46 obserwujących
891 notek
725k odsłon
441 odsłon

Bygdoski matematyku, Sosnowiec was wyręcza

Wykop Skomentuj76

Bydgoski matemetyk deda twierdzi, że w matematycznych dziełach aerozolka a przynajmniej niektórych  z nich po TYPOGRAFICZNYCH   POPRAWKACH można dostrzec sens ale tych poprawek nie dokonywa.

Można dostrzec tylko w takim sensie, że dzieła są zapisane przy pomocy tych samych znaków typgraficznych, co porawne wzory i zależności. Mówiąc prościej - skoro ze zbioru znaków 5 * 6 = 78 można ułożyć poprawna równość 7 * 8 = 56 miałoby to oznaczać iż ta pierwsza też ma sens, tylko trochę mniej go ma.

Postaram się wyręczyć uczonego kolegę z Bygdoszy i spróbować z niektórych zlepków znaków składających się na matematyczne dzieła aerozolka sklecić zdania poprawne matematycznie. Za uczonego kolegę mi  trochę wstyd, skoro bowiem jest aktywnym nauczycielem  akademickim, poniższe należałoby do jego powinności a spisanie tego  bez robaczków i założeń prawie zawsze spełnianych w fizyce klasycznej i technice nie powinno sprawić mu problemów. 

1. "Nie istnieje zapis ∫dx"
"istnieje zapis ∫dx". Aerozolek pisze, że po kilku dniach wycofal się z tego odkrycia. Skoro tak to znaczy, iż przed kilkoma dniami, czyli wtedy kiedy odkrywał, po raz pierwszy zobaczył znaczek "∫" i od razu stał się znawcą rachunku różniczkowego  i całkowego. Kolejne jego odkrycia tu wymienione śiadczą, iż nie jest znawcą ale genialnym twórcą idiotyzmów.

2. "Wzór ogólny na całkę nieoznaczoną: ∫xdx=x2/2+C jest wzorem skróconym wzoru (x*y)/2+C."
Nie jest z prostego powodu: d/dx((x*y)/2+C) = y/2 a nie x.

3. "Całkowanie nie tworzy grupy multiplikatywnej.Taka grupa to np. 1*∫1dx"
Bełkot. Grupa multiplikatywna to zbiór, w którym okreslone jest dzialanie mnożenia a 1 to oznaczenie elementu neutralnego, czyli takiego, że dzialnie z jego udziałem nie zmienia tego drugiego elementu: 1a = a. Liczby rzeczywiste są jeszcze grupą addytywną z elementem neutralnym 0 czyli a + 0 = a.  

4. "po mojej walce (bez poparcia piszących tu mądrych głów), o stosowanie prawidłowego zapisu ∫1dx, a nie ∫dx (bo tak się pisze, albo co gorsza wyciąga się 1 przed znak ∫)"
Zapis  ∫dx jest jak najbardziej prawidlowy i powszechny np.  ∫ds =  ∫v(t)dt bo ds = v(t)dt.  Wyciąga się:  ∫1dx = 1∫dx = ∫dx

5. "można dokonać przekształcenia ∫1dx=1*∫dx z czego wynika, że ∫f(x)dx=f(x)*∫dx."
Nie wynika. Natomiast z  ∫f(x)dx=f(x)*∫dx wynika, że f(x) == const.

6. "Ale nadal odcinek nie jest równy prostokątowi, a ∫1dx≠∫dx."
Odcinek nie jest równy prostokątowi.  ∫1dx = ∫dx co wynika z równości 1dx = dx

7. "Wyciągać można stałą, ale nie funkcję ∫1*1dx=1*∫1dx ale ≠ ∫dx"
Jak wyżej, bowiem 1 się nie zmienia, czyli jest stałe. 

8. "Od stwierdzenia, że ab1dx to długość odcinka świat się nie zawali, ale dla każdego dobrze wykształconego jest to głupstwo"'
ab1dx to oczywiscie długość odcinka a nawet szczególny przypadek wzoru na długość łuku krzywej. Wynika też wprost z defincji całki Riemanna oraz rozdzielności mnożenia względem dodawania, co kiedyś usiłowałem pokazać aerozolkowi na linkowanym przez niego wykładzie.
image
Powyższe traktuję jako alibi na ewentualne zarzuty, że nie usiłowałemm aerozolkowi wytłumaczyć, jak sprawy się mają w matematyce nauczanej i stosowanej. 

9. "Jak ogarniesz tę tajemną dla ciebie wiedzę że 1 może nie być =1 , to daj znać"
Bełkot.

10 "zapis 1≠1 jest prawdziwy”.
Bełkot.

""" "Wyjaśnij jak to jest z mnożeniem za znakiem całki,"
Normalnie.

12. " jak pokazałem: ∫0dx=∫0*1dx=0*∫1dx= 0(x+C)= 0."
NIe umie mnożyć również przez 0.

13. "Jako inżynier"
Bełkot. 

14. " wytłumacz, czy 1 to jest stała, czy funkcja w twoim zapisie całki ∫1dx"
1 się nie zmienia to znaczy, że jest stałe.

14a. "nie wiesz co "wyciągłeś" ∫1dx=1*∫dx. Stała to czy funkcja".
Jak wyżej.

15.  "Zrozum, że za znakiem całki 1dx to nie jest 1*dx".
Bełkot jednocześnie wyjaśnijący, że dla aerozolka "1*" to "grupa" o równie tajemniczym, jak generator zmiennej deklinacji magnetycznej działaniu, które tylko jemu dane jest rozumiec.

16.  "Ewidentnie zachodzi przenikanie się obszarów fizyki i matematyki, co sprawia niezrozumiałe problemy w kwestiach tak prostych jak mnożenie przez 1."
Najnowszy bełkot, który pojawił się dopiero w komentarzu do notki.

Kiedyś wyznaczyłem nagrodę dla kogoś, kto wymieni większe idityzmy matematyczne od tu zacytowanych dzieł aerozolka i to podtrzymuję.  Warunkiem jest przekonujący opis okoliczności, w jakich idiotyzmy zostały wypowiedziane lub napisane.

Aerozolek pod żadną postacią nie może w konkursie brać udziału, czyli że kolejne idiotyzmy napisane przez niego nie wezmą udziału w konkursie a tylko podniosą poprzeczkę dla pozostałych. Nagroda to 0,7l 12-letniej whisky z Biedronki (cośtam Loch i cośtam King tylko na specjalne życzenie:)))) 

W  celach dokumantacynych uzupełniam notką o odkrycia z obszaru fizyki.

17.  "Zdawało mi się, że 80 ton działa z siła ok. 800 Ton"
18.  "F=m*g = 80 ton*10 m/s^2 = 800 Ton".


Wykop Skomentuj76
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale