Michał Jaworski Michał Jaworski
477
BLOG

Matematyczne dzieła wybrane blogera WTC911 z komentarzem, wydanie uzupełnione

Michał Jaworski Michał Jaworski Rozmaitości Obserwuj notkę 77

Po napadzie kalafiorów

image
aerozolek pod nickiem WTC911 odrodził się jak feniks i kontynuuje reformy matematyki. Poprzednio ta notka miała sprowokować dedę do udziału w konkursie na zacytowanie największego idiotyzmu matematycznego i stąd jej poprzedni tytuł. Deda oraz inni parający się dydaktyką nie wzięli udziału natomiast notka sama w sobie ma moim zdaniem  walory dydaktyczne i kabaretowe. Kabaretowe ponieważ aerozolek obecnie wystapujący pod artystycznym pesudonimem wtc911 jest wyrazistym przykładem przekonania że w internecie każdy może być kim chce więc on dobrze wykształconym inżynierem. 

Materiały do notki, czyli po prostu cytaty odkryć matematycznych dokonywanych przez aerozolka sukcesywnie gromadziłem w notkach:
https://www.salon24.pl/u/mjaworski/975718,matematyczne-dziela-wybrane-blogera-ae911truth-org
https://www.salon24.pl/u/mjaworski/1000010,notka-dla-aerozolka 

Odkrycia aerozolka dowodzą, że uszkodzony umysł ludzki potrafi tworzyć głupoty niewyobrażalne z punktu widzenia normalnego człowieka, że kompletny analfabetyzm w danej dziedzinie zamiast być powodem niewypowiadania się na jej temat może stać się  zachętą do tworzenia idiotyzmów uzasadnianych przez jeszcze większe idiotyzmy.


Poniżej ponumerowane dzieła aerozolka i ich sprosowania:

1. "Nie istnieje zapis ∫dx"
"istnieje zapis ∫dx". Aerozolek pisze, że po kilku dniach wycofal się z tego odkrycia. Skoro tak to znaczy, iż przed kilkoma dniami, czyli wtedy kiedy odkrywał, po raz pierwszy zobaczył znaczek "∫" i od razu stał się znawcą rachunku różniczkowego  i całkowego. Kolejne jego odkrycia tu wymienione świadczą, iż nie jest znawcą ale genialnym twórcą idiotyzmów.

2. "Wzór ogólny na całkę nieoznaczoną: ∫xdx=x2/2+C jest wzorem skróconym wzoru (x*y)/2+C."
Nie jest z prostego powodu: d/dx((x*y)/2+C) = y/2 a nie x.

3. "Całkowanie nie tworzy grupy multiplikatywnej.Taka grupa to np. 1*∫1dx"
Bełkot.
Grupa multiplikatywna to zbiór, w którym okreslone jest działanie mnożenia a 1 to oznaczenie elementu neutralnego, czyli takiego, że dzialnie z jego udziałem nie zmienia tego drugiego elementu: 1a = a.
Liczby rzeczywiste są jeszcze grupą addytywną z elementem neutralnym 0 czyli a + 0 = a.  

4. "po mojej walce (bez poparcia piszących tu mądrych głów), o stosowanie prawidłowego zapisu ∫1dx, a nie ∫dx (bo tak się pisze, albo co gorsza wyciąga się 1 przed znak ∫)"
Zapis  ∫dx jest jak najbardziej prawidlowy i powszechny np.  ∫ds =  ∫v(t)dt bo ds = v(t)dt. 
Wyciąga się:  ∫1dx = 1∫dx = ∫dx

5. "można dokonać przekształcenia ∫1dx=1*∫dx z czego wynika, że ∫f(x)dx=f(x)*∫dx."
Nie wynika.
Natomiast z  ∫f(x)dx=f(x)*∫dx wynika, że f(x) == const.

6. "Ale nadal odcinek nie jest równy prostokątowi, a ∫1dx≠∫dx."

6a. "∫1dx to nie to samo co ∫dx."

6b. "1dx = ∫dx  co oznacza, że 1m^2=1m"

6c. "Eufemistycznie pisząc - Banach zapisał, że Fichtenholz nie ma racji."

7. "Wyciągać można stałą, ale nie funkcję ∫1*1dx=1*∫1dx ale ≠ ∫dx"

Poniżej skan fragmentu podręcznika Fichtenholza(z polskiego wydania siódmego, potem było jeszcze kilka, podręcznik jest również po niemiecku czyli kanon prawie jak Rudin, w Polsce powszechnościa konkurował tylko Leja). 
image
Z podręcznika musieli uczyć sie autorzy wykładów, które linkuje i po swojemu rozumie czyli po prostu nie rozumie  aerozolek oraz ich nauczyciele.
Odcinek nie jest równy prostokątowi  a interpretacja geometryczna to nie definicja całki Riemanna.

∫1dx = ∫dx wynika z równości 1dx = dx.

1 się nie zmienia, czyli jest stałe. 

8. "Od stwierdzenia, że ab1dx to długość odcinka świat się nie zawali, ale dla każdego dobrze wykształconego jest to głupstwo"'
ab1dx to oczywiscie długość odcinka a nawet szczególny przypadek wzoru na długość łuku krzywej.
Wynika też wprost z defincji całki Riemanna oraz rozdzielności mnożenia względem dodawania, co kiedyś usiłowałem pokazać aerozolkowi na linkowanym przez niego wykładzie.
image
Powyższe traktuję jako alibi na ewentualne zarzuty, że nie usiłowałemm aerozolkowi wytłumaczyć, jak sprawy się mają w matematyce nauczanej i stosowanej. 

9. "Jak ogarniesz tę tajemną dla ciebie wiedzę że 1 może nie być =1 , to daj znać"

9a. "Banach nie odnosił się do zapisu 1x, ale do zapisu 1."'

10 "zapis 1≠1 jest prawdziwy”.

Bełkot nieprzytomny.
Gdyby aerozolek poszedł w ślady Witkacego i swoje odkrycia podpisywał środkami odurzającymi te podpisy mogłyby zrewolucjonizować równocześnie wiele nauk medycznych i pokrewnych. 

  
11. "Wyjaśnij jak to jest z mnożeniem za znakiem całki,"

11a. "Zrozum, że za znakiem całki 1dx to nie jest 1*dx"

Z mnożeniem jest normalnie ponieważ 1dx to  1*dx gdyż ludzie tak się umówili, że znak mnożenia można opuszczać kiedy jest oczywiste, że o mnożenie chodzi.

12. " jak pokazałem: ∫0dx=∫0*1dx=0*∫1dx= 0(x+C)= 0."

∫0dx = C ponieważ dC/dx = 0.
Idea, że calkowanie i różniczkowanie są opraracjami odwrotnymi względem siebie była znana jeszcze zanim została formalnie ujęta w twierdzenie opatrzone przymiotnikiem podstawowe lub zasadnicze.
Patrz też skan z Fichtenholza pod punktami 6 i 6a.

14. " wytłumacz, czy 1 to jest stała, czy funkcja w twoim zapisie całki ∫1dx"

14a. "nie wiesz co "wyciągłeś" ∫1dx=1*∫dx. Stała to czy funkcja".

Wbrew temu co twierdzi (pkt 9 i 10 ) salonowy geniusz zidiocenia 1 się nie zmienia to znaczy, że jest stałe.

15.  "Zrozum, że za znakiem całki 1dx to nie jest 1*dx".

Bełkot jednocześnie wyjaśnaijący, że dla aerozolka "1*" to "grupa" o równie tajemniczym, jak generator zmiennej deklinacji magnetycznej działaniu, które tylko jemu dane jest rozumieć.
Poza tym skan z Fichtenholza pod punktami 6 i 6a.

16.  "Ewidentnie zachodzi przenikanie się obszarów fizyki i matematyki, co sprawia niezrozumiałe problemy w kwestiach tak prostych jak mnożenie przez 1.
Nie jestem na bieżąco i piszę to z pamięci naruszonej kilkudziesięcioma latami przerwy, ale z tym mnożeniem na osi, to chyba zły przykład.
O ile pamiętam, to na osi mnoży się przez dodawanie.
Mnoży się na płaszczyźnie. Mamy oś mnożnych i oś mnożników, a na płaszczyźnie mamy zbiór iloczynów.
Choć oczywiście na osiach mamy punkty "osobliwe", pełniące dwie "funkcje".
Jeżeli nawet nie odnosi się to do zasad ogólnych, to z definicji odnosi się to do całki."

Bełkot totalny, ale zawierający informację iż aerozolek dotarł w edukacji matematycznej do wypisanej na kartce i naklejonej na  teturke tabliczki mnożenia do 10. Patrz też wyjaśnienia do pkt 3.

Kiedyś wyznaczyłem nagrodę dla kogoś, kto wymieni większe idityzmy matematyczne od tu zacytowanych dzieł aerozolka i to podtrzymuję.  Warunkiem jest przekonujący opis okoliczności, w jakich idiotyzmy zostały wypowiedziane lub napisane.

Aerozolek pod żadną postacią nie może w konkursie brać udziału, czyli że kolejne idiotyzmy napisane przez niego nie wezmą udziału w konkursie a tylko podniosą poprzeczkę dla pozostałych. Nagroda to 0,7l 12-letniej whisky z Biedronki (cośtam Loch i cośtam King tylko na specjalne życzenie:)))) 

W  celach dokumantacynych uzupełniam notką o odkrycia z obszaru fizyki.

17.  "Zdawało mi się, że 80 ton działa z siła ok. 800 Ton"
18.  "F=m*g = 80 ton*10 m/s^2 = 800 Ton".


Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości