Michał Jaworski Michał Jaworski
30
BLOG

Mahler, Dvorak, Mahler.

Michał Jaworski Michał Jaworski Kultura Obserwuj notkę 3

8.05

image

Cykle pieśni z towarzyszeniem orkiestry to driugi obok symfonii - niektórych też z chórem i solistami - gatunek dla którego kocha się Mahlera. Świetni śpiewacy, orkiestra w znakomitej formie. Śladowe standing ovation a szkoda bo było znakomicie.

9.05

image

Gdyby Dvorak nie napisał koncertu wiolonczelowego, przebojem - może tylko nieco mniejszym - byłby jego koncert skrzypcowy, ale skoro napisał to skrzypcowemu pozostaje rola taka jak koncertowi Elgara - tego mniej znanego utworu, ale i tak jest to jeden z najwybitniejszych koncertów późnego romantyzmu. Wykonany przez pewnie najsłynniejszego obecnie skrzypka musi budzić zachwyt. Pod względem rangi nazwisk kończący się sezon w NOSPR zdecydowanie należał do skrzypków.

Trzecie w krótkim czasie dzieło Mahlera. Wykonane przez inną niż NOSPR orkiestrę skłania do porównań wykonawców. Włosi brzmieli nieco inaczej - częściowo pewnie dlatego, że inaczej siedzieli, ale częściowo chyba dlatego, że NOSPR już tylko krok dzieli od najlepszych orkiestr. W Mahlerze Harding zaprezentował swoją, bardzo indywidualną interpretację. Fragmenty piano w trzech pierwszych częściach były bardzo wolne, przez co całość bardzo długa. Standing ovation i po koncercie i po symfonii.

Gda

  


Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura