić na cztery różne sposoby, zobaczymy, który z nich zadziała. Pierwszy, polityczny, biorący się z postulatu Platformy Obserwacyjnej, postulatu powrotu do normalności. To nie może być dobre. Normalność jest pojęciem straszliwie subiektywnym. Czy normalność to "Świat według Piotra Stasińskiego?"
Drugi przykład, podany przez Hugo Steihausa, wspaniałego polskiego matematyka, który prawie całe swoje matematyczne życie poświęcił odblokowywaniu różnych wapiennych złogów, zatykających i blokujących sprawność ludzkich umysłów. Wiele z takich korkociągów odkorkowujących zakute głowy, trafiło do książki "Kalejdoskop matematyczny", inne żyją samodzielnie, inne trafiły do lwowskiej "Szkockiej księgi". Otóż Hugo Steinhaus sformułował twierdzenie o niemożliwości uczesania kuli bez przedziałka i słoneczka. Chyba, że na jeża. Każda próba przylizania fryzury na kuli, automatycznie prowadzi do powstania przedziałka i słoneczka. A fryzura na stole już nie stawia takich wymagań. Widzą szanowni państwo, zupełnie nowa właściwość się pojawia i zależy ona wyłącznie od kształtu. Nie od ilości, nie od wielkości. Od niczego, to nie zależy tylko od kształtu. Głębsze zastanowienie się nad walorami poznawczymi tego przykładu, mogą doprowadzić do lekkiego wstrząsu. Ten przykład pokazuje jak coś, z pozoru oczywistego i dobrze znanego, jednak łamie przyzwyczajenie do biernego słuchania codziennej intuicji. Taak, zdrowy rozsądek, czasem jednak może być zawodnym doradcą!
Trzeci przykład?
Najpierw podam trzy różne linki, do trzech różnych podejść, do tej samej dźwigni uruchamiającej wyobraźnię: wikipedia, matematyka w sztuce, geometria nieeuklidesowa. Są to trzy różne prezentacje wstęgi Möbiusa, która ma tylko jeden brzeg i jest jednostronna. Wystarczy zwykłą tasiemkę odpowiednio skleić, by nie miała dwóch stron, które każda taśma albo kartka papieru mieć powinna. Co więcej, jeśli weźmiemy zwykłą kartkę papieru, przyzwoicie dwustronną, nawet obustronnie zadrukowaną, to jeśli tylko ją odpowiednio chytrze skleimy, to przestanie ona mieć dwie strony. Takie coś jest normalnie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Wielu ludzi zna ten przykład. Ale nawet te osoby, które niby wiedzą, proszę o zajrzenie do tych linków. Proszę o zastanowienie się nad prawdziwym, złudnym kształtem rzeczywistości. Jest to przedmiot ciekawego kawałka matematycznego myślenia, zwanego topologią.

No i czwarty przykład, globalne ocieplenie. Jest to diagnoza, śmiertelnego zagrożenia bytu naszej cywilizacji, biorącego się wyłącznie z głupoty politycznej, sporych rzesz ludzi podszywających się pod miano elit.
Cdn, już niedługo.

________________________________________________________________________________________

Tu są linki do modnych bzdur, otrzymane od Janka, najnowszy najniżej:
Jozef Joffe "Klimatyzm - nowa świecka religia" Die Zeit
Wiedza prosto z pola
modne bzdury
młody fizyk
Cenzura według bufetowej, czyli wampir w amoku, link dla: 1972.blox.pl
http://sci-e-research.com/geophysics_pol.html To jest poważna praca naukowa o globalnym ociepleniu, od którego nasza planeta może się rozpuknąć, jak purchawka.
________________________________________________________________________________________
Przypisy:

[...] "Wygrały "wolne" media, wrzask, pomówienia. ..." (adam.em)
[...] "Rady Rownego dla Polski" (Unicorn)
[...] "Polityczna poprawność, a mentalność totalitarna" (Agnieszka Kołakowska)
ç
"Kolonialna mentalność polskich elit" (EwaThompson)
çobowiązkowe
[...] "O barierach epistemologicznych w kształceniu" (Eine)
[06] "Gra o sumie zerowej?" (michael)
[66] "Metafory i znaki szczególne „układu” (michael)
[67] "Rozważania o „układzie” (michael)
http://www.youtube.com/watch?v=GoZIO9qu1Fk (Komentarz od woy2 "Ciekawy link")
http://lista-obecnosci.blogspot.com/ ç
http://coo.livenet.pl/
http://coo.livenet.pl/
http://ira.coo.livenet.pl/
Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale