miejsce ulgowe
"Biada potężnym istotom gdy wchodzą pomiędzy ostrza podrzędnych rycerzy" czyli "I Herkules dupa kiedy ludzi kupa".
8 obserwujących
164 notki
49k odsłon
  138   0

Taka jest prawda! Jak ją wypchać?

J.Nienartowicz- Półprawda za pół ceny
J.Nienartowicz- Półprawda za pół ceny

Istnieje powiedzenie, że część prawdy jest gorsza niż całe kłamstwo. Ta sentencja sama nosi właściwie cechy półprawdy, gdyż nie mówi - dla kogo "jest gorsza"? Dla podającego część prawdy czy dla strony biorącej tę wypowiedź za dobrą monetę, która jest jednak podfałszowana.

Mam lapidarny i dosadny przykład, jak zgrabnie podana część prawdy może fałszować rzeczywistość. Ale właśnie ze względu na jego dosadność i, że tak powiem, estetykę koszarowo-budowlaną, podam go na końcu. Gdyż zaczynam na poważnie, a chcę skończyć, jak prawdziwy felietonista - pointą wpadającą w pamięć.


Minister zdrowia Szumowski został określony przez Jarosława Kaczyńskiego "ikoną walki z koronawirusem" ("i obiektem hejtu" - dokończę zdanie - by stać w całej prawdzie). Wiele wskazuje, że ta ikona jest jednak podróbą, przy czym mam na myśli tradycyjne znaczenie słowa ikona - czyli obraz sakralny.


W lutym 2020 mówił w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej:

- A pan ile zarabia?-Na konto mi wpływa kilka tysięcy złotych miesięcznie.

- I z tego utrzymuje pan sześcioosobową rodzinę?- Nie, bo z tej pensji spłacam kredyt, więc przynoszę do domu mniej.

- Pana żona jest lekarzem w Centrum Zdrowia Dziecka.- Żona, przez moją obecną pracę, musiała przejść na większy wymiar godzin.

- Też prywatnie?-Nie, bo mamy czwórkę dzieci. To żona prowadzi dom i głównie zajmuje się dziećmi. Na dodatkową pracę po prostu nie ma czasu (...)"


Przyznam się, że wtedy zaimponował mi gospodarnością i dlatego zapamiętałem ten wywiad. Dalsza część prawdy jest jednak taka, że żona ministra posiada liczne udziały w spółkach brata ministra, który to brat zresztą jest związany z importem maseczek (z podrobionym atestami) przez firmę założoną "na dniach" przez znajomego braci - instruktora narciarskiego. Jedna ze spółek brata ministra jest bardzo rozwojowa i dlatego dostała na badania ponad 100 milionów pieniędzy publicznych. Oczywiście każde z powyższych zdań należałoby uzupełnić, by poznać "całą prawdę". 

Jak trudne jest dochodzenie do prawdy, zaświadcza przypadek Antoniego Macierewicza, któremu na przeszkodzie stanął nawet koronawirus i nieprzewidzianie... Wielkanoc. W związku z tym, raport smoleński obiecywany na 10. Rocznicę mniemanego zamachu - "jest gotowy, ale zostanie opublikowany troszeczkę później - bo Wielkanoc i epidemia koronawirusa" (zapewniał 9 kwietnia w TV "Trwam" u ojca Rydzyka). Dość wiary...godne tłumaczenie. Prawda?


Na chwilę jeszcze wrócę do tematów małżeńskich. Żona ministra ma z nim nie tylko czworo dzieci, ale i rozdzielność majątkową. Podobnie jest z żoną premiera Morawieckiego. I czworo dzieci, rozdzielność i by zbliżyć się do prawdy - bardzo wartościowa działka nabyta od Kościoła okazyjnie. Jakże wielkim (obok nieruchomości) zaufaniem i wiarą w wierność obdarzają małżonki swoje obaj mężowie! I nic dziwnego, bo obaj są głęboko wierzący.

Popadam w tani sarkazm, ale nie chodzi mi o to, żeby polityk był biedny tylko transparentny. 

A chciałbym napisać coś radosnego... O!

Mówi się, że pracodawcy będą masowo zwalniać. A to nieprawda! Bo prawda jest taka, że często ludzie odchodzą sami!

Z takiego Trzeciego Programu Polskiego Radia na przykład. Dalsza część prawdy jest taka, że odchodzą na znak solidarności, w proteście i dlatego, że się duszą (w przenośni). Duża radość panuje w związku z tym w prawym internecie, że po wielu latach odchodzą "złogi, potomkowie UB/SB-ków, TW i w ogóle resortowe dzieci.

Chodzi oczywiście o piosenkę Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój" i o rzekome, czy rzeczywiste (jaka jest prawda?) manipulacje Listą Przebojów Programu Trzeciego. W tym celu - dla ustalenia prawdy - Dyrekcja zapowiada audyt Listy Przebojów z ostatnich lat i poszukuje następców Niedźwiedzkiego. Czy będzie poszukiwać słuchaczy?

Wprawdzie (!) od lat nie pasjonuję się Listą Przebojów Trójki, ale piosenkę nie tylko wysłuchałem, ale i obejrzałem. Krytycy (ci prawi) zarzucają utworowi prymitywizm, zarówno w warstwie słownej, jak i muzycznej oraz obrazowej (w końcu to też filmik). I, że w ogóle Kazik to beztalencie i koniunkturalista. A ojciec partyjny (choć wyemigrował).

Ja uważam, że dzieło jest świadomą stylizacją turpistyczną. Uwaga nie chodzi o   t r u p i z m !    (faktycznie, akcja odnosi się do wydarzeń na cmentarzu). Turpizm - "zabieg polegający na wprowadzeniu do utworu elementów brzydoty, w celu wywołania szoku estetycznego".

Ująłbym to u prościej - o brzydkich zachowaniach - a za takie uważam stawianie się ponad prawem - najlepiej opowiedzieć w sposób brzydki.Stwierdzam, że wysuwany swego czasu postulat jedności formy i treści został zachowany.

Czym grozi pomieszanie estetyk i porządków, niech zilustruje załączone poniżej zdjęcie i nasuwające się skojarzenia...


image

(na zdjęciu - fragment ściany szczytowej schroniska w Beskidzie...  Wyspowym? "Na mapach i w przewodnikach turystycznych zaliczane jest przeważnie do Beskidu Makowskiego, a w niektórych przewodnikach do Beskidu Myślenickiego." Jaka jest prawda?)


Na koniec podam obiecany przykład dialektyki części prawdy i całej prawdy.

Powiedzmy, że młody człowiek został oddany na naukę zawodu do starego mistrza. Na niedzielę wraca mocno styrany do rodzinnego domu. Stroskana mama, podając wieczerzę pyta: 

- A majster to cię synku, chociaż lubi?

- Lubi mamo, lubi - odpowiada syn (a w myśli dodaje  - ale op..rdolić... )

I taka jest cała prawda!


Napisane dla:

https://abecadlo.com/w-gazecie/z-polskiej-miedzy/taka-jest-prawda/

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale